Έβγαλε… γούστα η Μπράιτον, ανατροπή με τρία γκολ σε 20' κόντρα στην Τότεναμ

Κυριακή, 6/10/2024 - 20:35

Το Μπράιτον θα γιορτάσει απόψε.

Αυτή η Κυριακή είναι μέρα χαράς για τους «γλάρους». Η ομάδα της πόλης με απίστευτη ανατροπή μέσα σε 20’ στο δεύτερο ημίχρονο άφησε την Τότεναμ του Άγγελου Ποστέκογλου να προσπαθεί να καταλάβει τι κακό τη βρήκε. Το σύνολο του Χούρτσελερ επέστρεψε στις νίκες με το τελικό 3-2.

Τα «σπιρούνια» από το πρώτο μέρος πίστεψαν πως είχαν πάρει προβάδισμα ασφαλείας. Ο Μπρέναν Τζόνσον στο 23’ πετάχτηκε στην κάθετη του Σολάνκε για το 1-0, σκοράροντας σε 6ο διαδοχικό παιχνίδι, ενώ, ο Μάντισον στο 37’ δέχθηκε το δώρο του Φερμπρούγκεν που έχασε τον έλεγχο της μπάλας για το 2-0 των Λονδρέζων.

Ο Ποστέκογλου και οι φίλοι της Τότεναμ στο Amex χαμογελούσαν γιατί ακριβώς… δεν ήξεραν τι θα τους έρθει! Στο 48ο λεπτό δυνατό αριστερό σουτ του Μίντε από κακή αντίδραση της άμυνας και μείωση του σκορ. Στο 58’ ο Ρίτερ τρύπωσε ωραία ανάμεσα από τους στόπερ για να τελειώσει τη φάση από την ασίστ του Μιτόμα και να γράψει το 2-2 και ο Γουέλμπεκ στο 66’ ξεφεύγοντας από τους στόπερ των φιλοξενούμενων «κάρφωσε» την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά για το τελικό 3-2.

Οι «γλάροι» επέστρεψαν στις νίκες μετά την ήττα (4-2) από την Τσέλσι την προηγούμενη εβδομάδα, ενώ, η Τότεναμ ηττήθηκε έπειτα από 5 νικηφόρα αποτελέσματα σε όλες τις διοργανώσεις.

*πηγή φωτογραφίας: Brighton & Hove Albion FC