Πάφος - Ζαλγκίρις (Παράταση/ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 1/8/2024 - 20:57

Η μπάλα στην σέντρα!

Η Πάφος υποδέχεται σε λίγο (19:00) την Ζαλγκίρις στο «Άλφαμεγα Stadium», στο πλαίσιο του επαναληπτικού μεταξύ τους αγώνα, για τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Conference League.

Οι «γαλάζιοι» παρότι ηττήθηκαν με 2-1 στην πρώτη αναμέτρηση, έδειξαν ότι μπορούν να κάνουν την ανατροπή και σήμερα θα χρειαστούν δύο τέρματα ώστε να περάσουν στην επόμενη φάση.

Στην περίπτωση ισοπαλία το ματς θα οδηγηθεί στην παράταση, ενώ αν ακόμα δεν έχει κριθεί ο νικητής, θα πραγματοποιηθεί και η διαδικασία των πέναλτι.

Αν προκριθεί το σύνολο του Καρσέδο θα βρεθεί αντιμέτωπo με το νικητή του ζευγαριού ΤΣΣΚΑ Σόφιας-Μπούντουτσνοστ Ποντγκόριτσα.

*διαθέσιμα μετά το πέρας του ματς

Πρώτη τελική για την Πάφο μόλις στο δεύτερο λεπτό, με τον Ζάζα να δοκιμάζει το πόδι του εκτός περιοχής και τον Τορντάι να ελέγχει.

Η Ζαλγκίρις απάντησε ένα λεπτό αργότερα, με τον Βερμπίκας να κάνει το πλάγιο σουτ μέσα από την περιοχή, άουτ η μπάλα.

Διπλή τεράστια ευκαιρία για τους «γαλάζιους» στο όγδοο λεπτό. Αρχικά ο Τάνκοβιτς εκτέλεσε απευθείας φάουλ από τα πλάγια θέση, σημαδεύοντας στο δοκάρι. Σε δεύτερο χρόνο ο Ντράγκομιρ επιχείρησε μακρινό σουτ, υποχρεώνοντας τον αντίπαλο πορτιέρο σε δύσκολη απόκρουση.

Το σύνολο του Καρσέδο άνοιξε το σκορ στο 21ο λεπτό, με τον Ζάζα να κάνει εκπληκτική μπαλιά στον Ζάιρο και εκείνος με την σειρά του έστρωσε στον Τάνκοβιτς, ο οποίος έκανε το  σουτ και νίκησε τον Τορντάι.

Οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν αριθμητικό μειονέκτημα στο 33ο λεπτό, με τον Ζαχάρι να κάνει φάουλ πάνω στον Ζάιρο.

Μεγάλη φάση για την Πάφο στο 35ο λεπτό, με τον Λουκάσεν να εκτελεί απευθείας φάουλ στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Νέα φάση για τους «γαλάζιους» στο 48ο λεπτό, με τον Ζάιρο να παίρνει την μπάλα, μετά από λάθος του Τορντάι και να κάνει το σουτ, όμως ήταν άστοχο.

Η Ζαλκίρις έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 57ο λεπτό, με τον Βερμπίκας να κάνει το ψηλοκρεμαστό σουτ σημαδεύοντας στο δοκάρι.

Τέσσερα λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι απάντησαν, με τον Ζάζα να κάνει την σέντρα από τα δεξιά, με αποδέκτει τον Τάνκοβιτς, ο οποίος έκανε το πλασέ στην κίνηση και ο Τορντάι απέκρουσε.

Η Πάφος έκανε το 2-0 στο 102ο λεπτό, με τον Άντερσον να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με ψαλιδάκι, μετά από σέντρα.

Πάφος (Κάρλος Καρθέδο): Ίβουσιτς, Λούκασεν, Γκολντάρ, Μελούσο, Μπρούνο, Ναμ, Πέπε, Ντράγκομιρ, Τάνκοβιτς, Ζάιρο, Ζάζα.

Ζάλγκιρις (Βλαντίμιρ Τσεμπούριν): Τορντάι, Μουτάχι, Ζαχάρι, Κεντίς, Μποπέσου, Βερμπίκας, Ματουλεβίτσιους, Καρασίμα , Γκολουμπίκας, Αντάλ, Φοφανά