Στην πόρτα της εξόδου ο Ποτσετίνο

Κυριακή, 12/6/2022 - 18:53

Πολύ κοντά στην επισημοποιήση του «διαζυγίου» τους, βρίσκονται Παρί Σεν Ζερμέν και Μαουρίσιο Ποτσετίνο.

Ο Αργεντίνος τεχνικός αποχωρεί από το Παρίσι, έχοντας οδηγήσει την Γαλλική ομάδα στην κατάκτηση άλλου ένα πρωταθλήματος. Μάλιστα έχοντας 15 πόντους διαφορά από τον δεύτερο – το μεγαλύτερο προβάδισμα που είχε ποτέ ομάδα, στα 5 κορυφαία πρωταθλήματα.

Όμως το γεγονός ότι οι «Παριζιάνοι», δεν κατάφεραν για άλλη μια φορά να «σηκώσουν» το πολυπόθητο τρόπαιο του Champions League, έγινε η αιτία της αποχώρησης του 50χρόνου προπονητή.

Η Παρί αποκλείστηκε από τη φετινή νικήτρια της διοργάνωσης Ρεάλ Μαδρίτης, με χατ – τρικ του Μπενζεμά μέσα σε 17 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο. Ενώ είχε συνολικό προβάδισμα 2-0 (κέρδισε με ένα γκολ εντός έδρας, σκόραρε στο πρώτο ημίχρονο του επαναληπτικού αγώνα).

Την προηγούμενη σεζόν ο Ποτσετίνο, οδήγησε την ομάδα του Παρισιού μέχρι τα ημιτελικά και έγινε ο δεύτερος προπονητής στην ιστορία του συλλόγου ,που τα κατάφερε με την τρέχουσα διοίκηση. Όμως εν τέλει αποκλείστηκε από την Μάντσεστερ Σίτι.

Ακόμα δεν είναι σίγουρο για το ποιος θα είναι ο αντικαταστάτης, όμως πολλά σενάρια θέλουν τον Ζινεντίν Ζιντάν να είναι αυτός που θα πάρει τα ηνία της ομάδας.