«Καθάρισε» την Ανόρθωση και έμεινε 4ος ο Άρης, «κόλλησαν» Πάφος και Ομόνοια

Σάββατο, 11/5/2024 - 20:59

Ολοκληρώθηκε η μάχη της τέταρτης θέσης!

Ο Άρης πέρασε με άνεση από το «Αντώνης Παπαδόπουλος», επικρατώντας με το εμφατικό 4-0 της Ανόρθωσης, πανηγύρισε την επιστροφή τους στις νίκες και ταυτόχρονα διατήρησε τις όποιες ελπίδες έχει για έξοδο στην Ευρώπη. Αφού αν η Ομόνοια κατακτήσει το κύπελλο, η τέταρτη θέση θα προσφέρει το πολυπόθητο εισιτήριο.

Από την άλλη, η Πάφος έμεινε ισόπαλη με 1-1 με τους «πράσινους» στο «Στέλιος Κυριακίδης», δίχως το αποτέλεσμα να έχει ιδιαίτερη σημασία, αφού και με τρίποντο θα βρισκόταν πάλι στο -1 από την «ελαφριά ταξιαρχία», από την οποία χρειαζόταν στραβοπάτημα. Έτσι οι «γαλάζιοι» παρέμειναν στην πέμπτη θέση και αναμένεται να παίξουν τα... ρέστα τους στις 18 Μαΐου, ώστε να έχουν τη δυνατότητα να αγωνιστούν εκτός συνόρων.

Πιο κάτω, όλα όσα συνέβησαν στα δύο σημαντικά αυτά παιχνίδια!

Πάφος – Ομόνοια

Το ματς

Η Ομόνοια «άγγιξε» το γκολ στο 12ο λεπτό, με τον Χαμάς να εκτελεί πέναλτι και τον Ίβουσιτς να του λέει «όχι».

Μετά από τρία λεπτά, οι «πράσινοι» άνοιξαν το σκορ, με τον Μπάκτις να παίρνει την κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και την μπάλα να χτυπάει πάνω στον Δημητρίου καταλήγοντας στα δίχτυα.

Η Πάφος απείλησε στο 22ο λεπτό, με τον Μποτσκαι να κάνει το σουτ και τον Ουζόχο να αποκρούει.

Νέα φάση για τους «γαλάζιους» στο 25ο λεπτό, με τον Τάνκοβιτς να δοκιμάζει το πόδι του από το ύψος της περιοχής, στέλνοντας την μπάλα λίγο άουτ.

Καλή στιγμή για τους γηπεδούχους στο 47ο λεπτό, με τον Γκολντάρ να παίρνει την κεφαλιά και τον Ουζόχο να ελέγχει.

Η Πάφος στο 61ο λεπτό, με τον Ζάιρο να νικάει τον αντίπαλο τερματοφύλακα με το κεφάλι.

Ευκαιρία στο για την Πάφο στο 65ο λεπτό, με τον Βραζιλιάνο επιθετικό να επιχειρεί το σουτ στην κίνηση, στέλνοντας την μπάλα λίγο άουτ.

Το σύνολο του Καρσέδο απείλησε ξανά δύο λεπτά αργότερα, με τον Κοντρέρας να παίρνει την κεφαλιά, υποχρεώνοντας τον Ουζόχο σε εντυπωσιακή απόκρουση.

Πάφος (Καρσέδο): Ίβουσιτς, Κβίντα, Γκολντάρ, Ζάιρο (77' Τουμάσι), Μποτσκάι, Δημητρίου, Ζάζα (59' Κοντρέρας), Τάνκοβιτς (77' Βαλακάρι), Ναμ (82' Κανέ), Ντράγκομιρ (59' Μπρούνο), Πέπε.

Ομόνοια (Αναστασίου): Ουζόχο, Κουλιμπαλί, Σεμέδο (75' Κακουλλής), Αλιούμ, Μπάκιτς, Σίμιτς (85' Μάθιους), Παναγιώτου, Κούσουλος (58' Κασάμα), Χαμάς (58' Χαμάς), Μίλετιτς, Χαραλάμπους (58' Μπασιρού).

Ανόρθωση – Άρης

Το ματς

Ο Άρης άνοιξε το σκορ στο 16ο λεπτό, με τον Γκομίς να επιχειρεί ωραίο μακρινό σουτ νικώντας τον Μιχαήλ.

Η «ελαφριά ταξιαρχία» απείλησε ξανά στο 29ο λεπτό, με τον Μοντνόρ να φεύγει στην πλάτη της άμυνας και να βγαίνει απέναντι στον αντίπαλο τερματοφύλακα, ο οποίος είπε «όχι» στο πλασέ του.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 2-0 στο 39ο λεπτό, με τον Στρούσκι να επιχειρεί το σουτ, την μπάλα να κοντράρει στον Αρτυματά και να καταλήγει στα δίχτυα.

Νέα τελική για τους Λεμεσιανούς στο 41ο λεπτό, με τον Κακόριν να κάνει του σουτ και τον Μιχαήλ να ελέγχει.

Μεγάλη ευκαιρία στο 51ο λεπτό, με τον Κακόριν να δοκιμάζει το σουτ σημαδεύοντας το δοκάρι.

Δύο λεπτά αργότερα ο Άρης τριπλασίασε το σκορ, με τον 33χρονο να νικάει τον Μιχαήλ με υποδειγματικό τελείωμα.

Η ομάδα της Λεμεσού έκανε το 4-0 στο 75o λεπτό, με τον Μπράουν να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με μακρινό σουτ.

Ανόρθωση (Οκκάς): Μιχαήλ, Αρτυματάς, Κορέια, Τεχέρα (46' Κωνσταντίνου), Καστέλ (65' Ιωάννου), Παρούτης (88' Πασχάλη), Ουαρίς (88' Λύτρας), Κίκο, Κορρέα, Τζούλιου, Χαραλάμπους (55' Πιερή).

Άρης (Σπιλέφσκι): Βανά, Μουσούντα, Μπένγκτσον (78' Σπόλιαριτς), Κακόριν, Γκομίς (78' Σεμέδο), Μάτισικ, Σανέ, Γιαγκό (46' Ουρόσεβιτς), Νίκολιτς (64' Σζόκε), Στρούσκι (64' Μόργκαν), Μοντνόρ.