Το ντέρμπι «βάφτηκε» γαλάζιο!
Ο Απόλλωνας επικράτησε της ΑΕΛ με 3-1 στο πλαίσιο της δεύτερης φάσης του Κυπέλλου Coca-Cola και προκρίθηκε στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Τα γκολ για την ομάδα του Πάμπλο Ματσίν ήρθαν από τους Βαλμπουενά (41') και Μάρκες (90', 90+5'). Για τους τυπικά φιλοξενούμενους μείωσε προσωρινά ο Μίντσεφ (90+4').
Οι «γαλάζιοι» της Λεμεσού θα αντιμετωπίσουν εντός έδρας την ερχόμενη Πέμπτη (29/02 - 19:00) την ΑΕΚ για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Coca-Cola, με την πρόκριση να κρίνεται σε μονό παιχνίδι. Για το πρωτάθλημα Cyta, στην πρεμιέρα των play-off του δεύτερου γκρουπ, ο Απόλλωνας φιλοξενεί τη Δευτέρα (26/02 - 19:00) στο «Άλφαμεγα Stadium» τη Δόξα, ενώ η ΑΕΛ θα υποδεχθεί στο «Άλφαμεγα Stadium» την ΑΕΖ (24/02 - 19:00).
- Ο μεγάλος τελικός του Κυπέλλου Coca-Cola θα μεταδοθεί ζωντανά και αποκλειστικά από τον Alpha Κύπρου
Τα στιγμιότυπα της αναμέτρησης
Απευθείας κόκκινη κάρτα από τον Ιταλό διαιτητή στους Πέρετζ του Απόλλωνα και του Ντε Λούκας της ΑΕΛ. Ο άσος των «γαλάζιων» θα απουσιάσει από τον προημιτελικό με την ΑΕΚ.
Μεγάλη πρόκριση για τον Απόλλωνα με 3-1 επί της συμπολίτισσας, ΑΕΛ.
Ο Άδωνη στη θέση του Βαλμπουενά.
Γέμισμα του Λέουβενμπεργκ, με τον Μάρκες να φεύγει στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, βγήκε... φάτσα με τον Ανέστη και τον νίκησε για το 3-1, βάζοντας τέλος στην υπόθεση πρόκριση.
Εύστοχος ο Μίντσεφ, ξανά στη διεκδίκηση κέρδους οι «λέοντες».
Χέρι από τον Μαλεκκίδη, καταλογίζεται η παράβαση από τον διαιτητή, με τη φάση να αξιολογείται από το VAR.
Γερό προβάδισμα πρόκρισης για τους παίκτες του Πάμπλο Ματσίν.
Εύστοχος ο Μάρκες από τη λευκή βούλα, 2-0 και... αγκαλιά με την πρόκριση οι «γαλάζιοι».
Το VAR κάλεσε τον διαιτητή να εξετάσει τη φάση, με τον Ιταλό να καταλογίζει την παράβαση.
Ανατροπή του Φιλιώτη από τον Τζάλμα. Εξετάζεται η φάση από το VAR.
Ο Μπεραχίνο πέρασε αντί του Μεντόσα στο παιχνίδι.
Κοστάκε, Σαγκάλ και Σάντος περνούν έξω για να μπουν οι Πέρετζ, Φιλιώτης και Σπόλιαριτς.
Μετά από ασυνεννοησία στην άμυνα του Απόλλωνα, η μπάλα πήρε τροχιά προς την εστία, με τον Νταρίκγουα να διώχνει προ γραμμής τέρματος.
Μετά από κόρνερ του Βαλμπουενά, ο Σαγκάλ πήρε την κεφαλιά όμως δε βρήκε στόχο όντας αμαρκάριστος.
Μορέιρα και Μόρσεϊ εντός για να πάρουν τη θέση των Κα και Μακρή.
Φωτοβολίδες που εκσφενδονίστηκαν έξω από το γήπεδο, κατέληξαν εντός αγωνιστικού χώρου και στις κερκίδες. Απομακρύνθηκαν και το παιχνίδι συνεχίστηκε κανονικά.
Θυμίζουμε πως η αναμέτρηση πραγματοποιείται κεκλεισμένων των θυρών!
Στη θέση του Χάμπου, πέρασε ο Κολ. Ενοχλήσεις στο αριστερό γαστροκνήμιο για τον Κύπριο διεθνή.
Με τους ίδιους έντεκα οι δύο ομάδες.
