Επίσημος αγώνας υπ' αριθμόν 27 για την Εθνική μας ομάδα Γυναικών

Παρασκευή, 12/7/2024 - 09:08

Ο σημερινός αγώνας με αντίπαλο τη Λιθουανία, θα είναι ο 27ος επίσημος αγώνας της Εθνικής μας ομάδας Γυναικών σε διοργανώσεις της UEFA.

Η αρχή έγινε με αντίπαλο τη Σκωτία στο Εδιμβούργο, στις 30 Αυγούστου 2018 για την προκριματική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Με τη Λιθουανία βρεθήκαμε ξανά αντίπαλοι στις 9 Απριλίου 2024 στο Βίλνιους και ηττηθήκαμε με 1-0 με γκολ που σημειώθηκε στο 46ο λεπτό.

Σε φιλικό επίπεδο, με τη Λιθουανία αναμετρηθήκαμε στις 27 Φεβρουαρίου 2019 στη Παρεκκλησιά, στο πλαίσιο του 4ου διεθνούς τουρνουά Εθνικών Ομάδων Γυναικών Aphrodite Cup.

Η Εθνική μας επικράτησε με 2-1. Το σκορ άνοιξε η Άντρια Κιρκίνη (36') και στο 70ο λεπτό η Ελένη Γιάννου πέτυχε το 2-0 για να μειώσει στο 73ο λεπτό η Λιθουανία.