ΑΕΚ - Πάφος (Β' Ημίχρονο)

Κυριακή, 1/9/2024 - 19:37

Η ΑΕΚ αντιμετωπίζει σε λίγο (18:30) την Πάφο, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής της Cyprus League by Stoiximan.

Οι Λαρνακείς προερχόμενοι από τη νίκη στο ντέρμπι με τον Απόλλωνα, έχουν ως μοναδικό στόχο να κάνουν το 2/2.

Από την άλλη, το σύνολο του Καρσέδο, που δεν αγωνίστηκε στην πρεμιέρα, λόγω Ευρώπης, θέλει να μπει με το... δεξί στο πρωτάθλημα.

Στην επόμενη (3η) αγωνιστική, που θα πραγματοποιηθεί μετά τη διακοπή, ελέω των εθνικών ομάδων, η ΑΕΚ φιλοξενείται, στο ΓΣΠ από την Ομόνοια και η Πάφος υποδέχεται , στο «Στέλιος Κυριακίδης» την Ανόρθωση. Οι ημερομηνίες θα οριστούν σε μεταγενέστερο στάδιο από την ΚΟΠ.

*διαθέσιμα μετά την λήξη του ματς

Πρώτη ευκαιρία και γκολ για την Πάφο στο 17ο λεπτό, με τον Τάνκοβιτς να κάνει καταπληκτική κάθετη πάσα στον Ζάιρο, που έφυγε στον κενό χώρο και με πλασέ νίκησε τον Μιχάλη.

Η ΑΕΚ έγινε επικίνδυνη στο 22ο λεπτό, με τον Καμπρέρα να παίρνει την κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ και να στέλνει την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Τεράστια φάση για τους Λαρνακείς στο 33ο λεπτό, με τον Μιραμόν να δίνει στον Φαράζ, που έκανε το σουτ μέσα από την «καρδιά» της περιοχής, όμως ο αντίπαλος τερματοφύλακας απέκρουσε. Στη συνέχεια η μπάλα έφτασε ξανά στα πόδια του Γάλλου εξτρέμ.  ο οποίος ευστόχησε, όμως το τέρμα ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Το σύνολο του Καρσέδο απείλησε στο 51ο λεπτό, με τον Τάνκοβιτς να δοκιμάζει το πόδι του από μακριά, όμως ήταν άστοχος.

Οι «κιτρινοπράσινοι» απάντησαν στο πέντε λεπτά αργότερα, με τον Ροντέν να εκτελεί φάουλ και τον Γκαρθία να παίρνει την κεφαλιά, αλλά ο Μιχαήλ έλεγξε.

Νέα ευκαιρία για την ΑΕΚ στο 64ο λεπτό, με τον Ναούμ να ελευθερώνεται και να κάνει το σουτ, όμως ήταν αδύναμο και ο πορτιέρο των φιλοξενούμενων πήρε την μπάλα στην αγκαλιά του.

ΑΕΚ (Χένινγκ Μπεργκ): Αθανασιάδης, Λέδες, Ρόντεν, Σολ, Φαράζ, Γκαρθία, Μιλίσεβιτς, Εκπολό, Ναούμ, Καμπρέρα, Μιραμόν.

Πάφος (Κάρλος Καρσέδο): Μιχαήλ, Γκολντάρ, Μπρούνο Φελίπε, Ζάιρο, Ζάζα, Τάνκοβιτς, Λουκάσεν, Σούνιτς, Ντράγκομιρ, Ποντέλο, Πέπε.