Αγχώθηκε η Ρουμανία αλλά στο τέλος «καθάρισε» τους Λιθουανούς

Δευτέρα, 9/9/2024 - 23:44

Ρουμανία και Λιθουανία «μονομάχησαν» για τη 2η αγωνιστική του 2ου ομίλου στο Γ’ γκρουπ δυναμικότητας τους Nations League, με τους γηπεδούχους να παίρνουν στο φινάλε τους τρεις βαθμούς, χάρη στο πέναλτι του Μάριν και την προσπάθεια του Μίτριτσα.

Η ομάδα του Μιρτσέα Λουτσέσκου κατάφερε να προηγηθεί στο… καλημέρα της αναμέτρησης, με τον Μιχάιλα να κάνει το 1-0, μόλις στο 4ο λεπτό.

Οι Λιθουανοί πάλεψαν μέσα στον αγωνιστικό χώρο και με τον Κούσιτς ισοφάρισαν σε 1-1 στο 34ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι δυσκολεύτηκαν πάρα πολύ να σπάσουν την αντίπαλη άμυνα και για να ξαναμπούν σε θέση οδηγού, χρειάστηκαν την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μάριν, στο 87ο λεπτό.

Δευτερόλεπτα πριν την λήξη του αγώνα, ο Μίτριτσα, έγραψε το τελικό 3-1 υπέρ της Ρουμανίας, η οποία πλέον βρίσκεται μόνη πρώτη στον όμιλο της με έξι βαθμούς.