Νίκησε από το... ημίχρονο την Ομόνοια και στέφθηκε κυπελλούχος η Πάφος (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 18/5/2024 - 21:58

Κυπελλούχος η Πάφος!

Οι «γαλάζιοι» επικράτησαν με 3-0 της Ομόνοιας στο μεγάλο τελικό του Κυπέλλου Coca-Cola και πανηγύρισαν τον πρώτο τίτλο της ιστορίας τους.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με το σύνολο του Καρσέδο να μπαίνει πολύ δυνατά και να ανοίγει το σκορ με τον Τάνκοβιτς από την άσπρη βούλα (8'). Το γρήγορο τέρμα αποσυντόνισε τους «πράσινους» και επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να ελέγξουν τον ρυθμό. Στην συνέχεια οι Παφίτες μπόρεσαν να βρουν άλλες δύο φορές δίχτυα, με τα καταπληκτικά σουτ των Ντράγκομιρ (36') και Πέπε (40').

Στο δεύτερο ημίχρονο το «τριφύλλι» προσπάθησε να γίνει πιο απειλητικό ψάχνοντας το... θαύμα, όμως η Πάφος έκλεισε σωστά τους χώρους και διαχειρίστηκε άψογα το υπέρ της αποτέλεσμα, μέχρι τη λήξη. Μάλιστα, η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου ολοκλήρωσε το παιχνίδι με δέκα ποδοσφαιριστές καθώς ο Κουλιμπαλί δέχθηκε την κόκκινη κάρτα (86').

Με την επιτυχία αυτή οι «γαλάζιοι» πήραν το ευρωπαϊκό εισιτήριο για τον πρώτο προκριματικό του Europa League, ενώ αντιθέτως οι «πράσινοι» θα ξεκινήσουν την πορεία τους εκτός συνόρων από το δεύτερο προκριματικό του Conference League. Εξέλιξη που αφήνει εκτός Ευρώπης τον Άρη.

Τα στιγμιότυπα του μεγάλου τελικού Κυπέλλου Coca-Cola

18/05/2024
22:07
Τα ευρωπαϊκά εισιτήρια

Πως διαμορφώνεται το καλεντάρι των εκπροσώπων μας στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις της νέας σεζόν.

18/05/2024
22:04
Η «Χρυσή» Βίβλος του κυπέλλου

Το πρώτο Κύπελλο στην ιστορία της πανηγυρίζει η Πάφος!

18/05/2024
21:58
Τέλος αγώνα

Η Πάφος επικράτησε με 3-0 της Ομόνοιας και κατέκτησε το κύπελλο Coca-Cola, σε έναν ιστορικό τελικό για την ίδια.

,63,632

18/05/2024
21:55
90' Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεις

Παραμένει το 3-0 του πρώτου ημιχρόνου.

18/05/2024
21:54
90' Απειλεί ξανά το σύνολο του Καρσέδο

Ο Κοντρέρα έφυγε στην κόντρα και επιχείρησε το σουτ από το ύψος της περιοχής, αλλά ο Μίλετιτς μπήκε μπροστά και έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ.

18/05/2024
21:52
89' Αλλαγή για τους «γαλάζιους»

Δημητρίου αντί Τάνκοβιτς και Βαλακάρι αντί για Πέπε.

18/05/2024
21:51
88' Τελική για την Πάφο

Ο Τάνκοβιτς εκτέλεσε απευθείας φάουλ λίγο έξω από την αντίπαλη περιοχή, ωστόσο ο Ουζόχο του είπε «όχι».

18/05/2024
21:50
86' Μένουν με δέκα παίκτες οι γηπεδούχοι

Ο Κουλιμπαλί αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε, μετά από αντικανονικό μαρκάρισμα.

18/05/2024
21:48
85' Νέα στιγμή για την Ομόνοια

Ο Αλιούμ έκανε την σέντρα και ο Στεπίνσκι πήρε την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

18/05/2024
21:45
82' Τελευταίες αλλαγές για το «τριφύλλι»

Στεπίνσκι αντί Μπασιρού και Λέτζιακς αντί Χαμάς.

18/05/2024
21:43
78' Αδειάζει η ανατολική

Φεύγουν σιγά σιγά πρόωρα οι φίλοι της Ομόνοιας.

