Νίκησε την Σοσιεδάδ και προσπέρασε τη Τζιρόνα η Μπαρσελόνα

Τρίτη, 14/5/2024 - 00:02

Μπορεί να μην έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης αλλά αυτό που ήθελε το πέτυχε

Η Μπαρσελόνα επικράτησε 2-0 της Σοσιεδάδ στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε την 35η αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβισιόν και έτσι προσπέρασε την Τζιρόνα στη βαθμολογία.

Η Μπάρσα εκμεταλλεύθηκε την ισοπαλία της έκπληξης του εφετινού πρωταθλήματος με την Αλαβές και έτσι με τους τρεις βαθμούς που κατέκτησε σήμερα πέρασε στη δεύτερη θέση με 76 βαθμούς, έναν περισσότερο από τη Τζιρόνα η οποία πλέον βρίσκεται στην τρίτη θέση.

Το γκολ που ουσιαστικά έκρινε το ματς το πέτυχε ο Γιαμάλ στο 40ο λεπτό του αγώνα. Η Μπαρτσελόνα κέρδισε ένα πέναλτι το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Ραφίνια στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων σφραγίζοντας έτσι μια σημαντική νίκη.

Οι παίκτες του Τσάβι δεν… θάμπωσαν με την εμφάνισή τους, απέναντι σε μια μαχητική Σοσιεδάδ, η οποία προσπάθησε να είναι απειλητική αλλά χωρίς να το πετύχει.