ΑΕΛ - Εθνικός Άχνας (Α' Ημίχρονο/ΦΩΤΟ)

Σάββατο, 5/10/2024 - 19:00
ΑΛΦΑΜΕΓΑ STADIUM

«Ραντεβού» στη Λεμεσό!

Στις 19:00 η ΑΕΛ υποδέχεται στο «Άλφαμεγα Stadium» τον Εθνικό Άχνας, στο πλαίσιο της έκτης αγωνιστικής της Cyprus League by Stoiximan

Οι «λέοντες» μετά τα ανεπιτυχή αποτελέσματα θέλουν να επιστρέψουν στις νίκες για να... ανασάνουν βαθμολογικά. Με τη σειρά τους οι Αχνιώτες αγνοεί τη νίκη εδώ και τρεις αγωνιστικές, ψάχνοντας την επιστροφή στις επιτυχίες

Την ερχόμενη, έβδομη αγωνιστική του πρωταθλήματος η ΑΕΛ θα μεταβεί στη Λάρνακα για να αντιμετωπίσει στο «Αμμόχωστος - Επιστροφή» τη Νέα Σαλαμίνα (21/10 - 19:00). Από την άλλη, ο Εθνικός θα φιλοξενήσει στο Δασάκι τον Άρη (20/10 - 16:30). Θυμίζουμε πως πριν την έβδομη αγωνιστική, προηγείται η διακοπή του πρωταθλήματος λόγω εθνικών ομάδων

*διαθέσιμα μετά το πέρας του παιχνιδιού...

Μόλις στο τρίτο λεπτό ο Εθνικός πήρε προβάδισμα στο σκορ. Μετά από ωραία συνεργασία και αμυντική αδράνεια από πλευράς ΑΕΛ, ο Λίπσκι έδωσε στον αμαρκάριστο Γκονζάλες που με πλασέ νίκησε τον Μπράγκα σημειώνοντας το 1-0.

Tέσσερα αργότερα (7'), οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ξανά με τον Οφόρι, όμως ο Φιλιώτης πρόλαβε και έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ. Η πρώτη αξιόλογη ευκαιρία για την ΑΕΛ ήρθε στο 9ο λεπτό, όταν ο Τοκού έξω από την περιοχή έπιασε το σουτ, όμως ο Φλόρες έδιωξε με τα ακροδάχτυλα.

ΑΕΛ (Κρις Κόουλμαν): Μπράγκα, Νεοφύτου, Ουεντραόγκο, Στόλνικ, Φιλιώτης, Μάμας, Μεγιάδο, Σινγκ, Λεσοβόι, Τοκού, Ρομπέρτα

Εθνικός Άχνας (Νταβίντ Μπαντία): Φλόρες, Οφόρι, Μπάχανακ, Λομοτέι, Στυλιανού, Λίπσκι, Ντε Ιριόντο, Γκονζάλεζ, Μπονέτο, Ιωάννου, Αντερέγκεν