1

18/05/2024
21:42
78' Τελική για την Ομόνοια

Ο Μπάκιτς έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή, όμως ήταν αδύναμο και ο Ίβουσιτς έλεγξε.

18/05/2024
21:38
75' Αλλαγή για τους «γαλάζιους»

Βγαίνει καταχειροκροτούμενος ο αρχηγός της Πάφου, Ζάιρο και τη θέση του παίρνει ο Κοντρέρας.

18/05/2024
21:31
68' Νέα κίνηση από τον Αναστασίου

Ο Αλιούμ στη θέση του Κακουλλή.

0,02

18/05/2024
21:30
66' Αλλαγή για την Πάφο

Ο Μελούσο πήρε τη θέση του Τζατζα.

18/05/2024
21:26
63' Απειλούν οι «πράσινοι»

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Κούσουλος πήρε την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

18/05/2024
21:23
60' Αλλαγή για την Ομόνοια

Μπάκιτς αντί Χαραλάμπους και Μάθιους αντί Παναγιώτου.

2

18/05/2024
21:17
54' Φάση για την Πάφο

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Γκολντάρ πήρε την κεφαλιά, όμως η μπάλα χτύπησε στο πίσω μέρος του κεφαλιού του Μίλετιτς και κατέληξε λίγο άουτ.

18/05/2024
21:13
50' Επανέναρξη στην αναμέτρηση

Το παιχνίδι συνεχίζει από το σημείο που σταμάτησε.

.20

18/05/2024
21:11
48' Μικροδιακοπή στο παιχνίδι

Φωτοβολίδες στον αγωνιστικό χώρο από τους φίλους της Ομόνοιας, με τις ανάλογες συστάσεις από τα μεγάφωνα. Μάλιστα, προκλήθηκε ζημιά στα δίκτυα που θα φέρουν περαιτέρω καθυστέρηση στην επανέναρξη της αναμέτρησης.

μλΠΜ

18/05/2024
21:09
46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο

Με τους ίδιους έντεκα οι δύο προπονητές, συνεχίζουν χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

18/05/2024
20:52
Τέλος ημιχρόνου στο ΓΣΠ

Το σχόλιο του πρώτου 45λεπτου

Ημίχρονο στο ΓΣΠ, με την Πάφο να προηγείται με 3-0 της Ομόνοιας. Παιχνίδι που δεν έχει πολλά να αναλυθούν. Οι «γαλάζιοι» μπήκαν πιο δυνατά, βρήκαν το γκολ και κάπου εκεί… αποσυντόνισαν το «τριφύλλι» βρίσκοντας άλλα δύο τέρματα, παίρνοντας ισχυρό προβάδισμα για την κατάκτηση του τίτλου. Για να αλλάξουν τα δεδομένα στο δεύτερο ημίχρονο ο Γιάννης Αναστασίου θα πρέπει να… ανακατέψει την τράπουλα, ενώ από την άλλη η ομάδα του Καρσέδο θα πρέπει να «αυτοκτονήσει».

ΙΠ'ΝΠ

18/05/2024
20:48
46' Πέντε λεπτά καθυστερήσεις

Ισχυρό προβάδισμα για τους Παφίτες με τρία γκολ στα πρώτα 41 λεπτά της αναμέτρησης.

18/05/2024
20:41
40' ΓΚΟΛ για την Πάφο 3-0

Ο Πέπε έκανε το σουτ εκτός περιοχής, με τη μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι και να καταλήγει στα δίκτυα.

18/05/2024
20:40
39' «Φλερτάρουν» και με τρίτο τέρμα οι φιλοξενούμενοι

Οι ποδοσφαιριστές της Πάφου συνδυάστηκαν άψογα, με την μπάλα να καταλήγει στον Ντράγκομιρ, που δοκίμασε το πόδι του από το ύψος της περιοχής, αλλά ο Ουζόχο απέκρουσε.

18/05/2024
20:35
36' ΓΚΟΛ για την Πάφο 2-0

Ο Τάνκοβιτς έκλεψε την μπάλα και έδωσε στον Ζάιρο, ο οποίος στην συνέχεια έκανε την κάθετη στον Ντράγκομιρ, που με πλασέ διπλασίασε το σκορ.

