Ο Μαγκουάιρ αναδείχθηκε MVP στη νίκη της Γιουνάιτεντ επί της Σέφιλντ

Κυριακή, 22/10/2023 - 10:15

Μπορεί το κλίμα στις τάξεις της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να ήταν βαρύ και πένθιμο μετά την είδηση του θανάτου του Σερ Μπόμπι Τσάρλτον, και να «στράβωσε» ακόμα περισσότερο όταν η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ ισοφάρισε σε 1-1, εντούτοις, οι «κόκκινοι διάβολοι» κατάφεραν να ξεπεράσουν τις δυσκολίες και με τέρμα του Νταλότ στο 77', να φύγουν με το τρίποντο από το «Bramall Lane» (1-2).

Μεγάλος πρωταγωνιστής στη δύσκολη και αγχωτική εκτός έδρας νίκη για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήταν ο Χάρι Μαγκουάιρ! Ο 30χρονος Άγγλος στόπερ που τους τελευταίους μήνες έχει ακούσει πολλά - και όχι άδικα σε πολλές περιπτώσεις - για την απόδοσή του, αναδείχθηκε ως ο Man of the Match της αναμέτρησης!

Ο έμπειρος κεντρικός αμυντικός αγωνίστηκε και όλο το 90λεπτο έχοντας κομβικές και καίριες επεμβάσεις στα μετόπισθεν της Γιουνάιτεντ. Αυτή μάλιστα ήταν η μόλις τέταρτη φετινή του συμμετοχή στην Premier League και το δεύτερο ματς στο οποίο παίζει βασικός.

Ο τεχνικός του συλλόγου, Έρικ Τεν Χαγκ δήλωσε μετά το ματς: «Έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι. Το διάβασε πάρα πολύ καλά το ματς και είμαι χαρούμενος για αυτόν».

Και όλα αυτά, λίγες μόνο ημέρες μετά τη δήλωση του Μαγκουάιρ πως αν δεν αγωνίζεται στην ομάδα θα κοιτάξει να βρει έναν άλλον σύλλογο στη επερχόμενη μεταγραφική περίοδο του Ιανουαρίου.