Αποκλεισμός στα πέναλτι και... υποβιβασμός στο Conference για τον ΑΠΟΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 29/8/2024 - 22:50

Αποκλεισμός και... Conference League!

Ο ΑΠΟΕΛ αν και έδειξε να το θέλει κόντρα στην RFS, εν τέλει αποκλείστηκε στο ΓΣΠ στη μεταξύ τους ρεβάνς των play-off του Europa League στη διαδικασία των πέναλτι με 4-2.

Στην κανονική διάρκεια, το σκορ άνοιξε ο Ικάουνιεκς (40') για τους Λετονούς, με τους γηπεδούχους να... απαντούν με τον Σούσιτς (75'), ενώ ο Δώνης (90+4') με buzzer beater έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, εκεί όπου δεν άλλαξε κάτι.

Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην... άχαρη διαδικασία των πέναλτι με τους φιλοξενούμενους να είναι αλάνθαστοι, ενώ για τους «γαλαζοκίτρινους» αστόχησαν οι Σαρφό και Ντβάλι

Με αυτά τα δεδομένα, αύριο (30/09 - 15:30) οι πρωταθλητές Κύπρου θα μπουν στην κληρωτίδα για να μάθουν αντιπάλους στο League Phase του Conference League. Παρά τον αποκλεισμό η ομάδα του Ζοσέ Ντομίνγκες έχει εξασφαλισμένα €3.723.000 από την UEFA.

Επόμενη υποχρέωση για την ομάδα της Λευκωσίας στο πρωτάθλημα κόντρα στον Εθνικό Άχνας, την ερχόμενη Κυριακή (01/09 - 20:00) για τη δεύτερη αγωνιστική

Τέλος στο ΓΣΠ και στην ημίωρη παράταση

Ο νικητής θα κριθεί στη διαδικασία των πέναλτι.

χ

29/08/2024
22:26
112' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Κόρμπου πέρασε στην αναμέτρηση αντί του Εντονγκαλά.

29/08/2024
22:18
106' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης

Ο Σιπριάνο μπήκε στη θέση του Πέτροβιτς.

29/08/2024
22:17
Ημίχρονο στην ημίωρη παράταση

Παραμένουν αναλλοίωτα τα δεδομένα έως τώρα με τον ΑΠΟΕΛ να προηγείται με 2-1.

29/08/2024
22:08
96' Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Κεφαλιά του Ελ Αραμπί, δύσκολα σε κόρνερ ο Οντόα.

55

29/08/2024
22:01
91' Έναρξη στην ημίωρη παράταση

Οι φίλοι του ΑΠΟΕΛ βρίσκονται στο... πόδι «σπρώχνοντας» την ομάδα τους για την πρόκριση.

29/08/2024
21:56
Τέλος στο ΓΣΠ, πάμε σε παράταση

Το γκολ του Δώνη κράτησε τον ΑΠΟΕΛ «ζωντανό» στο... κόλπο της πρόκρισης.

29/08/2024
21:55
90+4' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Σέντρα στην περιοχή, κεφαλιά ο Δώνης και... 2-1 για τους «γαλαζοκίτρινους».

29/08/2024
21:51
90' Τέσσερα επιπλέον λεπτά για το τέλος

Παραμένει το 1-1 στο παιχνίδι, αποτέλεσμα που δεν αρκεί για τον ΑΠΟΕΛ.

29/08/2024
21:43
82' Απειλεί ο ΑΠΟΕΛ

Στην περιοχή ο Ελ Αραμπί, έπιασε το σουτ, με τον Οντόα να πέφτει στη γωνία και να διώχνει με υπερένταση.

29/08/2024
21:41
80' Κλείνει με τις αλλαγές ο Ντομίνγκες

Κοσταντίνοφ αντί του Τεχέρα στο παιχνίδι.

29/08/2024
21:35
74' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Ισοφαρίζει με κεφαλιά ο Σούσιτς, ξανά στο... κόλπο πρόκρισης η ομάδα της Λευκωσίας.

29/08/2024
21:27
67' Διπλή αλλαγή για την RFS

Κουάντιο έξω για να μπει ο Οσουάκου και ο Έμερσον στη θέση του Εντζιγκί.

σ

29/08/2024
21:25
65' Τρίτη αλλαγή για τους πρωταθλητές

Κάνει ακόμη πιο επιθετική την ομάδα του ο Ντομίνγκες. Στη θέση του Μάγερ μπήκε ο Ντράζιτς.

29/08/2024
21:17
57' Aπίστευτη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Φάουλ-γέμισμα του Εντονγκαλά στο δεύτερο δοκάρι, με τον Δώνη πιάνει την παράλληλη κεφαλιά και τον Ελ Αραμπί να μη μπορεί να σπρώξει τη μπάλα στα δίκτυα.

29/08/2024
21:13
53' Διπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Δώνης στη θέση του Μαρκίνιος και Σούσιτς αντί του Τσεμπάκ.

δγνχ

29/08/2024
21:06
46' Ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο

Με τους ίδιους έντεκα οι δύο ομάδες.

29/08/2024
20:50
Ημίχρονο στο ΓΣΠ

Συμπληρώθηκε το πρώτο 45λεπτό, με τον ΑΠΟΕΛ να είναι πίσω στο σκορ κόντρα στην RFS. Αποτέλεσμα που κάνει την προσπάθεια των πρωταθλητών Κύπρου, ακόμη πιο δύσκολη για πρόκριση στo League Phase του Europa League.