Συμπληρώθηκαν τα πρώτα 45 λεπτά στη Λεμεσό, με τον Απόλλωνα να προηγείται της ΑΕΛ με 1-0 από το 41ο λεπτό. Παιχνίδι χωρίς πολλά-πολλά μπροστά στις δύο εστίες και με αρκετή ένταση από τους ποδοσφαιριστές λόγω της κομβικότητας του.
Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΛ δεδομένα θα βγει μπροστά και θα ψάξει την ισοφάριση, αφήνοντας αναγκαστικά χώρους πίσω. Με τη σειρά το ο Απόλλωνας θα προσπαθήσει να υπερασπιστεί το υπέρ του αποτέλεσμα, ψάχνοντας το δεύτερο γκολ για να «κλειδώσει» την πρόκριση.
Προβάδισμα πρόκρισης για τον Απόλλωνα εδώ και λίγα λεπτά.
Λάθος στην άμυνα της ΑΕΛ, με τον Βαλμπουενά να βγαίνει... φάτσα με τον Ανέστη. «Τσίμπησε» τη μπάλα ο Γάλλος και έκανε το 1-0 για τους «γαλάζιους».
Σέντρα του Μακρή στο δεύτερο δοκάρι, κατέβασε τη μπάλα ο Κα και επιχείρησε το σουτ, όμως ο Λέουβενμπεργκ ήταν σωστά τοποθετημένος και έδιωξε σε κόρνερ.
Σέντρα στην περιοχή, με τον Μίντσεφ να πιάνει την κεφαλιά, όμως ο Λέουβενμπεργκ μάζεψε τη μπάλα. Ήταν εκτεθειμένος ο φορ της ΑΕΛ όπως έδειξε η επαναληπτική προβολή.
Ο Μεντόγεβιτς δε μπορεί να συνεχίσει λόγω ενοχλήσεων, με τον Σέρνιτς να παίρνει τη θέση του.
Πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα με τον Βαλμπουενά να κερδίζει την κεφάλια από το ύψος του πέναλτι και τη μπάλα να καταλήγει έξω.
Στη σέντρα η ΑΕΛ.
Με τις... παραδοσιακές τους εμφανίσεις οι δύο ομάδες. Με τις γαλάζιες ο Απόλλωνας, με τις κίτρινες η ΑΕΛ.
Μπορεί η αναμέτρηση να είναι κεκλεισμένων των θυρών, όμως οι οργανωμένοι των τυπικά γηπεδούχων «έντυσαν» την κερκίδα του «Άλφαμεγα Stadium» στα χρώματα τους.
Με συνολικά εννέα (!) αλλαγές στο αρχικό σχήμα σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι πρωταθλήματος κόντρα στον Άρη παρατάσσει την ομάδα του ο Αλέξης Γαρπόζης. Συγκεκριμένα, μόνο οι Ντε Λούκας και Μεντόγεβιτς διατήρησαν τη θέση τους στην ενδεκάδα.
Ο Ανέστης θα είναι στο τέρμα, με τους Φιλίποβιτς και Ντε Λούκας να συνθέτουν το δίδυμο στο κέντρο της άμυνας. Ο Τζάλμα θα αγωνιστεί ως αριστερό μπακ, με τον Τσούκα δεξιά. Στη μεσαία γραμμή θα βρίσκονται οι Μεντόγεβιτς και Παπαφώτης, με τον Μεντόσα ως επιτελικό μέσο πιο μπροστά. Στα «φτερά» της επίθεσης θα κινηθούν οι Μακρής και Κα, με τον Μίντσεφ στην κορυφή της επίθεσης. Σχηματισμός 4-2-3-1 από τον Κύπριο τεχνικό.
Στον πάγκο: Ολιβέιρα, Φραντζής, Μπάστο, Μαρς, Ντέγοεστ, Μορέιρα, Γερολέμου, Μόρσεϊ, Σρνιτς, Ανδρέου, Μπεραχίνο, Νεοφύτου
Με έξι αλλαγές παρατάσσει την ομάδα του σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος κόντρα στον Εθνικό Άχνας ο Πάμπλο Ματσίν. Οι Μαλεκκίδης, Σάντος, Χάμπος, Βαλμπουενά, Σαγκάλ και Μάρκες πήραν τις θέσεις των Άδωνη, Φιλιώτη, Κολ, Σπόλιαριτς, Πέρετς και Ποντικού.
