Γκολ για Πιέρο, Μυτίδη, Σιέλη, ντεμπούτο Τζιωνή στο MLS (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 28/2/2022 - 12:55

Αρκετά... γεμάτο ήταν το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε για τους Κύπριους ποδοσφαιριστές που αγωνίζονται στο εξωτερικό.

Τρεις συμπατριώτες μας χρίστηκαν σκόρερ κι ο ένας από αυτούς ήταν ο Πιέρος Σωτηρίου. Ο στράικερ της Λουντογκόρετς, μάλιστα, βρήκε δύο φορές δίχτυα, πρώτα στο 18ο και ύστερα στο 65ο λεπτό, στην εντός έδρας νίκη με 3-1 επί της Σλάβια Σόφιας. O 29χρονος φορ καταγράφει εξαιρετικά νούμερα με την ομάδα του Ράζγκραντ, αφού έχει 14 γκολ και 4 ασίστ σε 16 συμμετοχές στο πρωτάθλημα.

Δείτε στο 1:21 το πρώτο γκολ του Πιέρου και στο 5:25 το δεύτερο.

Στην Ελλάδα, ο Νέστορας Μυτίδης βρήκε δίχτυα με τη φανέλα του Λεβαδειακού. Ο Κύπριος φορ σκόραρε στο 24ο λεπτό, με την ομάδα της Βοιωτίας να κερδίζει 4-0 τη Ζάκυνθο και να παραμένει στην κορυφή του νοτίου ομίλου της Super League 2.

Δείτε στο 0:31 το γκολ του Μυτίδη.

Στη Νότια Κορέα, ο Βαλεντίνος Σιέλης πέτυχε το πρώτο του φετινό τέρμα. Άνοιξε το σκορ για τη Μπουσάν Ι-Παρκ στο 8ο λεπτό, αλλά η ομάδα του εντέλει έχασε με 3-2 στην έδρα της Γκιεογκνάμ.

Δείτε στο 1:46 το γκολ του Σιέλη.

Από εκεί και πέρα, ζει κι επίσημα το... αμερικανικό του όνειρο ο Μαρίνος Τζιωνής. Ο Κύπριος άσος μετρά μόλις λίγες ημέρες στις Ηνωμένες Πολιτείες κι όμως κατάφερε να καταγράψει χρόνο συμμετοχής στην πρεμιέρα του MLS με τη φανέλα της Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι.

Ο 20χρονος συμπατριώτης μας πέρασε αλλαγή στο 77ο λεπτό, εντούτοις η ομάδα του γνώρισε την ήττα με 3-1 στην έδρα της Ατλάντα Γιουνάιτεντ. Όσον αφορά τον παίκτη που αντικατέστησε, πρόκειται για τον Ιταλοαργεντινό, Χοσέ Μάουρι, που έχει αγωνιστεί μεταξύ άλλων και στη Μίλαν.

Πάμε να δούμε τι έκαναν και οι υπόλοιποι Κύπριοι του εξωτερικού.

Αγγλία

Ρούελ Σωτηρίου (Λέιτον Όριεντ): Πέρασε αλλαγή στο 61’ στην εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Κάρλαϊλ.

Έκτορ Κυπριανού (Λέιτον Όριεντ): Αγωνίστηκε βασικός στο ματς κόντρα στην Κάρλαϊλ. Αντικαταστάθηκε στο 61ο λεπτό.

Άντονι Παπαδόπουλος (Λέιτον Όριεντ): Ήταν εκτός αποστολής από το ματς κόντρα στην Κάρλαϊλ.

Νικ Τσάρουλλα (Κρόουλι Τάουν): Βασικός στη νίκη με 2-1 επί της Φόρεστ Γκριν. Έβγαλε την ασίστ για το πρώτο γκολ της ομάδας του.

Τζέισον Δημητρίου (Σάουθεντ Γιουν.): Αγωνίστηκε βασικός στο εντός έδρας 1-1 κόντρα στη Σόλιχαλ.

Τζακ Ρόουλς (Γουόκινγκ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ήττα με 2-0 από τη Νοτς Κάουντι.

Άντριου Ελευθερίου (Γουέλντστοουν): Λόγω τραυματισμού, έμεινε εκτός αποστολής από το εντός έδρας 1-1 κόντρα στην Τόρκι.

Ιταλία

Γρηγόρης Κάστανος (Σαλερνιτάνα): Βασικός στο εντός έδρας 1-1 κόντρα στη Μπολόνια. Αντικαταστάθηκε στο 72ο λεπτό.

Νικόλας Ιωάννου (Κόμο): Αγωνίστηκε βασικός στο εντός έδρας 1-1 κόντρα στη Μπρέσια.

Πορτογαλία

Μάρκους Έντουαρντς (Σπόρτινγκ): Ο Αγγλοκύπριος εξτρέμ πέρασε αλλαγή στο 76’ στο εκτός έδρας 1-1 κόντρα στη Μαρίτιμο.