18/05/2024
20:29
27' Ευκαιρία για την Πάφο

Ο Κβίντα επιχείρησε το σουτ, με την μπάλα να σταματάει πάνω στα σώματα. Στην συνέχεια ο Τζατζα προσπάθησε με προβολή να σκοράρει, ωστόσο ο Ουζόχο δήλωσε παρών.

18/05/2024
20:24
23' Απειλεί η Ομόνοια

Ο Χαμάς εκτέλεσε κόρνερ με την μπάλα να παίρνει πορεία προς τα δίχτυα και να αιφνιδιάζει την αντίπαλη άμυνα. Τελικά ο Μποτσκάι μπόρεσε να διώξει με το κεφάλι, λίγο πιο μπροστά από την γραμμή.

18/05/2024
20:09
8' ΓΚΟΛ για την Πάφο 1-0

Ο Τάνκοβιτς νίκησε τον Ουζόχο από τα ένδεκα βήματα.

18/05/2024
20:07
6' Πέναλτι για το σύνολο του Καρσέδο

Μετά από εξέταση του VAR διαπιστώθηκε πως ο Χαμάς βρήκε την μπάλα με το χέρι.

γ.,γη

18/05/2024
20:05
3' Νέα μεγάλη στιγμή για τους «γαλάζιους»

Μετά την εκτέλεση κόρνερ ο Γκολντάρ έδωσε στον Κβίντα, που από πολύ κοντά σημάδεψε το δοκάρι.

18/05/2024
20:04
2' Τεράστια ευκαιρία για την Πάφο

Ο Ζάιρο έκανε το γύρισμα μέσα στην περιοχή και ο Κουλιμπάλι στην προσπάθεια του να διώξει έκανε την προβολή και παραλίγο να βάλει αυτογκόλ, όμως ο Ουζόχο απέκρουσε.

420

18/05/2024
20:02
1' Ξεκίνησε ο μεγάλος τελικός

Στην σέντρα η Ομόνοια

18/05/2024
19:55
Οι δύο ομάδες εισέρχονται στον αγωνιστικό χώρο

Με τα πράσινα η Ομόνοια, με τα άσπρα η Πάφος. Στο γήπεδο για τις καθιερωμένες χειραψίες πριν την σέντρα θα είναι ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας, οι πρόεδροι των ομάδων, ο πρόεδρος της ΚΟΠ και ο εκπρόσωπος της Coca-Cola.

18/05/2024
19:40
Ο πρόεδρος της ΚΟΠ στον Alpha πριν τη σέντρα

Στο pre-game του Alpha Κύπρου για τον τελικό Κυπέλλου Coca-Cola μίλησε ο πρόεδρος της ΚΟΠ, Γιώργος Κούμας.

18/05/2024
19:37
O ΠτΔ μαζί με τον πρόεδρο της Ομόνοιας

Ο κ. Χριστοδουλίδης μαζί με τον Σταύρο Παπασταύρου και τους μικρούς φίλους της Ομόνοιας.

βσδφ

18/05/2024
19:35
Ο ΠτΔ στον Alpha πριν τη σέντρα

Στο pre-game του Alpha Κύπρου για τον τελικό Κυπέλλου Coca-Cola μίλησε ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας, κ. Νίκος Χριστοδουλίδης.

18/05/2024
19:30
Δηλώσεις των δύο προπονητών στον Alpha πριν τη σέντρα

Γιάννης Αναστασίου και Χουάν Κάρλος Καρσέδο μίλησαν στον Alpha Κύπρου λίγη ώρα πριν την έναρξη της μεγάλης αναμέτρησης.

18/05/2024
19:15
Η πορεία των δύο ομάδων μέχρι τον τελικό της διοργάνωσης

Η Ομόνοια άρχισε τις υποχρεώσεις από τη δεύτερη φάση όπου απέκλεισε με 3-0 την Freedom24 ΕΝΥ Διγενής Ύψωνα. Στην προημιτελική φάση απέκλεισε την ΑΕΖ με 3-1. Στην ημιτελική φάση νίκησε εκτός έδρας τον Άρη με 3-0 και με το ισόπαλο 0-0 στον επαναληπτικό προκρίθηκε με συνολικό σκορ 3-0.

