Ιδανική πράσινη βραδιά

Παρασκευή, 26/7/2024 - 08:48
ΟΜΟΝΟΙΑ

Όλα τα στοιχεία που θα ήθελαν οι φίλοι της, και ακόμη παραπάνω, τα είχε η Ομόνοια το βράδι της Πέμπτης (25/07) στο ΓΣΠ, κόντρα στην Τόρπεντο, στον πρώτο αγώνα μεταξύ των δύο ομάδων για τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Conference League.

Το κυριότερο, ιδίως τέτοια περίοδο, είναι πως οι «πράσινοι» έδειξαν έτοιμοι για τον αγώνα, αλλά και αρκετά διαβασμένοι, στοιχεία που πιστώνονται εν πολλοίς στην τεχνική ηγεσία. Δεν είναι μόνο θέμα εμπειρίας να υπάρχουν αυτά (τα στοιχεία), στον πρώτο επίσημο αγώνα, αλλά και σωστής δουλειάς στην προετοιμασία.

Απ' εκεί και πέρα, η ομάδα ξεκίνησε πολύ καλά το ματς και έδειχνε πως ήταν θέμα χρόνου να σημειώσει το γκολ, ούσα καλύτερη από την αντίπαλό της. Ο Κουλιμπαλί κάρφωσε στην κυριολεξία τη μπάλα στο πλεκτό για το 1-0, προτού χάσει το... άχαστο ο Στεπίνσκι, με τη μπάλα να βρίσκει στο μόνο σημείο του σώματος του (άντε, μαζί με το πάνω μέρος του γόνατου) που θα έβγαζε τη μπάλα έξω και ενώ είχαν προηγηθεί κι άλλες φάσεις.

Με τον Σεμέδο μόνιμη πηγή κινδύνου, το σκηνικό μεταφέρθηκε και στο δεύτερο μέρος, με την Τορπέντο ωστόσο να βρίσκει γκολ 16 λεπτά πριν το τέλος, σε μία φάση που συζητιέται έντονα για το αν προηγήθηκε φάουλ. Κι εκεί όμως το τριφύλλι έδειξε στοιχεία σωστής αντίδρασης, πίεσε και βρήκε γκολ, με τον MVP Κουλιμπαλί να κάνει το 2-1 τέσσερα μόλις λεπτά μετά.

Η... αντίδραση δεν σταμάτησε εκεί, αφού ένας ωραίος συνδυασμός των Εβάντρο - Κακουλλή έφερε ένα -επίσης ωραίο γκολ για το 3-1, δίνοντας έτσι ένα γερό προβάδισμα για τη ρεβάνς. Αυτή θα διεξαχθεί την Πέμπτη 1η Αυγούστου (20:00) και θεωρείται αυτονόητο πως η Ομόνοια πρέπει να παρουσιάσει το ίδιο καλό πρόσωπο, μαζί με σημάδια βελτίωσης για να σφραγίσει την πρόκριση στον επόμενο γύρο.