Απογοητευτική ΑΕΚ, γνώρισε βαριά ήττα από την Πακς και ψάχνει θαύμα στη ρεβάνς

Πέμπτη, 25/7/2024 - 22:54

Με το… ενάμιση πόδι εκτός Ευρώπης η ΑΕΚ!

Οι Λαρνακείς γνώρισαν βαριά ήττα με το εμφατικό 3-0 από την Πακς, στο πλαίσιο του πρώτου μεταξύ τους αγώνα, για τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Conference League και χρειάζονται ένα θαύμα στον επαναληπτικό.

Το σύνολο του Φεράντο παρουσιάστηκε κατώτερο των περιστάσεων και απογοήτευσε με την απόδοση του. Τα πολλά ατομικά λάθη των ποδοσφαιριστών, αλλά και η αδυναμία δημιουργίας ευκαιριών, ήταν τα κύρια αίτια του αποτελέσματος.

Οι γηπεδούχοι χωρίς να κάνουν κάτι το εντυπωσιακό μπόρεσαν με άνεση να δημιουργήσουν διαφορά τριών τερμάτων και να αποκτήσουν τεράστιο προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς. Το σκορ άνοιξε ο Χάραζτι (17’) και το διπλασίασε ο Τοτ (61’). Τέλος το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ότβος (74’).

Η ΑΕΚ καλείται να αφήσει πίσω της το αρνητικό αποτέλεσμα και να κοιτάξει πως μπορεί να ανατρέψει τα δεδομένα στο ματς της ερχόμενης Πέμπτης (01/08, 19:00). Σε περίπτωση πρόκρισης οι «κιτρινοπράσινοι» θα αντιμετωπίσουν το νικητή του ζευγαριού Ράντνιτσκι -Μόρναρ.

Πρώτη τελική και γκολ για την Πακς στο 17ο λεπτό, με τον Χαράζτι να παίρνει την μπάλα μέσα στην περιοχή και με ωραίο σουτ να νικάει τον Αλομέροβιτς.

Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ στο 28ο λεπτό, με τον Ντίμερς να κάνει το συρτό σουτ και τον Σαπάνος να αποκρούει με τα πόδια.

Οι Λαρνακείς απείλησαν ξανά στο 56ο λεπτό, με τον Σολ να παίρνει την κεφαλιά μετά από κόρνερ και τον αντίπαλο πορτιέρο να μαζεύει.

Οι γηπεδούχοι έκαναν το 2-0 στο 61ο λεπτό, με τον Τοτ να εκμεταλλεύεται λάθος στο χώρο της μεσαίας γραμμής, να παίρνει την μπάλα και να βρίσκεται απέναντι από τον Αλομέροβιτς, τον οποίο νίκησε με σουτ.

Το σύνολο του Μπογκνάρ ανέβασε κι άλλο τον δείκτη του σκορ στο 74ο λεπτό, με τον Ότβος να παίρνει την μπάλα μετά από εκτέλεση κόρνερ, που με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ευκαιρία για τους «κιτρινοπράσινους» στο 81ο λεπτό, με τον Ροντέν να πιάνει τη κεφαλιά αλλά η μπάλα να καταλήγει δίπλα από την εστία του Σαπάνος.

Καλή στιγμή για την ΑΕΚ στο 92ο λεπτό, με τον Μπρούνο Γκάμα να εκτελεί απευθείας φάουλ και τον αντίπαλο τερματοφύλακα να αποκρούει.

Πακς (Γκιόργκι Μπογκνάρ): Σαπάνος, Βας, Κίνικ, Ότβος, Όσβατ, Βέκσει (82′ Μπάλογκ), Σάμπο, Παπ, Γουίντεκερ, Χάρατζι (82′ Μέζει), Χαν (40′ Τοτ).

ΑΕΚ (Χουάν Φεράντο): Αλομέροβιτς, Σάντσες (76′ Εκπολό), Μιλίτσεβιτς, Ρομπέρζ, Γκαρσία, Σουάρεθ, Λέδες (65′ Ροντέν), Φαράζ, Γκιούρτσο (57′ Σάντος), Ντίμερς (76′ Γκάμα), Σολ (65′ Καμπρέρα).