«Οράνιε» ανατροπή κόντρα στην Πολωνία και ξεκίνημα με το... δεξί (ΦΩΤΟ)

Κυριακή, 16/6/2024 - 17:52

Με το δεξί αλλά και μπόλικο άγχος ξεκίνησε την πορεία της στο Euro 2024 η Ολλανδία!

Οι «οράνιε» τα βρήκαν σκούρα απέναντι στην εξαιρετικά στημένη Πολωνία, η οποία προηγήθηκε μάλιστα, αλλά κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή έχοντας για «χρυσό» σκόρερ τον Βέγκχορστ (83’) δύο λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς.

Ο Χάκπο με δόση τύχης είχε ισοφαρίσει το γκολ του Μπούκσα, με τους Ολλανδούς να χάνουν ένα τσουβάλι ευκαιρίες για να πετύχουν νωρίτερα την ανατροπή στον αγώνα.

Λύγισαν στο φινάλε οι Πολωνοί, οι οποίοι άγγιξαν την ισοφάριση στο 89ο λεπτό με διπλή τεράστια φάση με Σφιντέρσκι και Τροπιόφσκι να μην μπορούν να κουνήσουν πλεκτό.

To παιχνίδι

Εκρηκτική εκκίνηση από τους Ολλανδούς, οι οποίοι μπήκαν με ορμή και έφτιαχναν τη μία φάση μετά την άλλη, αλλά δεν τις μετουσίωναν σε γκολ. Και το πλήρωσαν αφού στην πρώτη τους ευκαιρίες οι Πολωνοί κατάφεραν να προηγηθούν στο 16ο λεπτό, με τον Ζιελίνσκι να εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά και ο Μπούκσα με γυριστή κεφαλιά να γράφει το 1-0.

Οι «οράνιε» δεν παρασύρθηκαν, συνέχισαν να ελέγχουν τον αγώνα και να φτιάχνουν τελικές. Παρόλα αυτά, σπαταλούσαν τη μία μετά την άλλη, με Φαν Ντάικ και Ντεπάι να μην μπορούν να βρουν δίχτυα σε διαδοχικές ευκαιρίες.

Τελικά, οι Ολλανδοί κατάφεραν να βρουν δίχτυα και να ισοφαρίσουν στο 30ό λεπτό του αγώνα, όταν ο Χάκπο έκανε το σουτ από τα όρια της περιοχής, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράει Σέζνι για το 1-1.

Ο Κίβιορ στα… καπάκια απείλησε αλλά ο Φερμπρούχεν το έβγαλε, με τους Ολλανδούς να συνεχίζουν να ψάχνονται για να βρουν δεύτερο γκολ πριν το ημίχρονο. Είχαν άλλες δύο μεγάλες φάσεις ως την ανάπαυλα, πρώτα με τον Χάκπο στο 42’ να αστοχεί από πλεονεκτική θέση και στο 45’+1’ με τον Ντεπάι να πλασάρει άουτ από θέση πλάγια δεξιά και μέσα από την περιοχή.

Παρόμοιο ξεκίνημα για την ομάδα του Κούμαν και στο δεύτερο μέρος, πιέζοντας αρκετά στο δεκάλεπτο αλλά τελικά δεν βρήκε το δεύτερο γκολ. Και όσο περνούσε η ώρα, η Πολωνία άρχισε να ξεθαρρεύει και να βγαίνει μπροστά. Μάλιστα, όσο πίεζε τους Ολλανδούς, τόσο τους άγχωνε και τους υποχρέωνε σε λάθη. Ο Κίβιορ είχε άλλη μια καλή ευκαιρία σε ακόμη μία προώθησή του αλλά ο Φερμπρούχεν το έβγαλε στο 58’, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Ζαλέφσκι σούταρε ψηλά άουτ.

Ο Ντάμφρις απάντησε στο 65’ στις ευκαιρίες, ο ίδιος παίκτης πέντε λεπτά αργότερα απείλησε εκ νέου, ενώ η κεφαλιά του αμαρκάριστου Ντε Φράι στο 73’ πέρασε λίγο άουτ. Τα λεπτά περνούσαν και ο Κούμαν δικαιώθηκε για την επιλογή του να ρίξει τον Βέγκχορστ στο 81’, με τον έμπειρο φορ να δέχεται την κάθετη στην περιοχή δύο λεπτά αργότερα και να εκτελεί με άψογο πλασέ τον Σέζνι για το 2-1 μέσα σε… τρέλα από 35 και πλέον χιλιάδες οπαδούς.

Η Ολλανδία είχε κάνει την ανατροπή και κρατούσε σφιχτά το τρίποντο στην πρεμιέρα της. Χρειάστηκε και την διπλή τεράστια χαμένη φάση των Πολωνών στο 89’ με Σφιντέρσκι και Πιοτρόφσκι για να διατηρήσει τη νίκη και μάλιστα να την πανηγυρίσουν έντονα οι παίκτες της.

Eνδεκάδες

Πολωνία (Μίχαλ Πρόμπριερζ):  Σέζνι, Μπέντναρεκ, Σάλαμον (Μπερεζίνσκι 86'), Κίβιορ, Φρανκόφσκι, Ζιελίνσκι (Πιοτρόφσκι 78'), Ρόμαντσουκ (Σλις 55'), Ζαλέφσκι, Ουρμπάνσκι (Σφιντέρσκι 55'), Μπούκσα, Σ.Σιμάνσκι (Μόντερ 46')

Ολλανδία (Ρόναλντ Κούμαν): Φερμπρούχεν, Ντάμφρις, Ντε Βράι, Φαν Ντάικ, Άκε (Φαν ντε Βεν 87'), Ράιντερς, Σούτεν, Φίρμαν (Βαϊνάλντουμ 62'), Σιμόνς (Μάλεν 62'), Ντεπάι (Βέγκχορστ 81'), Χάκπο (Φρίμπονγκ 81')