Προβλημάτισε και στην Boxing Day η Άρσεναλ, ντεμπούτο με νίκη για τον Αντσελότι

Πέμπτη, 26/12/2019 - 19:29

Νέο... αέρα και στιλ παιχνιδιού φέρνει στην Έβερτον ο Κάρλο Αντσελότι. Στο ντεμπούτο του στον πάγκο των «ζαχαρωτών», η ομάδα του «λύγισε» την Μπέρνλι με το... ιταλικό 1-0 και επέστρεψε στα τρίποντα μετά από 20 ημέρες. Ο Κάλβερτ-Λιούιν με κεφαλιά-ψαράκι πέτυχε το μοναδικό γκολ που έκρινε την αναμέτρηση, με την Μπέρνλι από την άλλη μεριά να μην συνεχίζει το αήττητο σερί της που κρατούσε εδώ και δύο αγωνιστικές.

Στα του ματς, η Έβερτον έβαλε την μπάλα κάτω και έπαιζε στρωτό ποδόσφαιρο. Προσπαθούσε με ορθολογικό τρόπο και υπομονή να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα, όντας την ίδια ώρα «σφιχτή» αμυντικά. Οι φάσεις δεν άργησαν να έρθουν για τους γηπεδούχους που πίεζαν υπερβολικά αλλά τα χαλούσαν είτε στην τελική προσπάθεια, είτε στην κάθετη πάσα στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου.

Τα λεπτά περνούσαν, οι φιλοξενούμενοι ως συνήθως προσπαθούσαν να απειλήσουν με στατικές φάσεις και γεμίσματα αλλά δεν τα κατάφερναν. Οι γηπεδούχοι δεν έδειξαν, πάντως, να αγχώνονται παρότι περνούσε ο χρόνος και τελικά δικαιώθηκαν γι αυτό όταν στο 80ο λεπτό ο Σιντιμπέ με καλοζυγισμένη σέντρα βρήκε τον Κάλβερτ-Λιούιν και αυτός με κεφαλιά-ψαράκι, νίκησε τον Πόουπ για το 1-0. Ένα γκολ που πανηγυρίστηκε έξαλλα από τους οπαδούς και τους παίκτες και ήταν αυτό που έγιρε την πλάστιγγα υπέρ της Έβερτον.

Από νωρίς αρχίζει και βλέπει τα σοβαρά θέματα που αντιμετωπίζει η Άρσεναλ, ο νέος προπονητής της ομάδας, Μικέλ Αρτέτα, καθώς οι Λονδρέζοι δεν μπόρεσαν να επικρατήσουν ούτε της Μπόρνμουθ, κόντρα στην οποία έμειναν στο 1-1, παίρνοντας μόνο τον βαθμό της ισοπαλίας.

Έχοντας στην ενδεκάδα την τριάδα, Ομπαμεγιάνγκ, Λακαζέτ και Οζίλ, θα περίμενε κανείς μια ψυχολογική ώθηση από την αλλαγή στην τεχνική ηγεσία, ωστόσο τα θέματα που αντιμετωπίζουν οι «κανονιέρηδες» είναι δομικά και δεν μπορεί η ποιότητα τριών ή τεσσάρων παικτών, να «καθαρίσει» τέτοιου είδους παιχνίδια, όπως τουλάχιστον αποδείχθηκε σήμερα.

Μπορεί οι φιλοξενούμενοι να έφταναν με σχετική άνεση στην αντίπαλη περιοχή και να είχαν φάσεις για γκολ, αλλά όπως συμβαίνει συνήθως το παραμικρό αμυντικό της λάθος το πληρώνει. Αυτό συνέβη στο 35', όταν οι γηπεδούχοι αναπτύχθηκαν από τα δεξιά και ο Γκόσλινγκ με προβολή διαμόρφωσε το 1-0.

