Φλέρταρε με την γκέλα αλλά ξεκίνησε με 4αρα την υπεράσπιση του τίτλου η Παρί

Παρασκευή, 16/8/2024 - 23:53

Γλύτωσε την γκέλα με… τεσσάρα η Παρί Σεν Ζερμέν.

Παρότι αντιμετώπισε πολλές δυσκολίες στην έδρα της αξιόμαχης Χάβρης, όντας «κολλημένη» στο ισόπαλο 1-1 μέχρι και το 85ο λεπτό του αγώνα, τελικά η ομάδα του Λουίς Ενρίκε βρήκε τον τρόπο να ξεκινήσει νικηφόρα την υπεράσπιση του τίτλου της, σκοράροντας τρία γκολ στα τελευταία λεπτά και πανηγυρίζοντας τη νίκη με 4-1.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους Παριζιάνους, αφού στο 3ο κιόλας λεπτό και μετά από πολύ όμορφη ομαδική προσπάθεια με γρήγορες και συνεχόμενες πάσες, ο Λι άνοιξε το σκορ πλασάροντας ιδανικά τον αντίπαλο τερματοφύλακα από πλάγια θέση.

Στο 15’ ο Γκονσάλο Ράμος, ο οποίος έδωσε την ασίστ για το 1-0, τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε αναγκαστικά από τον Λουίς Ενρίκε, ενώ η Παρί «άγγιξε» το 2-0 στο 24’, με τον Κολό Μουανί να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι με δυνατή κεφαλιά. Στο 30’ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ ποδοσφαιριστή που εμπόδιζε τον Ντοναρούμα, ενώ η Παρί έχασε μία ακόμα ευκαιρία στο 45’, με τον Ασένσιο.

Γρηγορότερος ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο, με τη Χάβρη να βρίσκει το γκολ της ισοφάρισης στο 48’, μετά από εκτέλεση φάουλ και προβολή του Γιορίς, ενώ ο Κολό Μουανί σπατάλησε τεράστια ευκαιρία με χαμένο τετ-α-τετ στο 53’. Στην αμέσως επόμενη φάση και μετά από μια εκτέλεση κόρνερ, η Χάβρη έβγαλε την αντεπίθεση και σκόραρε με τον Κασίμιρ, αλλά το γκολ ακυρώθηκε μέσω VAR για χέρι, ενώ η Παρί είχε δεύτερο δοκάρι στο 61’ με τον Λι.

Τελικά, ενώ όλα έδειχναν ξεκίνημα με γκέλα για τους πρωταθλητές, ήρθε ο Ντεμπελέ για να κάνει το 1-2 στο 85’ με καρφωτή κεφαλιά, ενώ ο Μπαρκολά σκόραρε με υπέροχο πλασέ ένα λεπτό αργότερα για το 1-3, πριν ο Κολό Μουανί εκτελέσει εύστοχα πέναλτι που πήρε ο ίδιος, διαμορφώνοντας το τελικό 1-4!