Συμπληρώθηκε το καρέ του Κυπέλλου στην πετόσφαιρα Γυναικών

Τετάρτη, 5/4/2023 - 08:14

H Nέα Σαλαμίνα, η Ολυμπιάδα Νεαπόλεως και ο Property Gallery Απόλλων συμπληρώνουν το «καρέ» των ημιτελικών του Κυπέλλου Α Κατηγορίας Γυναικών «ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΜΑΡΚΟΥ» και σήμερα Τετάρτη (5/04) θα μάθουν τον αντίπαλό τους. Οι «ερυθρόλευκες» έχασαν από την Ανόρθωση στο Βαρωσιώτικο ντέρμπι με 3-2 στο «ΣΩΤΗΡΕΙΟ», αλλά με τη νίκη 3-1 στον πρώτο αγώνα προκρίθηκαν.

Η πρωταθλήτρια Ολυμπιάδα ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο του Δικέφαλου Γερίου με δεύτερη νίκη 3-0 ενώ στην Πάφο ο Property Gallery Απόλλων κέρδισε τον Άρη Π. με 3-0 στην Πάφο και προκρίθηκε. Στα ημιτελικά βρίσκεται από τη Δευτέρα 03 Απριλίου η Robo Markets ΑΕΛ που προκρίθηκε με διπλή νίκη επί της Lemesos Volleyball.

«Γλυκιά» ήττα σε μεγάλο ντέρμπι

«Γλυκιά» ήττα με 3-2 δέχθηκε στο «ΣΩΤΗΡΕΙΟ» η Νέα Σαλαμίνα από την Ανόρθωση στον επαναληπτικό προημιτελικό, αλλά με τη νίκη της 3-1 στον πρώτο αγώνα προκρίθηκε στην τετράδα. Η Ανόρθωσις έκανε την προσπάθεια ανατροπής αλλά δεν τα κατάφερε. Τον αγώνα που κράτησε 101’ παρακολούθησαν 163 θεατές.

Στο πρώτο σετ η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε 18-25 σε 20’ και έβαλε βάσεις πρόκρισης. Η «Μεγάλη Κυρία» ισοφάρισε κερδίζοντας το δεύτερο σετ 25-15 σε 22’. Οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν και πήραν την πρόκριση στο τρίτο σετ όταν κέρδισαν 13-25 σε 19’. Το τέταρτο σετ ήταν εντυπωσιακό με την Ανόρθωση να επικρατεί στο τέλος με 28-26 σε 26’ (15-15, 22-20) και ισοφάρισε. Στο πέμπτο σετ η Ανόρθωσις κέρδισαν 15-13 και πήραν τη νίκη γοήτρου σε 14’ με 3-2 σετ.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (P. MATALA): Βασιλείου, Ardila, Χαραλάμπους, Maciagowski, Θεμιστοκλέους, Flores – Λίμπερο: Δημητρίου, Κωνσταντίνου – Αλλαγές: Ιωάννου.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (ΓΡ. ΜΠΑΛΛΟΣ): Nikolova, Κόκκινου, Shevkenek, Sharlisa, Κυριάκου, Προκοπίου – Λίμπερο: Μαραγκού, Γεωργίου – Αλλαγές: Σιαλή, Θεοδούλου, Χριστοφή, Αγ. Γεωργίου, Σιαπάνη.

Διαιτητές: Ισαάκ Φλουρής – Μέμνων Αντώρκας

Στο δρόμο… για τρεμπλ

Την προσπάθεια διεκδίκησης του τρεμπλ συνεχίζει η Ολυμπιάδα Ν. Η ομάδα του Πολωνού Patrik Fogel βρίσκεται στην τετράδα μετά τη νίκη της και στο δεύτερο προημιτελικό επί του Δικεφάλου Γερίου με 3-0 στο «ΝΕΑΠΟΛΗ – ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ» στην παρουσία 50 θεατών.

Οι πρωταθλήτριες ήταν ανώτερες και επικράτησαν σε 50’ με 06-25, 13-25 και 06-25. Παράλληλα, ο Πολωνός προπονητής είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει το ρόστερ του και να ξεκουράσει βασικές παίκτριες. Ο Δικέφαλος Γ. έκανε ό,τι μπορούσε, αλλά έχανε γρήγορα την επαφή του με το σκορ.

ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ ΓΕΡΙΟΥ (Σ. ΚΟΥΠΠΗΣ): Στυλιανού, Φώτσιου, Γεωργιάδου, Παντελίδου, Karabinovich, Παμπακά – Λίμπερο :Τσαγγαρά, Αθανασιάδου – Αλλαγές: Xαραλαμπίδου.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. (P.FOGEL): Vigaars, Hudima, Ριαλά, Ζεμπύλα, Κωνσταντίνου, Drodz – Λίμπερο: Κούτα, Χριστοφόρου- Αλλαγές: Λεωνίδου, Donchuk, Νικολάου, Μανίταρου, Κοκκόφιτου.

Διαιτητές: Ανδρέας Ζορλής – Αλέξανδρος Χριστοφόρου.

Στα ημιτελικά οι Αμαζόνες

Στα ημιτελικά του Κυπέλλου Α Κατηγορίας Γυναικών «ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΜΑΡΚΟΥ» βρίσκεται ο Property Gallery Απόλλων που την Τρίτη 04 Απριλίου 2023 επικράτησε στην «ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ» του τυπικά γηπεδούχου  Άρη Πολεμίου με 3-0 σετ σε 57’ στην παρουσία 50 θεατών και εξακολουθεί να διεκδικεί το 6ο Κύπελλο στην ιστορία του.

Οι «γαλάζιες» επικράτησαν με 11-25 σε 18΄’ 11-25 σε 18’ και 15-25 σε 21’ και σφράγισαν την πρόκρισή τους. Ο Άρης Π. όσο μπορούσε ακολουθούσε στο σκορ.

ΆΡΗΣ ΠΟΛΕΜΙΟΥ (Γ. ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ): Μ. Κουππή, Kadyrova, Πέτρου, Δημητροπούλου, Khovalkina, Χατζηχριστοδούλου – Λίμπερο: Ρ. Κουππή, Χριστοφή – Αλλαγές: M. Xατζηχριστοδούλου.

Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ (Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ):  Λάμπρου, Lezhenkina, Enneking, Ιορδάνους, Lavruk, Stalzer – Λίμπερο: Δαϋίδ, Ζακχαίου – Αλλαγές: Xατζηκωνστάντα, Στυλιανού, Ζ. Κωνσταντοπούλου, Φώτη, Χατζηκωνστάντα, Κωνσταντοπούλου.

Διαιτητές: Κυριάκος Κογιώνης – Ανδρέας Κωνσταντινίδης