Πρωταθλητής και νταμπλούχος ο Κεραυνός

Πέμπτη, 30/5/2024 - 21:14
ΚΕΡΑΥΝΟΣ

Πρωταθλητής της ΟΠΑΠ Basket League στέφθηκε ο Κεραυνός, κάνοντας το 3-2 στις νίκες με 84-77 επί της Πετρολίνα ΑΕΚ. Ο τίτλος κρίθηκε στον 5ο τελικό, με κορυφαίο καλαθοσφαιριστή τον Shavar Lewis Raynolds Jr που πέτυχε 25 πόντους, 5 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με τρίποντο του Σιμιτζή στα πρώτα δευτερόλεπτα του αγώνα, με τον Κεραυνό να μειώνει στο ίδιο λεπτό και να γυρίζει το σκορ σε 4-3 στο επόμενο. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με τους φιλοξενούμενους παίρνουν προβάδισμα 6 πόντων στο 6’ με 14-8 και να κρατούν τη διαφορά μέχρι τη λήξη του δεκαλέπτου (17-23).

Με εύστοχες βολές ο Chandler ανέβασαν τη διαφορά στο +10 (27-17) στο 12’, με τους γηπεδούχους να μειώνουν στο 14’ σε 32-23 με τις βολές του Bishop. Με τρίποντό του ο Σιζόπουλος μείωσε σε 39-31, ενώ το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 39-43.

Η τρίτη περίοδος είχε λιγότερα καλάθια και από τις δύο ομάδες. Ο Κεραυνός πρόσεχε την άμυνα του, ενώ η ΑΕΚ προσπαθούσε να γίνει πιο επιθετική ώστε να ανατρέψει το σκορ. Οι βολές του Chandler στο 28’ έφεραν την ομάδα του Στροβόλου στο +15 (59-44), ενώ στο ίδιο λεπτό ο Hollingsworth με τρίποντο μείωσε σε 59-47. Στο τελευταίο δίλεπτο του δεκαλέπτου οι «κιτρινοπράσινοι» ανέβασαν ρυθμούς, και με 7 σερί πόντους μείωσαν τη διαφορά στο -6 (60-54).

Με τρίποντο του Φ. Τίγκα ξεκίνησε η τελευταία περίοδος, και το τρίποντο του Στυλιανού στο επόμενο λεπτό έδωσε ξανά το προβάδισμα των 10 πόντων στον Κεραυνό. Η ομάδα της Λάρνακας προσπαθούσε να είναι πιο επιθετική, με τον Κεραυνό όμως να ελέγχει καλύτερα το παιχνίδι. Η ομάδα του Στροβόλου διατήρησε το προβάδισμά της μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, όπου στέφθηκε πρωταθλήτρια ομάδα Κύπρου με 84-77.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-23, 39-43, 54-60, 77-84

Πετρολίνα ΑΕΚ (Χριστοφορος Λειβαδιώτης): Bishop 25 (1), Hollingsworth 26 (1), Σιμιτζής 7 (2), Patton 10, Παντελή 1, Σιζόπουλος 5 (1), Μαντοβάνης

Κεραυνός (Μιχάλης Κακιούζης): Μιχαήλ 3 (1), Τίγκας 5 (1), Crockett 16 (1), Raynolds 25 (3), Taylor 19, Chandler 6, Πασιαλής 3, Στυλιανού 7 (2)