Ο ΑΠΟΕΛ στο μεγαλύτερο μέρος του ημιχρόνου είχε τον έλεγχο της μπάλα, γυρόφερνε την περιοχή χωρίς ωστόσο να δημιουργήσει μεγάλους κίνδυνους στην αντίπαλη εστία. Οι φιλοξενούμενοι, στην πρώτη φάση που έφτιαξαν άνοιξαν το σκορ και ουσιαστικά έκαναν βήμα... πρόκρισης.

Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης οι παίκτες του Ντομίνγκες καλούνται να ανέβουν, να δημιουργήσουν ευκαιρίες αν θέλουν να κάνουν την ανατροπή.

ψ

29/08/2024
20:40
40' Γκολ για την RFS

Κόντρα στη ροή της αναμέτρησης, ο Ικάουνιεκς πήρε την κεφαλιά μετά από κόρνερ και άνοιξε το σκορ.

29/08/2024
20:35
35' Πρώτη αξιόλογη τελική για τον ΑΠΟΕΛ

Μακρινό σουτ του Μάγερ, λίγο πάνω από την εστία η μπάλα.

29/08/2024
20:30
30' Κυριαρχεί ο ΑΠΟΕΛ αλλά...

Οι πρωταθλητές Κύπρου έχουν τον έλεγχο και την κατοχή όμως δε δημιουργούν κινδύνους στην αντίπαλη εστία. Πρέπει να παίξουν περισσότερο με τη μπάλα κάτω οι «γαλαζοκίτρινοι» για να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα.

29/08/2024
20:20
20' Παραμένει το μηδέν στο γήπεδο της πρωτεύουσας

Ο ΑΠΟΕΛ κρατάει περισσότερο τη μπάλα, γυροφέρνει την αντίπαλη περιοχή, χωρίς ωστόσο να έχει καταφέρει να γίνει απειλητικός.

σ

29/08/2024
20:10
10' Χωρίς κάτι αξιόλογο ακόμη

Ο ΑΠΟΕΛ προσπαθεί να πάρει τον έλεγχο των κινήσεων, χωρίς ωστόσο επιτυχία για την ώρα.

29/08/2024
20:00
1' Ξεκίνησε η αναμέτρηση στο ΓΣΠ

Στη σέντρα η RFS.

29/08/2024
19:56
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τα γαλαζοκίτρινα οι γηπεδούχοι, με τα μαύρα οι φιλοξενούμενοι.

γξ

29/08/2024
18:50
H ανάλυση της ενδεκάδας του ΑΠΟΕΛ

Τρεις αλλαγές από τον Ζοσέ Ντομίνγκες στο ντεμπούτο του στον πάγκο του ΑΠΟΕΛ σε σχέση με το παιχνίδι στη Λετονία. Σχηματισμός 4-2-3-1 από τον Πορτογάλο προπονητή που άφησε στον πάγκο τους Δώνη, Κοσταντίνοφ και Σούσιτς, με τους Εντονγκαλά, Σαρφό και Πέτροβιτς να παίρνουν τη θέση τους.

Στο τέρμα ο Μπέλετς, με τους Κιντίγια, Ντβάλι, Πέτροβιτς και Τσεμπάκ στην άμυνα από αριστερά προς τα δεξιά. Στη μεσαία γραμμή οι Τεχέρα και Σαρφό, με τον Μάγερ ελαφρώς πιο μπροστά ως επιτελικός μέσος. Στα άκρα της επίθεσης οι Εντονγκαλά και Μαρκίνιος, με τον Ελ Αραμπί στην κορυφή.

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Μίχος, Σιπριάνο, Δώνης, Σούσιτς, Σατσιάς, Ντράζιτς, Καττιρτζής, Κόρμπου, Λαΐφης, Πολυκάρπου, Κοσταντίνοφ

ξββ

29/08/2024
18:45

ΑΠΟΕΛ (Ζοσέ Ντομίνγκες): Μπέλετς, Κιντίγια, Πέτροβιτς, Ντβάλι, Τσεμπάκ, Τεχέρα, Σαρφό, Μάγερ, Μαρκίνιος, Εντονγκαλά, Ελ Αραμπί

RFS (Βίκτορς Μορόζ): Οντόα, Λίπουτσεκ, Μπαλόντις, Πρένγκα, Οντισάρια, Πάνιτς, Μαρίεβ, Σαβάλνιεκς, Ικαούνιεκς, Κουάντιο, Ντιομάντε

• Πρόκριση στο League Phase του Conference League: €3.170.000

Συνοπτικά, αν ο ΑΠΟΕΛ προκριθεί θα πάρει €4.910.000, ενώ αν αποκλειστεί θα πάρει €3.723.000.

29/08/2024
18:40
Η συνέχεια στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις

Ο νικητής του αποψινού ζευγαριού θα βρεθεί στο League Phase του Europa League, ενώ ο χαμένος θα συνεχίσει στο League Phase του Conference League. Οι κληρώσεις και για τις δύο διοργανώσεις είναι προγραμματισμένες για αύριο (30/08).

29/08/2024
18:37
Με Ντομίνγκες στον πάγκο ο ΑΠΟΕΛ

Η ήττα στη Λετονία αλλά και η γενικότερη αγωνιστική εικόνα του ΑΠΟΕΛ έφεραν την απομάκρυνση του Νταβίντ Γκαγιέγο από τον «γαλαζοκίτρινο» πάγκο, με τον Ζοσέ Ντομίνγκες να είναι ο αντικαταστάτης του. Ο Πορτογάλος θα κάνει απόψε ντεμπούτο ως πρώτος προπονητής καθώς την περσινή σεζόν είχε τα ηνία ως βοηθός του Σα Πίντο.

Καλησπέρα από το ΓΣΠ

Ο ΑΠΟΕΛ στις 20:00 υποδέχεται την RFS στη μεταξύ τους ρεβάνς για τα play-off του Europa League.