Από περίπατο το έκανε θρίλερ, αλλά η Ντόρτμουντ πανηγύρισε με τεσσάρα

Παρασκευή, 13/9/2024 - 23:29

Είχε όρεξη για ευχάριστο βράδυ Παρασκευής. Έβρισκε δίχτυα με διασκεδαστικό τρόπο. Κι όμως, χαλάρωνε τόσο που επέτρεπε στη Χάιντενχαϊμ να επιστρέφει στο σκορ. Η Ντόρτμουντ τρόμαξε, αλλά επιβλήθηκε 4-2 στην 3η αγωνιστική της Bundesliga, στην επιστροφή του πρωταθλήματος μετά τη διακοπή για τις εθνικές ομάδες.

Η ομάδα του Νούρι Σαχίν έδειξε από νωρίς πως δεν ήθελε σε καμία περίπτωση να επιτρέψει στον αντίπαλο να σκεφτεί ότι μπορούσε να πάρει κάτι, φεύγοντας από το Signal Iduna Park.

Στο 11ο λεπτό ο Μάλεν με ωραίο τελείωμα από ασίστ του Αντεγιέμι έκανε το 1-0 και μόλις 6 λεπτά αργότερα ο δημιουργός του πρώτου τέρματος με διαγώνιο σουτ από ασίστ του Μπραντ έγραψε το 2-0.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο, αλλά η Χάιντενχαϊμ κατάφερε με μια κεφαλιά του Πιέρινγκερ ανάμεσα από τους αμυντικούς να ξαναμπεί στο ματς. Βέβαια, περισσότερο… λάθος φάνηκε η μείωση του σκορ σε 2-1, παρά ως ελπίδα για να πάρει αποτέλεσμα.

Το προβάδισμα δυο τερμάτων για την Ντόρτμουντ ανακτήθηκε με το μονοκόματο τελείωμα του Αντεγιέμι στο 41’ για το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, ενώ, στο 66’ δεν μέτρησε γκολ για τον Σάμπιτζερ, για χέρι που είχε προηγηθεί από τον Γκρος.

Η Χάιντενχαϊμ έδειξε στην Ντόρτμουντ ότι τα πράγματα μπορούσαν ν' αλλάξουν και κυνήγησε το παιχνίδι μέχρι το φινάλε. Ο Μαξιμίλιαν Μπρέουν στο 73’ με πέναλτι έπειτα από κακό μαρκάρισμα του Σίλε, μείωσε ξανά (3-2). Ο κόσμος στο Signal Iduna Park κατάλαβε ότι η αναμέτρηση μπορούσε ν' αλλάξει άρδην ανά πάσα στιγμή με τη μαχητικότητα των γηπεδούχων.

Παρ' όλα αυτά, ο Σίλε εξιλεώθηκε για το λάθος που έκανε βάζοντας τους φιλοξενούμενους στο κόλπο για βαθμό, κέρδισε πέναλτι πηδώντας για κεφαλιά στις καθυστερήσεις με αντίπαλό του να κάνει χέρι και ο Τσαν στο 90' + 3' διαμόρφωσε το τελικό 4-2.