Τάμαρι γκολ, ασίστ και... πρόκριση για την Ιορδανία (BINTEO)

Πέμπτη, 10/1/2019 - 17:30

Η Ιορδανία επικράτησε με 2-0 της Συρίας για τη δεύτερη αγωνιστική του δεύτερου ομίλου του Ασιατικού κυπέλλου. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Ιορδανούς δεν ήταν άλλος από τον ποδοσφαιριστή του ΑΠΟΕΛ Μούσα Αλ Τάμαρι.

Ο νεαρός άσος του ΑΠΟΕΛ κατάφερε να βάλει μπροστά στο σκορ την ομάδα του μόλις στο 27ο λεπτό ενώ δύο λεπτά πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου με μια καταπληκτική μπαλιά έδωσε σχεδόν έτοιμο γκολ για το 2-0 της ομάδας του.

O Moύσα Αλ Τάμαρι αγωνίστηκε για 84 λεπτά στην αναμέτρηση όταν και αντικαταστάθηκε από τον προπονητή της ομάδας καθώς είδε την κίτρινη κάρτα στο 80ο λεπτό. Μέχρι στιγμής έχει συμμετοχή και στα τρία γκολ της Ιορδανίας στη διοργάνωση με δύο ασίστ και ένα γκολ.

Με το τέλος του αγώνα, οι συμπαίκτες του τον έπιασαν στους ώμους και με μια σημαία της Ιορδανίας στα χέρια πανηγύριζαν μπροστά στην εξέδρα που φιλοξενούσε τους οπαδούς τους. Ο ποδοσφαιριστής του ΑΠΟΕΛ σε δηλώσεις του στα μέσα της χώρας του μετά το παιχνίδι ανάφερε

«Έχουμε αποδείξει το υψηλό επίπεδο του ποδοσφαίρου στην Ιορδανία. Στόχος μας είναι να πάμε μακριά στο τουρνουά».

1

Με αυτή τη νίκη κόντρα στη Συρία οι Ιορδανοί κατάφεραν να φτάσουν στις δύο νίκες και να κλειδώσουν την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Μια εξέλιξη που φέρνει τον ποδοσφαιριστή μακριά από τον ΑΠΟΕΛ για ακόμη περισσότερο χρονικό διάστημα καθώς θα επιστρέψει στον Αρχάγγελο μετά τις 20 Ιανουαρίου και το παιχνίδι κόντρα στην ΑΕΛ.