«Τετράστερη» Ρεάλ κόντρα στη Βαλένθια με... 300άρι Μπενζεμά

Σάββατο, 8/1/2022 - 23:55

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα, η Ρεάλ Μαδρίτης «πάτησε» με 4-1 της Βαλενθία στο «Μπερναμπέου» για την 21η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος.

Ο Καρίμ Μπενζεμά άνοιξε το σκορ στο 43ο λεπτό από το σημείο του πέναλτι, ενώ ο Βινίσιους με δύο γκολ στο 53ο και 61ο λεπτό ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0. Για τους φιλοξενούμενους ο Γκέδες μείωσε σε 3-1 στο 77ο λεπτό. Το τελικό 4-1 διαμόρφωσε ξανά ο Μπενζεμά στο 88ο λεπτό.

Με τη νίκη αυτή η «Βασίλισσα» έφτασε τους 49 βαθμούς και άνοιξε τη διαφορά από τους διώκτες της που βρίσκονται πιο χαμηλά. Από την άλλη, η Βαλένθια έμεινε στους 28 βαθμούς και την ένατη θέση.

Να σημειώσουμε πως για τον Καρίμ Μπενζεμά το παιχνίδι κόντρα στις «νυχτερίδες» ήταν σημαδιακό καθώς έφτασε τα 301 γκολ σε 584 εμφανίσεις.