Αδίκησε τον εαυτό του πληρώνοντας λάθη και έμεινε εκτός τελικού ο Ολυμπιακός

Σάββατο, 25/5/2024 - 00:18

Αδίκησε τον εαυτό του και έμεινε εκτός τελικού της Ευρωλίγκας ο Ολυμπιακός.

Παρά το γεγονός πως οι «ερυθρόλευκοι» πραγματοποίησαν ένα κάκιστο πρώτο ημίχρονο, τόσο αμυντικά, όσο και επιθετικά, με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ ακόμα και με 25 πόντους (52-29) στο 19', η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα αντέδρασε στο δεύτερο 20λεπτο, «ροκάνισε» τη διαφορά κάτω από τους δέκα, ωστόσο, λάθη και αστοχία στο φινάλε της στέρησαν μια μυθική ανατροπή, χάνοντας με το τελικό 87-76 από τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι Πειραιώτες εμφανίστηκαν αγνώριστοι, βγάζοντας νευρικότητα και δισταγμό στο παιχνίδι τους, με τους Μαδριλένους να το εκμεταλλεύονται στο έπακρο και με «όπλο» το μακρινό τους σουτ (9/12τρ.), έκλεισαν το ημίχρονο στο +19 και το 56-37.

Με την άμυνα να βελτιώνεται στην επανάληψη και τον Άλεκ Πίτερς όντας συγκινητικός να κάνει θραύση στην επίθεση, έχοντας άξιο συμπαραστάτη του τον Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος, κατάφεραν σταδιακά να ρίξουν τη διαφορά μέχρι και τους 8, ωστόσο, στο φινάλε, η έλλειψη καθαρού μυαλού και δύο φθηνά λάθη στο τελευταίο δίλεπτο, έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των Ισπανών, οι οποίοι και θα αντιμετωπίσουν τον Παναθηναϊκό AKTOR στον μεγάλο τελικό της Κυριακής (26/05, 21:00).

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ντζάναν Μούσα με 20 πόντους, με τους Χεζόνια (12π., 6ρ.), Πουαριέ (11π.) και Γιαμπουσέλι (11π.) να ακολουθούν σε απόδοση για το σύνολο του Τσους Ματέο.

Για εκείνο του Γιώργου Μπαρτζώκα, ο Πίτερς ολοκλήρωσε το ματς με 23 πόντους (5/6τρ.) και 10 ριμπάουντ, με τον Γκος να προσθέτει 15 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ ο ΜακΚίσικ που βοήθησε σημαντικά στο πρώτο ημίχρονο, μέτρησε 17 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Πλέον, οι Πειραιώτες καλούνται να αντιμετωπίσουν τη Φενέρμπαχτσε στον μικρό τελικό του Final 4 στις 18:00 της Κυριακής.

*πηγή φωτογραφίας: Sport-fm.gr