Από την άλλη, η Πάφος άρχισε τις υποχρεώσεις της από τη δεύτερη φάση όπου απέκλεισε εκτός έδρας με 1-0 τον Ολυμπιακό. Στην προημιτελική φάση απέκλεισε με 5-0 εκτός έδρας τη Νέα Σαλαμίνα και στην ημιτελική φάση τον Απόλλωνα με 2-1 εντός έδρας και 1-1 εκτός έδρας.

18/05/2024
18:55
Γέμισαν οι κερκίδες μία ώρα πριν την έναρξη

Από νωρίς το φίλαθλο κοινό και των δύο ομάδων πήγε στο ΓΣΠ και πήρε θέση στις κερκίδες. Θυμίζουμε ότι η Ομόνοια ως τυπικά γηπεδούχος έχει τη βόρεια και την ανατολική, ενώ η Πάφος τη νότια και τη δυτική.

1

18/05/2024
18:45
Η ανάλυση της ενδεκάδας της Πάφου

Ο Ίβουσιτς θα είναι στο τέρμα, με κεντρικό αμυντικό δίδυμο τους Κβίντα και Γκολντάρ. Αριστερό μπακ ο Μποτσκάι ενώ ο Ρους θα είναι δεξιά στην άμυνα. Στη μεσαία γραμμή οι Πέπε και Ναμ, με τον Ντράγκομιρ να έχει ρόλο... δεκαριού. Στο δεξιά άκρο της επίθεσης ο Τάνκοβιτς, με τον Τζάτζα δεξιά. Στην κορυφή της επίθεσης ο Ζάιρο.

Σχηματισμός 4-2-3-1 από τον Χουάν Κάρλος Καρσέδο.

Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Μελούσο, Μπρούνο, Κανέ, Δημητρίο, Αμπντουσαλάμοφ, Κοντρέρας, Μιχαήλ, Βαλακάρι, Τβουμασί, Νταλίνια

18/05/2024
18:40
Η ανάλυση της ενδεκάδας της Ομόνοιας

Ο Ουζόχο θα είναι στο τέρμα, με τους Κουλιμπαλί και Παναγιώτου μπροστά του ως κεντρικούς αμυντικούς. Στο αριστερό άκρο της άμυνας ο Χαμάς, με τον Μίλετιτς δεξιά. Στη μεσαία γραμμή οι Κούσουλος, Χάμπος και Μπασιρού. Στο δεξί άκρο της επίθεσης ο Σίμιτς, με τον Σεμέδο αριστερά. Στην κορυφή της επίθεσης ο Ανδρόνικος Κακουλλής.

Σχηματισμός 4-3-3 από τον Γιάννη Αναστασίου.

Στον πάγκο: Φαμπιάνο, Παπαστυλιανού, Μάθιους, Σιπριάνο, Κασάμα, Αλιούμ, Στεπίνσκι, Μπάκιτς, Φράνσον, Λέτσιαακς, Λανγκ, Ανδρέου

18/05/2024
18:35
Ενδεκάδες των δύο φιναλίστ

Ομόνοια (Γιάννης Αναστασίου): Ουζόχο, Χαμάς, Κουλιμπαλί, Παναγιώτου, Μίλετιτς, Κούσουλος, Μπασιρού, Χάμπος, Σίμιτς, Σεμέδο, Κακουλλής

Πάφος (Κάρλος Καρσέδο): Ίβουσιτς, Μποτσκάι, Κβίντα, Γκολντάρ, Ρους, Ναμ, Πέπε, Τζάτζα, Τάνκοβιτς, Ντράγκομιρ, Ζάιρο

18/05/2024
18:30
Ο άρχοντας του τελικού

Ο Σρντάν Γιοβάνοβιτς, ορίστηκε να διαιτητεύσει τον τελικό του Κυπέλλου Coca – Cola.

Ο Σέρβος διαιτητής είναι διαιτητής κατηγορίας Elite της UEFA σφυρίζοντας στο πιο ψηλό επίπεδο των διοργανώσεων της Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας Ποδοσφαίρου. Είναι 38 ετών και είναι διεθνής από το 2015.

