Έντεκα χαμένοι βαθμοί φέτος μετά το 85’ για την ΑΕΚ, οι πέντε από τον ΠΑΟΚ

Δευτέρα, 29/4/2024 - 07:55

Η ΑΕΚ απώλεσε τη δυνατότητα να αγκαλιάσει το back-to-back πρωτάθλημα δεχόμενη στο 90’ το γκολ της ήττας με 3-2 από τον ΠΑΟΚ για την 8η αγωνιστική της Stoiximan Super League.

Οι «κιτρινόμαυροι» για έκτη φορά την τρέχουσα περίοδο έχασαν βαθμό ή βαθμούς σε παιχνίδι που κρατούσαν αποτέλεσμα δεχόμενοι γκολ μετά το 85ο λεπτό. Η «Ένωση» με τον τρόπο αυτό έχει πετάξει 11 ολόκληρους βαθμούς (!) και τους πέντε εξ αυτών τους έχει στερήσει ο «Δικέφαλος του Βορρά».

Στην 10η αγωνιστική, στις 4 Νοεμβρίου, η ΑΕΚ ισοφαρίστηκε στο τελικό 1-1 από την Κηφισιά από τον Βαφέα στο 85’. Στις 21 Δεκεμβρίου, για την 15η αγωνιστική, η «Ένωση» δέχτηκε ψυχρολουσία από τον Πανσερραϊκό με τον Θυμιάνη να εκμεταλλεύεται το λάθος του Αθανασιάδη και να ισοφαρίζει σε 2-2 στο 94’.

Στις 11 Φεβρουαρίου 2024, για την 22η αγωνιστική, η κεφαλιά του Κεντζιόρα στο 89’ στέρησε στην ΑΕΚ τη νίκη στην Τούμπα απέναντι στον ΠΑΟΚ. Στις 03 Μαρτίου, για την τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου κόντρα στον Άρη, ο Λορέν Μορόν με πέναλτι στο 97' ισοφάρισε την ΑΕΚ στο «Βικελίδης» για το τελικό 3-3.

Στις 07 Απριλίου, για την 4η αγωνιστική των play-off, ήταν ο... πεσμένος Οζντόεφ που-και πάλι στο 89'-στέρησε τη νίκη στην «Ένωση» και χάρισε έναν πολύτιμο βαθμό στον ΠΑΟΚ. Και χθες, στις 28 Απριλίου, ξανά ο ΠΑΟΚ, στο 90' στέρησε από την ΑΕΚ έναν πολύτιμο βαθμό που θα έφερνε την «Ένωση» αγκαλιά με το πρωτάθλημα, διαμορφώνοντας το τελικό 3-2.