«Θύμωσε», κέρδισε και πάει στη Γεωργία για να «κλειδώσει» το εισιτήριο η Ομόνοια

Πέμπτη, 25/7/2024 - 21:25
ΟΜΟΝΟΙΑ

Την… θύμωσαν και το πήρε!

Η Ομόνοια επικράτησε 3-1 της Τορπέντο στο ΓΣΠ, στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τον δεύτερο προκριματικό του Conference League και πλέον πάει στη Γεωργία για να «κλειδώσει» το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο (1/8, 19:00).

Το σύνολο του Νταμπράουσκας ήταν καταιγιστικό στο πρώτο μέρος, κατέγραψε σωρεία ευκαιριών με τον Σεμέδο να είναι η… κύρια πηγή έμπνευσης για τους συμπαίκτες του. Το γκολ όμως σημειώθηκε από τον Κουλιμπαλί ο οποίος έπιασε άπιαστη κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ.

Στο δεύτερο μέρος, η Τορπέντο παρουσιάστηκε βελτιωμένη, προσπάθησε για το γκολ και το βρήκε με εύστοχο πλασέ του Πίρες, ωστόσο το «τριφύλλι» και ο κόσμος διαμαρτυρήθηκαν έντονα για φάουλ στον Κουλιμπαλί.

Αφού λοιπόν… θύμωσε σκόραρε δύο γκολ σε έξι λεπτά. Ο κεντρικός αμυντικός της Ομόνοιας ευστόχησε με προβολή, ενώ ο Εβάντρο Κόστα με πλασέ από το ύψος της περιοχής (!) διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

25/07/2024
21:25
90'+4 Τέλος του αγώνα

Η Ομόνοια επικράτησε 3-1 της Τορπέντο και πάει στη ρεβάνς για να... τελειώσει τη δουλειά.

1η Αυγούστου στις 19:00 το δεύτερο ματς.

25/07/2024
21:22
90' Τέσσερα λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
25/07/2024
21:19
89' Αλλαγές για την Ομόνοια

Εκτός οι Σίμιτς-Μασούρας, μέσα οι Αλιούμ-Ντιουνκού.

25/07/2024
21:15
84' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια! (3-1)

Κακουλλής και Εβάντρο Κόστα συνδυάστηκαν εξαιρετικά και ο τελευταίος με πλασέ από το ύψος της περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

25/07/2024
21:12
81' Τρομερά τα τελευταία λεπτά στο γήπεδο της πρωτεύουσας

Έντονος ο κόσμος της Ομόνοιας έχει... μπει κι αυτός στο παιχνίδι το οποίο όμως έχει ανοίξει αρκετά και ο ρυθμός ανέβηκε. Οι γηπεδούχοι φαίνεται πως πήραν ξανά τα ηνία και προσπαθούν για το τρίτο γκολ.

25/07/2024
21:08
78' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια και 2-1 στο ΓΣΠ!

Μετά από εκτέλεση φάουλ ο Κουλιμπαλί με προβολή βάζει φωτιά στο γήπεδο της πρωτεύουσας.

25/07/2024
21:05
74' ΓΚΟΛ για την Τορπέντο και 1-1 στο παιχνίδι!

Ο Πίρες πλάσαρε εύστοχα για το 1-1, ωστόσο στην Ομόνοια διαμαρτυρήθηκαν έντονα για φάουλ στον Κουλιμπαλί. Ο Φαμπιάνο μάλιστα δέχθηκε κίτρινη κάρτα.

25/07/2024
20:58
68' Αλλαγές για την Ομόνοια

Εκτός οι Στεπίνσκι-Χαραλάμπους, μέσα οι Κακουλλής-Εβάντρο Κόστα.

25/07/2024
20:58
67' Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια

Ο Σεμέδο μπήκε στην περιοχή, απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο, όμως το πλασέ του κατέληξε στα χέρια του αντίπαλου κίπερ που απέκρουσε ασταθώς.

25/07/2024
20:56
65' Πιο χαμηλό το τέμπο

Πιο χαμηλός ο ρυθμός στο δεύτερο μέρος, χωρίς να σημειώνονται σημαντικές προϋποθέσεις στα τελευταία λεπτά.

25/07/2024
20:47
57' Όπως... τέλειωσε, έτσι άρχισε

Η Ομόνοια συνεχίζει να έχει τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης, δημιουργεί χώρους προς την αντίπαλη εστία, ενώ η Τορπέντο προσπαθεί να απαντήσει στο γκολ με αντεπίθεση, ωστόσσο δεν της... βγαίνει το παιχνίδι και έτσι ο Φαμπιάνο δεν έχει απειληθεί για την ώρα.

