«Έσωσε» το βαθμό στη... ματσάρα με τον ΑΠΟΕΛ η ΑΕΚ (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 3/4/2023 - 20:52

Ματσάρα και συμβιβασμός!

ΑΕΚ και ΑΠΟΕΛ έμειναν στο 2-2 στο «Αρένα» και το μεγάλο ματς της 3ης αγωνιστικής των play-off του πρωταθλήματος Cyta.

Σε ένα σπουδαίο και... ανατρεπτικό παιχνίδι, οι δύο ομάδες σκόραραν από δύο γκολ και πήραν από ένα βαθμό, με τον Άρη να μένει κερδισμένος από αυτό το αποτέλεσμα.

«Έσωσε» το βαθμό στο φινάλε η ομάδα της Λάρνακας, η οποία μάλιστα πήρε και προβάδισμα το οποίο δεν διαχειρίστηκε κατάλληλα, κατάφερε όμως στο τέλος να μείνει «ζωντανή» στη «μάχη» του τίτλου.

Έχασαν την ευκαιρία να... ξεφύγουν οι «γαλαζοκίτρινοι», οι οποίοι ήταν καλύτερο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, δέχθηκαν όμως την ισοφάριση και είδαν τις αποστάσεις ασφαλείας να μειώνονται.

Ο Γκιούρτσο (10') άνοιξε το σκορ, με τον Κβιλιτάια να το «γυρίζει» με ένα γκολ άμεσα (11') και άλλο ένα (37') πριν τη λήξη του ημιχρόνου, όμως ο Τρισκόφσκι (88') «μίλησε» στο φινάλε για το τελικό 2-2.

Με αυτή την ισοπαλία η ΑΕΚ έπεσε στην 3η θέση με 58 βαθμούς και την επόμενη (4η) αγωνιστική φιλοξενείται τη Μ. Τρίτη (11/4, 19:00) από την Πάφο στο «Στέλιος Κυριακίδης».

Από την άλλη, ο ΑΠΟΕΛ παρέμεινε στην κορυφή με 62 βαθμούς πλέον και μια μέρα νωρίτερα (10/4, 19:00) υποδέχεται τον Απόλλωνα στο ΓΣΠ.

Τέλος του αγώνα

Η ΑΕΚ «έσωσε» στο φινάλε το βαθμό με τον ΑΠΟΕΛ και διατηρήθηκε η μεταξύ τους διαφορά

0

03/04/2023
20:45
90' Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις του αγώνα
03/04/2023
20:43
88' Γκολ για την ΑΕΚ

Ο Ναούμ έκανε ωραίο γύρισμα από δεξιά και ο Τρισκόφσκι με κοντινή προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-2

03/04/2023
20:32
77' Διπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Εφραίμ και Μακέντα παίρνουν τις θέσεις των Μαρκίνιος και Κβιλιτάια

03/04/2023
20:27
71' Απειλεί ξανά η ΑΕΚ

Ο Ροσάλες έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Τρισκόφσκι με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα λίγο έξω

03/04/2023
20:25
70' Άλλες δύο αλλαγές για την ΑΕΚ

Άλτμαν και Γκιούρτσο έξω, μέσα Γιάκολις και Γκρόμοφ

03/04/2023
20:20
65' Με το που μπήκε απείλησε

Ο Μπεν εκτέλεσε το φάουλ σε καλό σημείο, με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω

03/04/2023
20:19
64' Πρώτη αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Μπεν παίρνει τη θέση του Εντονγκαλά, ο οποίος καθυστέρησε να βγει και δέχθηκε την κίτρινη κάρτα

03/04/2023
20:14
59' Καλή στιγμή για την ΑΕΚ

Ο Γκιούρτσο δοκίμασε απευθείας εκτέλεση φάουλ, σε καλό σημείο, με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω

0

03/04/2023
20:06
51' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ

Ο Γκιούρτσο πήρε στο κέντρο και με ατομική προσπάθεια πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, πάτησε περιοχή, όμως έχασε το βηματισμό του λίγο πριν σουτάρει και η μπάλα έφυγε έξω

03/04/2023
20:04
49' Αναγκαστική η πρώτη αλλαγή της ΑΕΚ

Αποχωρεί με πρόβλημα τραυματισμού ο Λόπες και στη θέση του ο Τρισκόφσκι

03/04/2023
20:00
46' Έναρξη β' μέρους

Συνεχίζουν χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες

03/04/2023
19:46
Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Ο ΑΠΟΕΛ είναι καλύτερος από την ΑΕΚ και δικαίως προηγείται με 2-1 στα πρώτα 45 λεπτά του αγώνα.

Σε όλη τη διάρκεια του ημιχρόνου είχε την υπεροχή, αν και οι γηπεδούχοι σκόραραν κόντρα στη ροή του αγώνα, οι «γαλαζοκίτρινοι» ισοφάρισαν άμεσα και έπειτα έκαναν την ανατροπή με δύο γκολ του Κβιλιτάια.

Η ομάδα της Λάρνακας ψάχνει αντίδραση, αυτή της Λευκωσίας διαχείριση και το δεύτερο μέρος αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον.

0

03/04/2023
19:45
45' +1 λεπτό καθυστερήσεις
03/04/2023
19:43
43' Πρώτη χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΚ

Ο Γκαρσία με σέντρα από αριστερά βρήκε ωραία τον Φαράζ στην περιοχή, αυτός όμως δεν βρήκε καλά τη μπάλα και την έστειλε έξω

03/04/2023
19:36
37' Σκοράρει ξανά ο Κβιλιτάια, το «γυρίζει» ο ΑΠΟΕΛ

Ο Φεράρι έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Γεωργιανός με καρφωτή κεφαλιά βρίσκει ξανά δίχτυα για την ανατροπή και το 1-2

03/04/2023
19:31
31' Απειλούν ξανά οι «γαλαζοκίτρινοι»

Ο Μαρκίνιος έπιασε ένα καλό πλασέ, εκτός περιοχής, με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω

03/04/2023
19:18
19' Νέα ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Ντάλσιο και Κβιλιτάια συνεργάστηκαν εξαιρετικά, με τον πρώτο να δοκιμάζει το διαγώνιο σουτ από αριστερά της περιοχής και τον Πίριτς να αποκρούει, ενώ ο δεύτερος είχε ευκαιρία για επαναφορά, όμως το σουτ του πέρασε έξω

03/04/2023
19:10
11' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ, απαντάει άμεσα

Δευτερόλεπτα κράτησε το προβάδισμα των γηπεδούχων.

Ο Ντάλσιο έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Κβιλιτάια με προβολή από κοντά σκόραρε και έφερε το ματς στα ίσα

03/04/2023
19:09
10' Γκολ για την ΑΕΚ

Ο ΑΠΟΕΛ τις πρώτες ευκαιρίες, η ΑΕΚ το πρώτο γκολ.

Ο Φαράζ έκανε τη σέντρα από δεξιά, η μπάλα πέρασε στο δεύτερο δοκάρι, εκεί όπου ο αμαρκάριστος Γκιούρτσο έπιασε με τη μια το σουτ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0

03/04/2023
19:08
9' Νέα καλή φάση για τους φιλλοξενούμενους

Ο Βιγιαφάνιες επιχείρησε να απειλήσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ, με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω

03/04/2023
19:03
4' Πρώτη τελική για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Βιγιαφάνιες εκτέλεσε το κόρνερ, ο Καρώ αμαρκάριστος έπιασε την κεφαλιά στην περιοχή, με τον Πίριτς να μπλοκάρει σταθερά

03/04/2023
19:00
1' Έναρξη του μεγάλου ματς