«Τούμπαρε» τη Νορβηγία και έκανε το 3/3 η Σκωτία

Σάββατο, 17/6/2023 - 21:00

Πανηγύρισε μεγάλη εκτός έδρας νίκη (1-2) με επική ανατροπή στα τελευταία λεπτά της εκτός έδρας αναμέτρησης με τη Νορβηγία και έκανε το 3/3 στον 1ο όμιλο των προκριματικών του EURO 2024 η εκπληκτική Σκωτία!

Μπορεί οι Σκανδιναβοί να ήταν ανώτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα που διεξήχθη στο «Ούλεβαλ» του Όσλο και να έφτασαν πάρα πολύ κοντά στο να πάρουν την πρώτη τους νίκη στον όμιλο, έχοντας το προβάδισμα με 1-0 μέχρι το 87ο λεπτό της αναμέτρησης, χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χάαλαντ, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον τρόπο να κάνουν τη μεγάλη ανατροπή στα τελευταία λεπτά, με τους Ντάικς (87’) και ΜακΛιν (89’) να βρίσκουν δίχτυα για το τελικό 1-2.

Έτσι, οι Σκωτσέζοι έκαναν το 3/3 στον όμιλο, μετά τις νίκες τους επί της Κύπρου και της Ισπανίας τον περασμένο Μάρτιο, ενώ η Νορβηγία έμεινε στον έναν βαθμό.