Ο Εμπαπέ και ο Μέσι... χόρευαν, η Παρί συνεχίζει το αήττητο σερί της

Παρασκευή, 21/10/2022 - 23:57

Με μία βραδινή αναμέτρηση άνοιξε η αυλαία της 12ης αγωνιστικής της Ligue 1, την Παρασκευή (21/10), με την πρωτοπόρο και αήττητη Παρί Σεν Ζερμέν, να περνάει σαν σίφουνας από την έδρα της Αζαξιό με 3-0.

Οι Παριζιάνοι ταξίδεψαν με τη ψυχολογία στα ύψη χάρη στη νίκη της προηγούμενης εβδομάδας στο ντέρμπι με τη Μαρσέιγ και ήταν η ομάδα που επέβαλε τον ρυθμό της από το πρώτο λεπτό του αγώνα.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές ο Κιλιάν Εμπαπέ, που παρά τα δημοσιεύματα για το μέλλον του... παραμένει ο σταρ της ομάδας, σκόραρε δύο τέρματα, μοιράζοντας μία ασίστ και ο Λιονέλ Μέσι με ένα τέρμα και δύο ασίστ (έφτασε τις έξι ασίστ στον Εμπαπέ).

Το σκορ άνοιξε στο 24', όταν ο Μέσι με μία τρομερή κάθετη πάσα, έβγαλε σε θέση βολής τον Γάλλο και αυτός με όμορφο τελείωμα, δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το 1-0.

Στο δεύτερο μέρος η Παρί έδωσε χώρο στους γηπεδούχους, που είχαν κάποιες καλές στιγμές για να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα. Στο 79΄όμως, ο Μέσι με τον Εμπαπέ «έκρυψαν» την μπάλα και ο Αργεντίνος την εμφάνισε στα δίχτυα, αφού πέρασε και τον τερματοφύλακα.

Τέσσερα λεπτά αργότερα (82'), οι ίδιοι πρωταγωνιστές ξανά, αφού Μέσι και Εμπαπέ συνεργάστηκαν, για να έρθει το 3-0 με το δεύτερο γκολ του 23χρονου επιθετικού.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Κριστόφ Γκαλτιέ παρέμεινε πρώτη και αήττητη στην κορυφή του γαλλικού πρωταθλήματος με 32 βαθμούς, ενώ αυτή του Ολιβιέρ Παντελόνι παρέμεινε στην επικίνδυνη ζώνη με 8 βαθμούς.