Οι έξι σημαντικότερες παραστάσεις του Ελ Αραμπί με τον Ολυμπιακό

Σάββατο, 13/7/2024 - 09:00
ΕΛ ΑΡΑΜΠΙ (AP)

Μετά από μια πενταετία κατά την οποία έσκισε τα δίχτυα και κατέκτησε τα πάντα, ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί άφησε τον Ολυμπιακό και ετοιμάζει βαλίτσες για την Κύπρο.

Ο ΑΠΟΕΛ ενημέρωσε ότι ο Μαροκινός επιθετικός θα βρεθεί σύντομα στη Μεγαλόνησο για να ολοκληρωθεί η μεταγραφή του στον σύλλογο, με τους οπαδούς των Πειραιωτών να αποθεώνουν τον 37χρονο πια φορ για τα όσα προσέφερε στην αγαπημένη τους ομάδα.

Τρία πρωταθλήματα, ένα Κύπελλο και ένα Conference League ο απολογισμός σε... ασημικά, με τον Ελ Αραμπί να σκοράρει 94 φορές και να μοιράζει 25 ασίστ σε 225 ματς με τα ερυθρόλευκα!

Οι μεγάλες βραδιές πολλές, ωστόσο κάποιες από αυτές ξεχώρισαν.

Το πρώτο (ευρωπαϊκό) αίμα

Μετά από μερικές ολιγόλεπτες συμμετοχές ενάντια σε Βικτόρια Πλζεν και την Μπασακσεχίρ, καθώς και το εύστοχο χτύπημα πέναλτι στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος με τον Αστέρα Τρίπολης, ο Ελ Αραμπί μπήκε για πρώτη φορά στην αρχική ενδεκάδα σε ματς στην Ευρώπη στη ρεβάνς με την Κράσνονταρ για τα playoffs του Champions League.

Το 4-0 στο Καραϊσκάκη είχε φέρει σε ξεκάθαρη θέση ισχύος τον Ολυμπιακό, όμως οι Ρώσοι πέτυχαν αυτό ακριβώς που δεν ήθελε ο Πέδρο Μαρτίνς. Έβαλαν ένα γρήγορο γκολ, με τον Ούτκιν, μόλις στο 10’.

Μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα ωστόσο, ο Μαροκινός βρέθηκε εκεί που έπρεπε για να ισοφαρίσει άμεσα και να κόψει τα πόδια των γηπεδούχων!

Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους δε, έβαλε ακόμη ένα γκολ τελειώνοντας οριστικά την υπόθεση πρόκριση, με τα δύο αυτά γκολ να είναι τα πρώτα εκτός συνόρων. Θα ακολουθούσαν πολλά ακόμα...

Φάνηκε από τη φόρα...

Σχεδόν 3,5 μήνες μετά το Κράσνονταρ, ο Ολυμπιακός έπαιζε την ευρωπαϊκή του ύπαρξη στο Καραϊσκάκη. Οι καλές εμφανίσεις ενάντια σε Μπάγερν Μονάχου και Τότεναμ επισκιάστηκαν από την ήττα στο Βελιγράδι, με τους «ερυθρόλευκους» να χρειάζονται μόνο νίκη ενάντια στον Ερυθρό Αστέρα για να συνεχίσουν στο Europa League.

Οι Σέρβοι έχασαν πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο, με την ομάδα του Μαρτίνς να ανεβάζει στροφές στο δεύτερο αλλά να μην καταφέρνει να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Μέχρι να έρθει ένα απρόσεκτο χέρι μέσα στην περιοχή να στείλει την μπάλα στη λευκή βούλα.

Ο Ελ Αραμπί φάνηκε από τη φόρα που πήρε ότι δεν είχε διάθεση να αστοχήσει. Η μπάλα καρφώθηκε στα δίχτυα του Αστέρα και ο Ολυμπιακός συνέχισε στην Ευρώπη, εκεί όπου θα γραφόταν μία ακόμη τρομερή ιστορία...

Ο πραγματικός κανονιέρης

Τέλη Φεβρουαρίου, η λέξη κορωνοϊός έχει μπει στο λεξιλόγιό μας και λίγο πριν σταματήσει ο πλανήτης να γυρίζει, ο Ολυμπιακός έχει δουλειά στο Λονδίνο.

