Ο Φλοριάν την οδηγεί με ασφάλεια στην κορυφή (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 28/10/2017 - 21:53

Με σκόρερ ποιον άλλο τον Φλοριάν Τολμές, ο οποίος έφτασε αισίως στα δέκα γκολ, ενώ σκόραρε σε πέμπτο διαδοχικό παιχνίδι κατάφερε να επικρατήσει της μαχητικής Αλκής στο «Αμμόχωστος» με 1-0.

Α΄ Ημίχρονο:

Η ΑΕΚ μόλις στο 1΄ θα χάσει την πρώτη της ευκαιρία με τον Λαμπαν, το σουτ του οποίου όμως πέρασε έξω.

Η ΑΕΚ από τα πρώτα λεπτά επέβαλε τον ρυθμό της, θέλοντας το συντομότερο δυνατό να ανοίξει το σκορ.

Στο 18΄ οι «κιτρινοπράσινοι» θα χάσουν μοναδική ευκαιρία με τον Φλοριάν. Ο Χέφελ έκανε εξαιρετική κάθετη προς τον Γάλλο επιθετικό, ο οποίος απέναντι από τον Πάρντο έστειλε την μπάλα λίγο έξω.

Η ΑΕΚ θα χάσει ακόμη μια ευκαιρία ακριβώς στο ημίωρο με τον Ακοράν. Ο Ισπανός μεσοεπιθετικός έκανε το σουτ εντός περιοχής, όμως ο Πάρντο απέκρουσε.

Οκτώ λεπτά αργότερα η ΑΕΚ θα χάσει την μεγαλύτερη της ευκαιρία στο παιχνίδι, αφού ο Λαρένα αστόχησε σε πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο Χέφελ μετά από χέρι σε σουτ του ποδοσφαιριστή της ΑΕΚ από τον Ντιακιτέ.

Δύο λεπτά αργότερα στο 41΄, ο Χέφελ βρέθηκε εκ νέου σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή όμως ο Πάρντο απέκρουσε το σουτ του. Στο 45+1 ο Αντωνιάδης έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Στο 43΄ η ΑΕΚ θα χάσει νέα ευκαιρία με τον Φλοριάν από πλάγια θα πάρει το σουτ όμως ο Πάρντο θα αποκρούσει ασταθώς και στην συνέχεια η μπάλα θα κτυπήσει στο δοκάρι.

Β΄ Ημίχρονο:

Η ΑΕΚ θα συνεχίσει από εκεί που εμεινε στο πρώτο ημίχρονο και στο 56΄ θα χάσει εκ νέου μεγάλη ευκαιρία και πάλι με τον Φλοριάν. Ο Τέτε συνδυάστηκε με τον Λαμπάν, ο πρώτος έδωσε τον Φλοριάν, ο οποίος έπιασε το γυριστό σουτ, η μπάλα όμως πήγε στο δοκάρι.

Στο 65΄ η Αλκή θα χάσει την πρώτη της ευκαιρία με τον Πάρπα, όμως η κεφαλιά του ποδοσφαιριστή της «Αθάνατης» πήγε παράλληλα με από την εστία του Πάμπλο. Ο Βασίλιεφ ένα λεπτό αργότερα θα χάσει νέα ευκαιρία για την Αλκή πάλι με κεφαλιά.

Η Αλκή βγήκε από το «καβούκι» της και αμέσως το πλήρωσε… Στο 67΄ ο Φλοριάν με προσωπική ενέργεια κέρδισε την μπάλα, έκανε το σουτ έξω από την περιοχή και νίκησε τον μέχρι εκείνη την ώρα ανίκητο Πάρντο.

Η Αλκή μετά την ψυχρολουσία του γκολ προσπάθησε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, πήρε την μπάλα και προσπάθησε να δημιουργήσει παιχνίδι, χάνοντας μάλιστα πολύ καλή ευκαιρία στο 73΄ με τον Ντιακιτέ, ο οποίος θα πιάσει την κεφαλιά ανενόχλητος, όμως ο Πάμπλο θα αποκρούσει με ψυχραιμία.

Στο 80΄ η Αλκή θα απειλήσει και πάλι με τον Βασίλεφ, ο οποίος εξαπέλυσε το σουτ μέσα στην περιοχή με τον Πάμπλο να κάνει εντυπωσιακή απόκρουση βγάζοντας την μπάλα έξω.

Η ΑΕΚ στα επόμενα λεπτά θα χάσει δυο πολύ καλές ευκαιρίες να καθαρίσει το παιχνίδι, αρχικά με τον Φλοριάν στο 84΄ και στην συνέχεια με τον Μοϊσόφ στο 86, όμως και στις δυο περιπτώσεις ο Πάρντο θα διώξει.

Αλκή: Πάρντο, Χαραλάμπους (76΄ Ενγκομό) Πάρπας, Νουβεντρού, Σεμέδο, Χαρής, Τιγκρουτζιά, Βασίλιεφ, Λοϊζίδης, Φαμπρίτσιο (59΄ Μπιλάλ) Ντιακιτέ

ΑΕΚ: Πάμπλο, Αντωνιάδης, Μοϊσόφ, Καταλά, Λαρένα, Ακοράν (70΄ Μαλόκου) Τέτε (84΄ Εγγλέζου) Χέφελ (81΄ Κάσες) Λαμπάν, Φλοριάν, Νέλσον