Όπως ήταν αναμενόμενο, η πίεση στα καρέ της Μπόρνμουθ εντάθηκε και τελικά στο 63' ο Ομπαμεγιάνγκ κατάφερε να κάνει το 1-1, δίνοντας την ευκαιρία στην ομάδα του να φτάσει και στην ανατροπή του σκορ.

Παρ' όλα αυτά, στα εναπομείναντα λεπτά, φάνηκε η επιθετική φλυαρία των φιλοξενούμενων και κυρίως η έλλειψη ποιότητας στην τελική προσπάθεια, με τους πιτσιρικάδες Σάκα και Γουίλοκ, να σπαταλούν πολλές καλές προϋποθέσεις για την ολοκλήρωση της ανατροπής.

Υπέροχη η φετινή Boxing Day (στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Premier League) για την Άστον Βίλα, η οποία επικράτησε 1-0 υποδεχόμενη την ουραγό Νόριτς σε ένα πρόωρο ντέρμπι υποβιβασμού. Μάλιστα, με τη νίκη αυτή οι «χωριάτες» αξιοποίησαν με τον καλύτερο τρόπο την εκτός έδρας ήττα (2-1) της Γούεστ Χαμ από την Κρίσταλ Πάλας (επέστρεψε στις νίκες μετά από τρεις αγώνες).

Έτσι, αν και παρέμεινε στην 18η θέση της βαθμολογίας, πλέον, απέχει έξι πόντους από τη Νόριτς και βρίσκεται μόλις στο -1 από τα «σφυριά». Παράλληλα, αύξησε τη διαφορά (+5) από την 19η Γουότφορντ, η οποία έμεινε στο 1-1στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ.

Καταρχάς, στο «Βίλα Παρκ» το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά ισορροπημένο, αλλά χωρίς σκορ. Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά, ωστόσο, εκείνη που προηγήθηκε ήταν η Άστον Βίλα με τον Κόνορ Χούριχεϊν στο 64’. Παρά την πίεση των παικτών της Νόριτς, ο εκπληκτικός Τομ Χίτον κράτησε το μηδέν μέχρι το τέλος και έτσι επέτρεψε στην ομάδα του να πανηγυρίσει το πρώτο της τρίποντο στο πρωτάθλημα μετά από τέσσερις συνεχόμενες ήττες.

Την ίδια στιγμή, η Κρίσταλ Πάλας πραγματοποιούσε σπουδαία ανατροπή επί της Γουέστ Χαμ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 57’ με τον Σνόντγκρας, όμως, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αποχωρήσουν χαμογελαστοί χάρη στον εκπληκτικό Αγιού. Ο 28χρονος επιθετικός ήταν αυτός που έδωσε την ασίστ για το γκολ ισοφάρισης του Κουγιατέ στο 68’, ενώ ο ίδιος πέτυχε το νικητήριο τέρμα στο 90’.

Τέλος, στο «Μπράμαλ Λέιν» (σε ένα παιχνίδι που ξεκίνησε με δέκα λεπτά καθυστέρηση, λόγω λειτουργικών προβλημάτων στο γήπεδο), η Σέφιλντ μπήκε πολύ πιο δυνατά στην αναμέτρηση. Μάλιστα, της ακυρώθηκε γκολ στο 21’ μετά από χρήση του VAR. Πάνω που έδειχνε να έχει το μομέντουμ, είδε τον Ντεουλοφέου να παραβιάζει την εστία της με ένα υπέροχο τελείωμα στο 27’.

Παρόλα αυτά, εξαργυρώνοντας την ανωτερότητά της, πριν συμπληρωθούν δέκα λεπτά έφτασε στην ισοφάριση, αφού ο Όλιβερ Νόργουντ ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι στο 36’.Το δεύτερο ημίχρονο, αν και συνέχισε να είναι υπόθεση για έναν ρόλο, δεν έφερε άλλο τέρμα για τους γηπεδούχους και το σκορ έμεινε ως είχε μέχρι το τέλος.