Τελικό: ΑΕΚ- Ομόνοια 5-0

Δευτέρα, 4/12/2017 - 18:18

Η ΑΕΚ διέλυσε την Ομόνοια στον μεγάλο αγώνα της 14ης αγωνιστικής. Η ομάδα της Λάρνακας εμφανώς ανώτερη και πιο ουσιαστική φιλοδώρησε με πέντε γκολ την παραπαίουσα Ομόνοια . Τα γκολ για τους «κιτρινοπράσινους» πέτυχαν δυο ο Φλοριά και από ένα οι Τομάς, Λαρένα και Ακοράν. Η ΑΕΚ με την νίκη της αυτή πέρασε και πάλι στην πρώτη θέση. Η Ομόνοια για ακόμη ένα παιχνίδι απογοήτευσε αφού έδειξε εκ νέου τα τεράστια μεσοαμυντικά της κενά.

04/12/2017
20:48
86΄ νέο γκολ για την ΑΕΚ με τον Ακοράν

Ο Ακοράν ξέφυγε από τους αμυντικούς της Ομόνοιας με με πλασέ-λόμπα έξω από την περιοχή έκανε το 5-0

04/12/2017
20:46
84΄ Nέο γκολ για την ΑΕΚ με τον Λαρένα

Σουτ του Λαρένα από μακριά και διαστάσεις θριάμβου η νίκη της ΑΕΚ

04/12/2017
20:44
82' Σουτ του Τρισκόφσκι, έδιωξε ο Φελτχούιζεν.
04/12/2017
20:40
79' Δεύτερη αλλαγή για την ΑΕΚ, ο Πάνκοφ στη θέση του Μοϊσόφ.
04/12/2017
20:39
77' Κεφαλιά του Τρισκόφσκι, ο Φελτχούιζεν έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.
04/12/2017
20:38
76' Αλλαγή και για την Ομόνοια, ο Μαντούρο αντί του Α. Σοάρες.
04/12/2017
20:38
76΄ Αλλαγή για την ΑΕΚ, έξω ο Αντωνιάδης, μέσα ο Νέλσον
04/12/2017
20:34
72΄ 3-0 η ΑΕΚ με τον Τομάς

Ο Φλοριάν έβγαλε τετ-α-τετ τον Τομάς ο οποίος δεν είχε κανένα πρόβλημα να νικήσει τον Φελτχούιζεν.

04/12/2017
20:24
62΄Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια

Εντελώς μόνος ο Ράφα Λόπες, σούταρε όμως αστόχησε

04/12/2017
20:17
53' Αδύναμο σουτ του Ακοράν, ο Φελτχούιζεν μπλόκαρε.
04/12/2017
20:12
50΄ Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια

50' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φαμπρίσιο, έδιωξε ο Πάμπλο

04/12/2017
20:07
Έναρξη του αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο
04/12/2017
19:49
Ημίχρονο

Ημίχρονο στην Αρένα . Η ΑΕΚ κυριαρχεί και με το ''φονικό'' όπλο που λέγεται Φλοριάν Τολμές, που έχει πετύχει και τα δυο γκολ κερδίζει δίκαια 2-0 την Ομόνοια που για ένα ακόμα ματς είναι κατώτερη των προσδοκιών...

04/12/2017
19:47
45' Φάση Ομόνοιας

Σωστός ο Σωτηρίου που έδειξε παίζεται στην φάση που φώναξε για πέναλτι ο Τζαρσίνιο. Ο Καταλά έχει βρει καθαρά την μπάλα και την έχει στείλει κόρνερ. Δεν υπήρξε καμία παράβαση.

04/12/2017
19:40
38' 2-0 η ΑΕΚ

Εκτέλεση φάουλ από τον Λαρένα και ο Τολμές με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα βάζει από νωρίς βάσεις νίκης για την ΑΕΚ. Ο Γάλλος πετάχτηκε μέσα στην περιοχή νίκησε τους πάντες στον αέρα και έστειλε την μπάλα να αναπαυθεί στα δίχτυα του Φελτχούιζεν. Ανύπαρκτη η άμυνα της Ομόνοιας, καθώς είναι χαρακτηριστικό πως στην φάση του γκολ τον Γάλλο ''μπόμπερ'' μαρκάρει ο σέντερ φορ της ομάδας Ράφαελ Λόπες...

Ο Τολμές σε δαιμονιώδη κατάσταση σπάει όλα τα κοντέρ και φτάνει τα 14 γκολ στο πρωτάθλημα !

