Ζοάο «λαμπρός» την οδηγεί και την κρατά στην κορυφή (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 25/9/2017 - 20:51

Με τον Ζοάο Βίκτορ, μετά το νικητήριο γκολ με ΑΠΟΕΛ, να σκοράρει και τα δύο τέρματα της, η Ανόρθωση κέρδισε εντός έδρας 2-0 τη Δόξα το βράδι της Δευτέρας (25/09). Στους 13 βαθμούς και στην κορυφή η «Κυρία», έχοντας και το αήττητο.

Ένα δοκάρι για τη Δόξα και κάποιες φάσεις ήταν τα κυριότερα σημεία του Α’ ημιχρόνου στον αγώνα ανάμεσα στην Ανόρθωση και την ομάδα της Κατωκοπιάς, που τις βρήκε στο 0-0.

Με την Ανόρθωση να θέλει να επιβληθεί από την αρχή και τη Δόξα να βασίζει το πλάνο της στα κλεψίματα στο χώρο της μεσαίας γραμμής και στην γρήγορη αντεπίθεση, ξεκίνησε το ματς στο «Αντώνης Παπαδόπουλος». Η πρώτη ευκαιρία, που ήταν και διπλή, ήταν για τη Δόξα στο 4’, μετά από δυνατό σουτ του Κιφουετί που απέκρουσε ασταθώς ο Αρούς και ο Ασαμόα στο «ριμπάουντ» έστειλε με δύναμη τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Τέσσερα λεπτά μετά ήταν η σειρά της Ανόρθωσης να «απαντήσει» στις μεγάλες ευκαιρίες, όταν ο Ράγιος βρήκε με μακρινή μπαλιά σε καλή θέση εντός περιοχής τον Σισέ, με το πλασέ του τελευταίου να αποκρούεται με δυσκολία από τον Γκρεμσλ.

Ο ρυθμός στη συνέχεια έπεσε, με την Ανόρθωση να κρατάει περισσότερο μπάλα και να προσπαθεί είτε με σέντρες, είτε με κάποιες διεισδύσεις να βρει το δρόμο προς τα δίκτυα. Καλύτερη φάση που ακολούθησε ήταν στο 36’, μετά από σέντρα του Πράνιτς, ο Ράγιος έπιασε τη κεφαλιά εντός μικρής περιοχής, στέλνοντας όμως τη μπάλα άουτ. Ο Σισέ απείλησε εκ νέου στο 44’ με σουτ στο ύψος της περιοχής, που κατέληξε κόρνερ, η εκτέλεση του οποίου έφερε μία κεφαλιά του Ντουγκλάο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Το πρώτο μέρος τελείωσε με διπλή ευκαιρία για την «Κυρία», όταν ο Γκρεμσλ απέκρουσε ασταθώς σουτ του Παλάνκα και ο Καμαρά από κοντά έκανε άστοχο σουτ.

Με ένα σουτ του Οικονομίδη στο 48’ έξω από την περιοχή, που πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Γκρεμσλ, ξεκίνησε το Β’ ημίχρονο και την Ανόρθωση να θέλει να δώσει συνέχεια στο πως τελείωσε το Α’ μέρος. Στο 52’ ο Σίλντεφελντ προσπάθησε από κοντά να πλασάρει μετά από εκτέλεση φάουλ, όμως η μπάλα πήγε παράλληλα με την εστία, χάνοντας έτσι μία καλή ευκαιρία. Ότι δεν κατάφεραν νωρίτερα ωστόσο, το πέτυχαν στο 59’ οι παίκτες του Ρόνι Λέβι, έχοντας απειλήσει αρκετές φορές. Σε μία περιπετειώδη φάση, ο Παλάνκα έκανε το σουτ έξω απ’ την περιοχή, ο Γκρεμσλ απέκρουσε ασταθώς και ο Ζοάο Βίκτορ που ήταν κοντά την έστειλε στα δίκτυα.

Δέκα λεπτά μετά, ο αρχηγός «χτύπησε» ξανά, με ιδανικό πλασέ στο ύψος της μικρής περιοχής, μετά από πάσα του Ράγιος που είχε κάνει εξαιρετική ενέργεια. Η «Κυρία» συνέχισε την πίεση της για τρίτο γκολ και ήταν εμφανώς καλύτερη της αντιπάλου της, ιδίως στο Β’ ημίχρονο. Κάποιες προϋποθέσεις υπήρξαν και επικίνδυνες επισκέψεις, χωρίς όμως κάτι το αξιόλογο και έτσι η Ανόρθωση έφθασε στην τέταρτη σερί της νίκη.

Ανόρθωση (Ρ. Λέβι): Αρούς, Πράνιτς (46’ Μπανταλόφσκι), Σίλντενφελντ, Ντουγκλάο, Σιβού, Βίκτορ, Οικονομίδης, Παλάνκα (82’ Άλβες), Ράγιος, Σισέ, Καμαρά (68’ Καλό)

Δόξα (Λ. Χατζηλούκας): Γκρεμσλ, Νιούτον, Μπα, Μουκτάρης, Λεάντρο, Γουίλσον, Ασαμόα, Σισοκό (63’ Ζατλ), Παπαφώτης (63’ Ενινφούλ), Κιφουετί, Σαντίκ (78’ Ενγκουενέ)