Βέλγιο

Κώστας Λαΐφης (Σταντάρ Λιέγης): Ήταν εκτός αποστολής από την εντός έδρας ήττα με 1-0 από τη Γάνδη.

Στέλιος Ανδρέου (Σαρλερουά): Ο νεαρός στόπερ ήταν στον πάγκο, αλλά πέρασε αλλαγή στο 6ο λεπτό στην εκτός έδρας νίκη με 3-2 επί της Μπέρσχοτ. Πήρε τα πρώτα του λεπτά συμμετοχής μετά από έξι σερί παιχνίδια όπου βρισκόταν στον πάγκο.

Αυστρια

Στράχι Κέρκεζ (Τζούνιορς FC): Είναι τραυματίας κι έτσι έμεινε εκτός αποστολής από το εκτός έδρας 2-2 κόντρα τση Ντόρνμπιρν.

Χρήστος Σιέλης (Βόλος ΝΠΣ): Έμεινε στον πάγκο στο εκτός έδρας 0-0 κόντρα στον Παναιτωλικό.

Γιώργος Παπαγεωργίου (Απόλλων Σμύρνης): Ο Απόλλων Σμύρνης αγωνίζεται σήμερα (28/2, 19:30) κόντρα στον Ατρόμητο.

Ιωάννης Κωστή (Ολυμπιακός Β'): Είναι τραυματίας κι έτσι έμεινε εκτός αποστολής από την εντός έδρας ήττα με 1-0 από τον Απόλλωνα Λάρισας.

Οδυσσέας Σπυρίδης (ΠΑΟΚ Β'): Έμεινε στον πάγκο στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από τη Βέροια.

Γιάννης Γερολέμου (ΑΕΚ Β'): Δεν ήταν στην αποστολή για το εντός έδρας 1-1 κόντρα στον Εργοτέλη.

Ευαγόρας Αντωνίου, Νικόλας Δημητρίου (Παναθηναϊκός Β'): Ο Παναθηναϊκός Β’ είχε ρεπό και θα παίξει ξανά στις 6 Μαρτίου κόντρα στον Καραϊσκάκη Άρτας

Νέστορας Μυτίδης (Λεβαδειακός): Βασικός και σκόρερ του πρώτου τέρματος της ομάδας του στη νίκη με 4-0 επί της Ζακύνθου.

Παναγιώτης Αρτυματάς (ΑΕ Κηφισιάς): Ήταν βασικός στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί του Αστέρα Βλαχιώτη.

Σωκράτης Μυλόπουλος (Τρίκαλα): Δεν αγωνίστηκε στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί του Ηρακλή.

Σκωτία

Άλεξ Γκόγκιτς (Σεντ Μίρεν): Βασικός στην εντός έδρας ήττα με 2-0 από τη Χαρτς.

Τσεχία

Ηρόδοτος Χριστοδούλου (Βισότσινα): Η επόμενη αγωνιστική υποχρέωση της Βισότσινα είναι στις 5 Μαρτίου, κόντρα στη Ντούκλα Πράγας.

Χριστόφορος Τσολάκης (Τάμπορσκο): Η Τάμπορσκο θα αντιμετωπίσει την Βλάσιμ στις 6 Μαρτίου για το πρωτάθλημα της 2ης κατηγορίας της χώρας.

Σουηδία

Ανδρέας Κατσαντώνης, Τζόναθαν Κωνσταντίνου (Ντάλκουρντ): Η σεζόν στη δεύτερη κατηγορία της Σουηδίας αρχίζει την πρώτη εβδομάδα του Απριλίου.

Φινλανδία

Μαρτίνος Χριστοφή (Λάχτι): Δεν αγωνίστηκε στην εντός έδρας ήττα με 2-0 από τη Χάκα.

Βουλγαρία

Πιέρος Σωτηρίου (Λουντογκόρετς): Βασικός και σκόρερ δύο τερμάτων στην εντός έδρας νίκη με 3-1 επί της Σλάβια Σόφιας.

ΗΠΑ

Μαρίνος Τζιωνής (Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι): Ο νεαρός Κύπριος άσος έκανε το ντεμπούτο του στο MLS, περνώντας ως αλλαγή στο 77’ στην εκτός έδρας ήττα με 3-1 από την Ατλάντα Γιουνάιτεντ.

Αυστραλία

Τζόρτζ Τιμοθέου (Αδελαΐδα Γιουνάιτεντ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Σέντραλ Κόουστ Μάρινερς.

Κρίστιαν Θεοχάρους (Γουέστερν Γιουνάιτεντ): Έμεινε στον πάγκο στην εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Περθ Γκλόρι.

Νότια Κορέα

Βαλεντίνος Σιέλης (Μπουσάν Ι-Παρκ): Σκόραρε το πρώτο τέρμα της ομάδας του στο 8ο λεπτό, αλλά η Μπουσάν γνώρισε την ήττα με 3-2 από τη Γκιεογκνάμ.