«Πάτησε» την κάκιστη Ομόνοια η ΠΑΕΕΚ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 25/10/2021 - 20:55

Τεράστια νίκη στην ιστορία της ΠΑΕΕΚ!

Η νεοφώτιστη ομάδα της Κερύνειας επικράτησε με 1-0 της Ομόνοιας στο Μακάρειο, στο πλαίσιο της έβδομης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. Το «χρυσό γκολ για τους γηπεδούχους, σκόραρε ο Έσελινγκ στο 34ο λεπτό της αναμέτρησης.

Η Ομόνοια μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο στο πρώτο τέταρτο, όμως οι γηπεδούχοι σιγά σιγά έφεραν το παιχνίδι στα... μέτρα τους. Όσο περνούσε η ώρα η ομάδα της Κερύνειας κέρδιζε μέτρα στο γήπεδο και λίγο μετά το πρώτο ημίωρο άνοιξε το σκορ. Στη συνέχεια του ημιχρόνου το «τριφύλλι» προσπάθησε να αντιδράσει, χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία, ενώ οι γηπεδούχοι έψαχναν το δεύτερο γκολ στην κόντρα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΠΑΕΕΚ μπήκε πιο ορεξάτα και έψαξε με κάποιες αντεπιθέσεις το δεύτερο γκολ. Στη συνέχεια της αναμέτρησης όμως η Ομόνοια ανέβηκε και «έκλεισε» την ομάδα της Κερύνειας στο δικό της μισό. Παρ' όλα αυτά, οι «πράσινοι» δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν μεγάλες ευκαιρίες μπροστά από την εστία του Πρότσεκ.

Με αυτή τη νίκη η ΠΑΕΕΚ έφτασε τους εφτά βαθμούς, όσους έχει και η Ομόνοια. Οι δύο ομάδες βρίσκονται στα μέσα του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας και οι δύο παιχνίδι λιγότερο, καθώς οι αναμετρήσεις τους στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος είχαν αναβληθεί.

Την ερχόμενη (8η) αγωνιστική του πρωταθλήματος, η Ομόνοια φιλοξενεί στο ΓΣΠ (29/10 - 19:00) την Ανόρθωση, στο μεγάλο παιχνίδι της αγωνιστικής. Από την άλλη, η ομάδα της Κερύνειας θα πάει στο «Στέλιος Κυριακίδης» (01/11 - 19:00) για να αντιμετωπίσει την Πάφο.

Σουτ με τον Ντίσκερουντ, η μπάλα χτύπησε στο κεφάλι του Έσελινγκ και χάθηκε η ευκαιρία στο τρίτο λεπτό για την Ομόνοια.

Στο έκτο λεπτό, ο Χούμποτσαν έκανε κακό υπολογισμό, ο Μπάμπιτς πήγε να επωφεληθεί, αλλά πρόλαβε ο Φαμπιάνο και έδιωξε.

Ο Τσέποβιτς πήρε την πάσα στην περιοχή από τον Γκόμεθ και έκανε διαγώνιο σουτ, στέλνοντας την μπάλα στο εξωτερικό μέρος των διχτύων στο 14ο λεπτό.

Ο Έσελινγκ με κεφαλιά άνοιξε το σκορ στο 34ο λεπτό για την ΠΑΕΕΚ. Αδράνησε η άμυνα των «πρασίνων», ενώ η μπάλα έφυγε από τα χέρια του Φαμπιάνο, ο οποίος φέρει ξεκάθαρη ευθύνη.

Ο Σουμαορό έφτασε έξω από την περιοχή και σούταρε, στέλνοντας την μπάλα λίγο πάνω από το δοκάρι στο 36ο λεπτό.

Στο 41ο λεπτό, η ομάδα της Κερύνειας «άγγιξε το 2-0. Ο Δημητρίου σούταρε έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και χτύπησε στο δοκάρι.

Αντεπίθεση της ΠΑΕΕΚ στο 48ο λεπτό, με τον Ενόχ να κάνει κακό τελείωμα από δεξιά, εντός της περιοχής όμως δε βρήκε στόχο.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, η ομάδα της Κερύνειας βγήκε ξανά στην αντεπίθεση, όμως το σουτ του Μπάμπιτς από πλάγια ήταν άστοχο.

Ο Τσέποβιτς σούταρε εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε εντός περιοχής στον Ψάλτη, ο οποίος όμως ξαφνιάστηκε και έχασε μεγάλη ευκαιρία από κοντινή απόσταση στο 63ο λεπτό.

Στο 66ο λεπτό, ο Ζόρντι Γκόμεθ εκτέλεσε απευθείας κόρνερ, με τη μπάλα να χτυπάει στην οριζόντια δοκό του Πρότσεκ και να φεύγει έξω.

ΠΑΕΕΚ (Μάκης Σεργίδης): Πρότσεκ, Δημητρίου, Έσελινγκ, Εντουάρντο (Χατζηκωνσταντή 90+4'), Σουμαορό, Κιντέλα (Τίμερμανς (90+4'), Χαραλάμπους (Αριστοτέλους 75'), Ενόχ (Νεοφύτου 86'), Μπάμπιτς (Καπαρτής 75'), Κούρος, Φραγκέσκου

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Λέτσιακς, Λανγκ, Γιούστε, Χούμποτσαν (Ψάλτης 62'), Γκόμεθ (Τζιωνής 84'), Μπασιρού (Κακουλλής 46'), Μιξ (Παναγιώτου 84'), Ζαχαρίου (Παπουλής 46'), Λοΐζου, Τσέποβιτς