«Βύθισε» τον Εθνικό και... ξέφυγε η Δόξα (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 3/1/2022 - 18:55

Απόδραση και... βαθμολογική άνοδος!

Η Δόξα επικράτησε με 1-0 του Εθνικού στο Δασάκι, για την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta και στο πρώτο ματς του 2022, παίρνοντας μια πολύ σημαντική νίκη.

Παίζοντας με δέκα ποδοσφαιριστές από το 35ο λεπτό και την αποβολή του Τραϊτσέφσκι, η ομάδα της Κατωκοπιάς κατάφερε να φύγει με ένα σημαντικό «διπλό» και να αυξήσει τη διαφορά από τον αντίπαλο της.

0

«Κολλημένη» στον πάτο της βαθμολογίας παραμένει η ομάδα της Άχνας που γνώρισε άλλη μια ήττα και ενώ «πλήρωσε» το χαμένο πέναλτι του Φόλπρεχτ στο 10'.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Σαντίκ, στο 21ο λεπτό, με τη «βοήθεια» του Χριστοδούλου που έκανε λάθος υπολογισμό της φάσης.

0

Με τη νέα αποτυχία ο Εθνικός έμεινε στην τελευταία θέση με 8 βαθμούς και την επόμενη (16η) αγωνιστική φιλοξενείται το Σάββατο (8/1, 17:00) από την Άρη στο Τσίρειο.

Αντίθετα η Δόξα με τη νίκη ανέβηκε, προσωρινά, στην 8η θέση με 17 βαθμούς και την ερχόμενη Δευτέρα (10/1, 17:00) υποδέχεται την Πάφο στο «Μακάρειο».

Εθνικός (Νταβίντ Μπαντία): Χριστοδούλου, Γκόρουπετς, Κυπριανού (64′ Αμπντουλάγιεφ), Χολ, Περατικός, Φόλπρεχτ, Χουντόμπιακ, Ντόλεζαλ (58′ Ελουντού), Ζάκπα, Καρασάουσκς (64′ Σαββίδης), Τολεμές.

Δόξα (Ηλίας Χαραλάμπους): Σισκόφσκι, Στυλιανού, Καραμανώλης, Τραϊτσέφσκι, Κοβάσεβιτς, Ντίας Ολιβέιρα (71′ Κ. Ολιβέιρα), Αντάμοβιτς, Ασαμόα, Τιντζανί, Οικονομίδης (79′ Καλλής), Σαντίκ.