04/12/2017
19:36
34' Κάρτα για την Ομόνοια

Πρώτη κάρτα στον αγώνα με τον Μπρέεβελντ να μπαίνει στο ποινολόγιο του διαιτητή για μαρκάρισμα στον Τρισκόφσκι. Πάντως δεν φάνηκε ο Ολλανδός να κάνει παράβαση που να δικαιολογεί την κίτρινη κάρτα που δέχθηκε.

04/12/2017
19:26
24' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ

Ο Τομάς έβγαλε σε θέση για γκολ τον Τρισκόφσκι. Ο Σκοπιανός από πλάγια θέση μέσα στην μικρή περιοχή δοκίμασε να σκοράρει με διαγώνιο σουτ , που πέρασε ελάχιστα εκτός εστίας της Ομόνοιας. Μεγάλη ευκαιρία χαμένη για τους Λαρνακείς για να διπλασιάσουν τα τέρματα τους.

04/12/2017
19:23
20' Φάση για ΑΕΚ

Επικίνδυνο σουτ του Ακοράν έξω από την μεγάλη περιοχή.Η μπάλα πέρασε έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Φελτχούιζεν

04/12/2017
19:18
16' Φάση Ομόνοια

Ο Καντέ και πάλι ήταν ο εκφραστής επιθετικής ενέργειας για το τριφύλλι. Μετά την πάσα του Τζαρσίνιο, έπιασε δυνατό και επικίνδυνο σουτ, με τον Πάμπλο να βλέπει την μπάλα να καταλήγει λίγο έξω από τα δοκάρια του.

04/12/2017
19:16
13' Πρώτη τελική για Ομόνοια

Ο Μαμαντού Καντέ δοκίμασε το πόδι του έξω από την περιοχή και ανάγκασε τον Πάμπλο να πέσει και να μπλοκάρει την μπάλα. Πρώτη τελική για τους πράσινους στο παιχνίδι.

04/12/2017
19:13
11' 1-0 η ΑΕΚ

Υποδειγματική αντεπίθεση της ΑΕΚ με τελικό αποδέκτη τον Τολμές, που δεν ήταν οφ σαιντ. Ο Γάλλος πήρε την μπάλα και πλάσαρε ιδανικά τον Φελτχούιζεν για το 1-0. Ο Γάλλος σε 14 ματς έχει 13 γκολ ! Φοβερή επίδοση για τον πρώτο σκόρερ του πρωταθλήματος

04/12/2017
19:11
9' Φάση για ΑΕΚ

Από την εκτέλεση φάουλ του Τομάς, ο Καντέ δεν έδιωξε την μπάλα από την περιοχή, ο Μοίσοφ θέλησε να απειλήσει αλλά τελευταία στιγμή παρενέβη ο Γουίλιαμ που καθάρισε την φάση και έδιωξε μακριά

04/12/2017
19:03
2' Πρώτη φάση για ΑΕΚ

Ολιγωρία στην άμυνα της Ομόνοιας ο Φλοριάν έτρεξε για να επωφεληθεί, ο Γουίλιαμ Σοάρες παρακινδυνευμένα έδιωξε σε κόρνερ, φλερτάροντας με το αυτογκόλ.

04/12/2017
18:40
Στις εξέδρες οι παίκτες που δεν θα αγωνιστούν

Μαζί στις εξέδρες κάθονται οι σημερινοί απόντες για την Ομόνοια. Παναγή, Κατελάρης και Ντάρμπισαιρ πήραν θέση παρέα στην Αρένα. Λείπει ο Κανού δείγμα πως ο Βραζιλιάνος είναι έξω φρενών με τον αποκλεισμό του. Το έδειξε άλλωστε με τις αναρτήσεις του σε μέσο κοινωνικής δικτύωσης όπου έκανε λόγο για έλλειψη σεβασμού προς το πρόσωπο του.

Στις εξέδρες και ο Χέφελ, θα δει τις προσπάθειες των συμπαικτών στον αγωνιστικό χώρο. Ο Ιδιάκεθ έκρινε πως ο Ολλανδός δεν ήταν έτοιμος μετά τον πρόσφατο τραυματισμό του.

04/12/2017
18:30
Οι απουσίες των δυο ''μονομάχων''

Ο Έκτορ Χέφελ έμεινε εκτός αποστολής για τους γηπεδούχους ΑΕΚ . Μετά από πειθαρχικό παράπτωμα ο Πάμπος Χριστοδούλου άφησε εκτός αποστολής τους Κανού και Κατελάρη. Οι Λαρνακείς έχουν 29 βαθμούς και οι ''πράσινοι'' από την άλλη έχουν μαζέψει 10 λιγότερους.

Στον αγώνα του πρώτου γύρου η Ομόνοια νίκησε 5-2 στο ΓΣΠ.