Σχηματισμός 4-4-2 από τον Ισπανό τεχνικό. Ο Λέουβενμπεργκ θα είναι στο τέρμα, με τους Εκπολό και Νταρίκγουα στο κέντρο της άμυνας. Ο Μαλεκκίδης θα κινηθεί ως αριστερό μπακ, με τον Σάντος δεξιά. Στη μεσαία γραμμή θα κινηθούν οι Χάμπος και Αρτεάν, με τους Βαλμπουενά και Σαγκάλ στα δύο «φτερά» της επίθεσης. Δίδυμο στη γραμμή κρούσης θα αποτελέσουν οι Μάρκες και Κοστάκε.
Στον πάγκο: Λοΐζου, Δημητρίου, Άδωνη, Πέρετζ, Κρμέντσικ, Ποντικός, Σπόλιαριτς, Γιούρτσεβιτς, Φιλιώτης, Κολ
Απόλλωνας (Πάμπλο Ματσίν): Λέουβενμπεργκ, Σάντος, Αρτεάν, Εκπολό, Μαλεκκίδης, Χάμπος, Κοστάκε, Βαλμπουενά, Νταρίκγουα, Σαγκάλ, Μάρκες
ΑΕΛ (Αλέξης Γαρπόζης): Ανέστης, Τζάλμα, Φιλίποβιτς, Ντε Λούκας, Τσούκα, Μεντόγεβιτς, Παπαφώτης, Μεντόσα, Μακρής, Κα, Μίντσεφ
Από την Ιταλία ο διαιτητής της αναμέτρησης, όπως και ο διαιτητής στο VAR. Η υπόλοιπη ομάδα διαιτησίας είναι κυπριακή.
- Διαιτητής: Zufferli Luca
- Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος
- Β' Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας
- 4ος Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος
- VAR: Gariglio Matteo
- AVAR: Τζιωρτζής Όμηρος
- Παρατηρητής: Αναστασίου Ιωάννης
Όποια ομάδα προκριθεί στα προημιτελικά θα αντιμετωπίσει εντός έδρας την ερχόμενη Πέμπτη (29/02 - 19:00) την ΑΕΚ, με την πρόκριση να κρίνεται σε μονό παιχνίδι.
Για το πρωτάθλημα, στην πρεμιέρα των play-off του δεύτερου γκρουπ, ο Απόλλωνας φιλοξενεί τη Δευτέρα (26/02 - 19:00) στο «Άλφαμεγα Stadium» τη Δόξα, ενώ η ΑΕΛ θα υποδεχθεί στο «Άλφαμεγα Stadium» την ΑΕΖ (24/02 - 19:00).
Όπως αποφάσισε ο Αθλητικός Δικαστής, η σημερινή αναμέτρηση θα γίνει κεκλεισμένων των θυρών.
Αν η ομάδα που θα προκριθεί είναι η ΑΕΛ, τότε το επόμενο εντός έδρας παιχνίδι της -με την ΑΕΖ για το πρωτάθλημα- θα είναι κεκλεισμένων και το μεθεπόμενο που είναι με την ΑΕΚ για τα προημιτελικά του Κυπέλλου, θα έχει κλειστό το πέταλο που φιλοξενεί τους οργανωμένους οπαδούς της.
Φίλοι των «γαλάζιων» βρέθηκαν έξω από το γήπεδο της Λεμεσού, για να αποθεώσουν την αποστολή της ομάδας τους. Ακολούθως αποχώρησαν χωρίς να προκύψει κάποιο παρατράγουδο.
Το παιχνίδι ήταν ορισμένο να διεξαχθεί στις 24 Ιανουαρίου, όμως δε ξεκίνησε ποτέ λόγω επεισοδίων και της μη εγγύησης από την Αστυνομία για την ομαλή διεξαγωγή του. Με αυτά τα δεδομένα και αφού η τύχη της αναμέτρησης παραπέμφθηκε ενώπιον του Αθλητικού Δικαστή, αποφασίστηκε όπως το παιχνίδι διεξαχθεί κανονικά χωρίς όμως την παρουσία κόσμου στις κερκίδες.
Απόλλωνας και ΑΕΛ στις 19:00 έχουν «ραντεβού» στο «Άλφαμεγα Stadium» σε μια «μάχη» χωρίς... αύριο για τη δεύτερη φάση του Κυπέλλου Coca-Cola.