Ασταμάτητη Πάφος, διέσυρε στο πέρασμα της (και) την Ομόνοια (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 22/10/2022 - 19:53

Συνεχίζει ακάθεκτο το... τρένο της Πάφου!

Οι «γαλάζιοι» επικράτησαν με το εμφατικό 3-0 εναντίον της Ομόνοια, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Cyta και παρέμειναν στην κορυφή αήττητοι.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Χένινγκ Μπέργκ, ήταν καλύτερο στο περισσότερο μέρος και έχοντας τόσο τον έλεγχο του ρυθμού, όσο και τις κατοχής κατάφερε να προηγηθεί στο 26ο λεπτό, με τον Σεμέδο.

Το «τριφύλλι» δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση και δυσκολευόταν μεσοεπιθετικά, καθώς δεν έβρισκε κενούς χώρους, για να απειλήσει τους γηπεδούχους, ενώ σημαντικοί ποδοσφαιριστές, όπως ο Μπρούνο και ο Λοΐζου δεν είχαν καταφέρει, να μπουν στο παιχνίδι και να βοηθήσουν την ομάδα.

Στην ανάπαυλα, ο ρυθμός ήταν χαμηλότερος, όμως οι «πράσινοι» δεν κατάφεραν και πάλι να γίνουν επικίνδυνοι, με τους Παφίτες να... καθαρίζουν τον αγώνα, σχετικά εύκολα.

Το 2-0 έκανε ο Βαλακάρι στο 60ο λεπτό, από την άσπρη βούλα, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα, το τελικό σκορ διαμόρφωσε, με δεύτερο προσωπικό του γκολ, ο Σεμέδο

Μελανό σημείο του αγώνα για την Πάφο, ήταν ο τραυματισμός και η αναγκαστική αποχώρηση του Ζάιρο στο 34ο λεπτό, με τους «γαλάζιους» να αναμένουν τα αποτελέσματα των ιατρικών εξετάσεων, για να δουν το μέγεθος του προβλήματος.

Με αυτή τη νίκη, η ομάδα του Χένινγκ Μπέργκ παρέμεινε στην κορυφή, φτάνοντας τους 20 βαθμούς και το «τριφύλλι» έπεσε στην 8η θέση με 9 βαθμούς.

Στην επόμενη (9η) αγωνιστική, η Πάφος φιλοξενείται το Σάββατο (29/10, 17:00), στο «Αμμόχωστος» από τη Νέα Σαλαμίνα και η Ομόνοια υποδέχεται την Δευτέρα (31/10, 19:00), στο ΓΣΠ την Ανόρθωση. Πρώτα όμως έχουν να αντιμετωπίσουν, τη Ρεάλ Σοσιεδάδ την Πέμπτη (27/10, 22:00), για το Europa League.

Τέλος αγώνα

Η Πάφος θα πανηγυρίσει άλλη μια νίκη στο πρωτάθλημα Cyta, με 3-0 κόντρα στην Ομόνοια και θα παραμείνει στην κορυφή αήττητη.

1

22/10/2022
19:50
90' Τρία λεπτά καθυστερήσεις
22/10/2022
19:48
88' Αλλαγή για την Πάφο

Έξω ο Βαλακάρι, μέσα ο Ναμ

22/10/2022
19:44
83' Αλλαγή για την Ομόνοια

Ο Κίτσος θα πάρει την θέση του Μπρούνο.

22/10/2022
19:43
78' Φάση για την Ομόνοια

Ο Μπεζούς επιχείρησε το σουτ, έξω από την μεγάλη περιοχή, με την μπάλα να περνάει οριακά άουτ.

22/10/2022
19:31
69' Τριπλή αλλαγή για την Ομόνοια

Παπουλής, Λοϊζου, Ανσαριφάρντ εκτός, μέσα οι Μπεζούς, Κακουλλής και Μάταβς.

22/10/2022
19:28
68' Απειλεί η Πάφος

Ο Σεμέδο δοκίμασε το σουτ, πλάγια και έξω από την μεγάλη περιοχή, με τον πορτιέρο της Ομόνοιας, να ελέγχει σταθερά.

22/10/2022
19:24
64' ΓΚΟΛ για την Πάφο

Οι «γαλάζιοι» χτύπησαν στην αντεπίθεση, με τον Σεμέδο να βγαίνει τετ-α-τετ με τον Ουζόχο, μετά από κάθετη πάσα και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

22/10/2022
19:21
61' Αντιδράει η Ομόνοια

Ο Παπουλής συνδυάστηκε με τον Λοΐζου, ο οποίος έκανε το σουτ, από το ύψος της μικρής περιοχής, με τον Άντος να αποκρούει σε κόρνερ.

22/10/2022
19:19
60' ΓΚΟΛ για την Πάφο

Ο Βαλακάρι εκτέλεσε το πέναλτι με επιτυχία, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

22/10/2022
19:16
58' Πέναλτι για την Πάφο

Από αριστερά ο Ζουνίνιο πήγε να γυρίσει την μπάλα και ο Μάθιους τον ανέτρεψε εντός περιοχής.