Τράβηξε... επτάσφαιρο και έκανε σεφτέ στη φετινή Serie A η Ρόμα

Κυριακή, 17/9/2023 - 23:46

Ξέσπασε στην Έμπολι και έκανε σεφτέ στη φετινή Serie A η Ρόμα!

Τρεις αγωνιστικές χωρίς τρίποντο ήταν πολλές για την ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο, η οποία έβγαλε αντίδραση και εγωισμό απόψε, επικρατώντας με το εκκωφαντικό 7-0 των «αντζούρι» στο «Ολίμπικο» για την 4η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος!

Από αρκετά νωρίς στο ματς φάνηκε πως θα ήταν μια καλή βραδιά για τους «τζαλορόσι», με τους Ντιμπάλα και Σάντσες να κάνουν το 2-0 στο 2ο και 8ο λεπτό αντίστοιχα, με το αυτογκόλ του Γκράσι (35') να στέλνει τους γηπεδούχους στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 3-0!

Η Ρόμα όχι μόνο δεν επαναπαύτηκε σε αυτό το σκορ, αντιθέτως, μπήκε δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο, πετυχαίνοντας τέσσερα γκολ με τους Ντιμπάλα (55'), Κριστάντε (80'), Λουκάκου (82') και Μαντσίνι (86'), δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στο πρώτο τρίποντο της σεζόν! Όσον αφορά τον Βέλγο επιθετικό, αυτό ήταν το πρώτο του τέρμα με τη νέα του ομάδα, πανηγυρίζοντας μπροστά στο κοινό του «Ολίμπικο» με τον χαρακτηριστικό του τρόπο!

Στα υπόλοιπα ματς της ημέρας, Φιορεντίνα και Φροζινόνε πήραν μεγάλες νίκες και μάλιστα με ανατροπές επί των Αταλάντα (3-2) και Σασουόλο (4-2) αντίστοιχα, με τις Μόντσα και Λέτσε να μένουν στην ισοπαλία (1-1), σε ένα ματς που είχε αρκετή ένταση και νεύρα, με αποτέλεσμα αμφότερες οι ομάδες να δεχθούν από μία κόκκινη.