Στο Europa League ο Κυπελλούχος, πότε μαθαίνει αντίπαλο και πότε ξεκινά

Στο Europa League της νέας σεζόν θα συμμετέχει ο Κυπελλούχος της φετινής σεζόν. Ομόνοια και Πάφος θα διεκδικήσουν το βράδυ της 18ης Μαΐου (20:00) τον τίτλο, με τον νικητή να... κλειδώνει την παρουσία του στη δεύτερη τη τάξει ευρωπαϊκή διοργάνωση.

18/05/2024
18:20
Οι 46 προπονητές που πανηγύρισαν κατάκτηση Κυπέλλου Coca - Cola

Συνολικά 46 προπονητές πανηγύρισαν την κατάκτηση του τροπαίου από την αγωνιστική περίοδο 1961 - 1962, χρονιά που διοργανώθηκε ο πρώτος τελικός του Κυπέλλου Coca - Cola.

18/05/2024
18:17
Μαζί οι οπαδοί των δύο ομάδων

Στην καφετέρια του ΓΣΠ κάθονται μαζί οι οπαδοί της Ομόνοιας και της Πάφου πριν την έναρξη του τελικού. Όπως μπορείτε να δείτε στη φωτογραφία της ιστοσελίδας μας στο γήπεδο της πρωτεύουσας βρίσκονται και φίλοι άλλων ομάδων. Όμορφες εικόνες που θέλουμε να βλέπουμε στα γήπεδα μας.

Κ{Π

18/05/2024
18:15
Οι ομάδες με παρουσίες σε τελικούς Κυπέλλου, 20η ομάδα η Πάφος

Μέχρι και φέτος 19 ομάδες είχαν καταφέρει να βρεθούν σε τελικό Κυπέλλου Coca-Cola.

18/05/2024
18:13
Αυξημένα μέτρα ελέγχου πριν την είσοδο των φιλάθλων

Όπως μπορείτε να δείτε στην εικόνα της ιστοσελίδας μας, ο έλεγχος για την είσοδο των φιλάθλων στις κερκίδες είναι αρκετά αυξημένος.

ξο

18/05/2024
18:10
Χατζηβασίλης στο AlphaNews.Live: «Μικρό προβάδισμα για τον τελικό η Ομόνοια»

Mε αφορμή τον τελικό, η ιστοσελίδα μας ήρθε σε επικοινωνία με τον Γιάννη Χατζηβασίλη ο οποίος έκανε τα πρώτα του ποδοσφαιρικά βήματα στην Πάφο (ΑΕΠ τότε), ενώ ακολούθως αγωνίστηκε και στο «τριφύλλι».

18/05/2024
18:07
Παίρνουν θέση -και- οι φίλοι της Ομόνοιας

Όπως και οι φίλοι της Πάφου, έτσι και αυτοί της Ομόνοιας άρχισαν να μαζεύονται στο ΓΣΠ, δύο ώρες περίπου πριν τη σέντρα της μεγάλης αναμέτρησης.

18/05/2024
18:05
Η «χρυσή βίβλος» του Κυπέλλου

Το 17ο Κύπελλο στην ιστορία της θα διεκδικήσει η Ομόνοια. Από την άλλη, η Πάφος είναι πρωτοεμφανιζόμενη και θα διεκδικήσει τον πρώτο τίτλο της ιστορίας της. Την πρωτιά κατέχει ο ΑΠΟΕΛ, με συνολικά 21 κατακτήσεις.

18/05/2024
18:02
Μαζεύονται οι φίλοι της Πάφου στο ΓΣΠ

Αρκετοί φίλοι της παφιακής ομάδας βρίσκονται έξω από τη Δυτική κερκίδα του ΓΣΠ, δύο ώρες σχεδόν πριν την έναρξη της αναμέτρησης.

18/05/2024
18:00
Καλησπέρα, η μέρα του μεγάλου τελικού έφτασε

Κλείνει απόψε και… επίσημα η αγωνιστική περίοδος 2023-24 με τον τελικού κυπέλλου ανάμεσα σε Ομόνοια και Πάφο ο οποίος θα διεξαχθεί στο ΓΣΠ (20:00).