Θρυλική «άλωση» της Βαρκελώνης και ο Ολυμπιακός πάει Βερολίνο

Πέμπτη, 9/5/2024 - 00:00

Αν και έπαιζε με την πλάτη στον… τοίχο, κυνηγώντας για 35 λεπτά μέσα στη Βαρκελώνη, οι ΜακΚίσικ και Παπανικολάου βγήκαν μπροστά στα τελευταία λεπτά και έσπρωξαν τον Ολυμπιακό στη νίκη (63-59) επί της Μπαρτσελόνα, για το δεύτερο break στη σειρά (3-2) και την πρόκριση για το Final Four του Βερολίνου!

Μπορεί επιθετικά να μην έκαναν το καλύτερό τους παιχνίδι οι «ερυθρόλευκοι», αλλά η άμυνά τους τους κρατούσε από την αρχή και έτσι οι Καταλανοί δεν μπορούσαν να ξεφύγουν πάνω από το +8.

Ο ΜακΚίσικ έδωσε στους Πειραιώτες το πρώτο προβάδισμα (47-49) στο ματς, στο 35’, με τον Αμπρίνες να ισοφαρίζει προσωρινά (49-49), αλλά να ακολουθούν μεγάλα τρίποντα από τον Αμερικανό και τον Παπανικολάου για το +8 (49-57), στο 37’. Στον εναπομείναντα χρόνο οι παίκτες του Μπαρτζώκα έκαναν κάποια εύκολα λάθη δίνοντας την ευκαιρία στους Καταλανούς να επιστρέψουν στο τρίποντο (54-57), στα 1:12’’ αλλά οι «ερυθρόλευκοι» ήταν ψύχραιμοι από τη γραμμή στο τέλος και πήραν το μεγάλο ροζ φύλλο.

Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο ΜακΚίσικ με 12 πόντους και τον ακολούθησε ο επίσης εξαιρετικός Παπανικολάου με 11π. Συγκλονιστική εμφάνιση και από τον Μιλουτίνοφ με 10π. και 10 ριμπάουντ.

Από τους Καταλανούς, ξεχώρισε ο Λαπροβίτολα με 17π.