25/07/2024
20:41
50' Πρώτη φάση στο δεύτερο μέρος

Μακρινό φαλτσαριστό σουτ του Χαραλάμπους, μόλις πάνω από την αντίπαλη εστία η μπάλα.

25/07/2024
20:36
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
25/07/2024
20:20
45'+3 Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Η Ομόνοια προηγείται 1-0 της Τορπέντο στο ΓΣΠ και στο δεύτερο μέρος θέλει να... τελειώσει τη δουλειά από το πρώτο παιχνίδι. Το σύνολο του Νταμπράουσκας είναι σαφώς ανώτερο από τον αντίπαλο, έχει ξεδιπλώσει το δικό του τρόπο παιχνιδιού και θα μπορούσε να σκοράρει περισσότερα γκολ.

ΚΟΥΙΜΠΑΛΙ ΟΜΟΝΟΙΑ

25/07/2024
20:17
45' Τρία λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
25/07/2024
20:15
44' Μια ανάσα και από δεύτερο γκολ το τριφύλλι

Ο Σεμέδο μπήκε στην περιοχή... χόρεψε τον αντίπαλο του και αφού έβγαλε τη σέντρα η μπάλα βρήκε στο στήθος του Στεπίνσκι και κατέληξε έξω προ κενής εστίας.

25/07/2024
20:11
41' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια και 1-0!

Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Κουλιμπαλί έπιασε άπιαστη κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

ΚΟΥΛΙΜΠΑΛΙ ΟΜΟΝΟΙΑ

25/07/2024
20:10
40' Απειλεί ξανά η Ομόνοια

Σουτ-βολίδα του Εράκοβιτς από το ύψος της περιοχής, στα σώματα η μπάλα.

25/07/2024
20:08
37' Η απόκρουση του Φαμπιάνο στην μοναδική ευκαιρία της Τορπέντο
25/07/2024
20:00
29' Πήρε... φωτιά το παιχνίδι

Ασφυκτική η πίεση της Ομόνοιας, βρίσκεται συνεχώς στην αντίπαλη περιοχή, με τον Σεμέδο να είναι η... κύρια πηγή έμπνευση. Οι Γεωργιανοί εξουδετερώνουν τους κινδύνους και προσπαθούν μέσω αντεπιθέσεων να απειλήσουν.

Παραμένει το 0-0.

25/07/2024
19:55
24' Στιγμές από το παιχνίδι το οποίο άρχισε ξανά
25/07/2024
19:53
22' Διακοπή για να δροσιστούν οι ποδοσφαιριστές.
25/07/2024
19:47
16' Νέα μεγάλη φάση για τους πράσινους

Γύρισμα του Στεπίνσκι, ο Σεμέδο έπιασε το πλασό αφού ερχόταν από πίσω εντελώς μόνος, ωστόσο ο Κγιάγιτς απέκρουσε σωτήρια για τους Γεωργιανούς.

25/07/2024
19:43
12' Πολύ καλή στιγμή για την Ομόνοια

Ο Χαραλάμπους στο ύψος της περιοχής απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο, έπιασε το σουτ όμως η μπάλα κατέληξε μόλις έξω.

25/07/2024
19:40
10' Η εικόνα στα πρώτα λεπτά

Ολοκληρώθηκε το πρώτο 10λεπτο με την Ομόοια να έχει τον απόλυτο έλεγχο. Οι πράσινοι κατέγραψαν κάποιες καλές προϋποθέσεις με τον Σεμέδο και τον Σίμιτς, που δεν βρήκαν στόχο.

Στο 10ο λεπτό, η Τορπέντο απείλησε μετά από λάθος του Χαμάς με τον Φαμπιάνο να διώχνει εύκολα σουτ του σχεδόν ανενόχλητου Γιόνσεν.

25/07/2024
19:35
4' Προϋποθέσεις για την Ομόνοια

Μετά από οργανωμένη επίθεση, ο Σίμιτς έδωσε στον ανενόχλητο Μασούρα, η σέντρα του οποίου δεν βρήκε κάποιον συμπαίκτη του σε ετοιμότητα.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι είχαν τη μπάλα στην αντίπαλη εστία, χωρίς όμως να δημιουργήσουν αξιόλογη ευκαιρία.

25/07/2024
19:30
1' Έναρξη του αγώνα

Σέντρα στο ΓΣΠ!

25/07/2024
19:28
Είσοδος των ομάδων στον αγωνιστικό χώρο.