Οι… ιστορικοί Μίλερ και Κέιν «υπέγραψαν» το 2x2 της Μπάγερν Μονάχου

Κυριακή, 1/9/2024 - 20:28
ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (ΑΡ)

Το 2x2 έκανε η Μπάγερν που επικράτησε της Φράιμπουργκ με 2-0, μέσα στο Μόναχο στο τελευταίο χρονικά σημερινό (01/09) ματς της 2ης αγωνιστικής της Bundesliga. Οι Βαυαροί κυριάρχησαν στο πρώτο ημίχρονο, σε επίπεδο κατοχής μπάλας, έντασης και… άνεσης με την οποία έφταναν μέχρι τα αντίπαλα καρέ.

Είχαν τις ευκαιρίες για να σκοράρουν, με τον Κέιν να αστοχεί στο 8’, τον Κίμπλερ να βάζει σωτήριο τάκλιν προ του Μουσιάλα που ήταν έτοιμος να στείλει την μπάλα στα δίχτυα στο 19’, ενώ ο Μίολερ απέκρουσε με υπερένταση την προσπάθεια του Ολίσε, στην αμέσως επόμενη φάση.

Με τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται ως επί το πλείστον σε θέση άμυνας, βρίσκοντας ένα διάστημα ισορροπίας, για να έρθει το χέρι του Ρόζενφελντερ σε κεφαλιά του Κέιν και ο καταλογισμός του πέναλτι, μέσω VAR, στο 36ο λεπτό.

Πέναλτι που μετέτρεψε σε γκολ ο Κέιν, ανοίγοντας λογαριασμό στο γερμανικό πρωτάθλημα, κάνοντας το 1-0 για την Μπάγερν αλλά και κάνοντας το… 18x18, απέναντι σε όλες τις ομάδες της Bundesliga, πλέον. Ενώ ένα λάθος του Κίμπλερ επέτρεψε στον Γκνάμπρι να φύγει στην αντεπίθεση, στο 40’, να πατήσει περιοχή, αλλά το σουτ του να βρει πάνω στον Λίνχαρτ που πρόλαβε να γυρίσει, διώχνοντας σε κόρνερ.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε σαφώς χαμηλότερο τέμπο, μόλις μια αξιόλογη φάση με τη Φράιμπουργκ να απειλεί στο 57’ αλλά τον Νόιερ να είναι στη θέση του και την κερκίδα να… ζωντανεύει δύο λεπτά μετά. Καθώς ο αγαπημένος… όλων των γηπεδούχων Μίλερ μπήκε στο ματς και έγινε με 710 συμμετοχές σε όλες τις διοργανώσεις ο ρέκορντμαν της Μπάγερν, ξεπερνώντας τον μεγάλο Ζεπ Μάγερ.

Μια συνεργασία του Κομάν με τον Μουσιάλα κατέληξε σε ένα διαγώνιο σουτ του πρώτου, που πέρασε ελάχιστα άουτ στο 72’, για να έρθει και το 2-0 από την ομάδα του Βενσάν Κομπανί. Καθώς, μετά από ασίστ του Γκνάμπρι ο Μίλερ κατάφερε να σκοράρει και να φτάσει τα 150 γκολ στο γερμανικό πρωτάθλημα, σε ένα ακόμα σπουδαίο επίτευγμα του 34χρονου άσου.

Ο σύλλογος του Μπράισγκαου είχε τη ευκαιρία να πετύχει το γκολ της τιμής με το πέναλτι που κέρδισε στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, για χέρι του Παλίνια, ωστόσο ο Χέλερ αστόχησε.