Η εντός έδρας ήττα, 1-0, στο Καραϊσκάκη από την Άρσεναλ αναγκάζει τους Πειραιώτες να πάνε για την υπέρβαση στην αγγλική πρωτεύουσα. Ο Σισέ κράτησε το όνειρο ζωντανό, έστειλε το ματς στην παράταση. Εκεί όμως, ο Ομπαμεγιάνγκ φάνηκε να ρίχνει τίτλους τέλους στην πορεία του ελληνικού συλλόγου.

Κι όμως. Στα τελευταία λεπτά του έξτρα ημιώρου, μία μπαλιά από τον Μασούρα και ο Ελ Αραμπί βρέθηκε εκεί που έπρεπε για να τεζάρει τους Λονδρέζους. Ίσως η πιο εμβληματική στιγμή του Μαροκινού με τους «ερυθρόλευκους» και σίγουρα μία από τις μεγαλύτερες στην ευρωπαϊκή ιστιορία του κλαμπ.

Η υπογραφή για το +6

Νοέμβριος του 2021 και ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ στο μεγάλο ντέρμπι κορυφής της 10ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League. Η Ένωση απέχει τρεις βαθμούς από τους πρωτοπόρους «ερυθρόλευκους» και το ΟΑΚΑ κοχλάζει.

Ο Αγκιμπού Καμαρά πάγωσε την Ένωση στο πρώτο λεπτό, ωστόσο η ισοφάριση δεν άργησε και μετέφερε το μομέντουμ στην πλευρά των γηπεδούχων. Κάπου εκεί όμως ανέλαβε δράση ο... παλιός. Ο Ελ Αραμπί έκανε το 2-1 στο 34’ και στο 70’ εκμεταλλεύτηκε τραγικό λάθος στην άμυνα για να κάνει το 3-1 και να σφραγίσει τη νίκη.

Ο Ολυμπιακός ξέφυγε στο +6 και δεν κοίταξε ξανά πίσω του, παίρνοντας στο τέλος ένα ακόμα πρωτάθλημα.

Παράσταση στη Λεωφόρο

Ο Ολυμπιακός πήγε στην άδεια Λεωφόρο έχοντας ήδη κατακτήσει τον τίτλο του πρωταθλητή τον Μάιο του 2021, ωστόσο ως γνωστόν τα ντέρμπι αιωνίων έχουν πάντοτε την αίγλη τους.

Ο Ελ Αραμπί σέρβιρε το 1-0 στον Μασούρα στα πρώτα λεπτά, με τον Έλληνα εξτρέμ να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του άμεσα.

Ο Σα απέκρουσε πέναλτι μετά από ακυρωθέν γκολ των Πειραιωτών και εν συνεχεία ανέλαβε δράση ο Μαροκινός φορ για να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.

Πρώτα έκανε το 3-0 από κοντά στο 38’ και εν συνεχεία, στο 72’ διαμόρφωσε το τελικό 4-1, αφού ο Παναθηναϊκός είχε μειώσει στο μεσοδιάστημα.

Ήταν η πιο ευρεία νίκη του Ολυμπιακού στην έδρα του αιωνίου του αντιπάλου μετά το αντίστοιχο αποτέλεσμα για το Κύπελλο, 20 χρόνια πριν.

Το κερασάκι στην τούρτα

Ένα από τα τελευταία γκολ του Ελ Αραμπί με τον Ολυμπιακό σημειώθηκε σε μία από τις σπουδαιότερες βραδιές στην ιστορία του συλλόγου.
Ήταν στις 14 Μαρτίου φέτος, όταν οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν την ανατροπής της ζωής τους συντρίβοντας με 6-1 τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στην Μπάτσκα Τόπολα!

Το ματς πήγε στην παράταση μετά το 4-1 της κανονικής διάρκειας της αναμέτρησης, με τον Γιόβετιτς να κάνει ξεκάθαρο από την αρχή ότι η ομαδάρα του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ δεν έφτασε ως εκεί για να αποκλειστεί στο τέλος.

Έπρεπε όμως να κλειδώσει κάπως η πρόκριση. Γι’ αυτό φρόντισε ο παλιός. Το 94ο γκολ του Μαροκινού ήρθε στην αντεπίθεση με τον Μασούρα, να γράψει το τελικό 6-1 και να βάλει τον ιδανικό επίλογο σε μια άκρως... ερυθρόλευκη νύχτα!