«Πλήρωσε» ξανά την... καθίζηση ο ΑΠΟΕΛ

Τρίτη, 4/4/2023 - 10:15

Στην ισοπαλία για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι έμεινε ο ΑΠΟΕΛ το βράδυ της Δευτέρας, ο οποίος εξήλθε 2-2 με την ΑΕΚ στο «Αρένα», στο μεγάλο ματς της 3ης αγωνιστικής των play-off του πρωταθλήματος Cyta.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» έχασαν άλλους δύο σημαντικούς βαθμούς, παρά τη δυσκολία του αγώνα, καθώς δεν εκμεταλλεύτηκαν την υπεροχή που είχαν σχεδόν για 60 λεπτά, διάστημα στο οποίο είχαν την καλύτερη τους φετινή εμφάνιση.

Παρά το εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, η ομάδα της Λευκωσίας «πλήρωσε» ξανά την... καθίζηση του δευτέρου μέρους, δεχόμενη για άλλη μια φορά την ισοφάριση στο τέλος και η διαφορά ασφαλείας από τη 2η θέση μειώθηκε πλέον στο δύο βαθμούς.

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ κόντρα στη ροή του αγώνα, έφερε «τούμπα» το ματς με δύο γκολ του Κβιλιτάια, όμως μετά την ανάπαυλα δεν είχε ανάλογη εικόνα και εντέλει δεν κατάφερε να φύγει με το πολυπόθητο «διπλό» από τη Λάρνακα.

Ο δρόμος του πρωταθλήματος είναι μακρύς, γι' αυτό και στον ΑΠΟΕΛ καλούνται να γυρίσουν ήδη σελίδα, καθώς τη Μ. Δευτέρα (10/4, 19:00) υποδέχονται τον Απόλλωνα στο ΓΣΠ, με μοναδικό στόχο την επιστροφή στις νίκες.