Στα προημιτελικά του κυπέλλου η Ατλέτικο, την πάτησε η Μπέτις

Πέμπτη, 19/1/2023 - 08:12

Μπορεί στο πρωτάθλημα να ζορίζεται, όμως στο Κύπελλο Ισπανίας η Ατλέτικο Μαδρίτης προχωρά ακάθεκτη.

Οι «ροχιμπλάνκος» επιβλήθηκαν 2-0 της Λεβάντε εκτός έδρας και πήραν το εισιτήριο για τα προημιτελικά του θεσμού, με τον Μοράτα να ανοίγει το σκορ στο 54’ και τον Γιορέντε να κλειδώνει την πρόκριση στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Όσο για την κάτοχο του τίτλου, Μπέτις; Έμεινε εκτός συνέχειας, καθώς αποκλείστηκε στα πέναλτι, χάνοντας 4-2 από την Οσασούνα.

Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε 1-1 (62' Καρβάλιο - 90+1' Ντ. Γκαρθία), με τις δύο ομάδες να σκοράρουν από μία φορά ακόμα στην παράταση με τους Σαμπαλί (103') και Ρ. Γκαρθία (106'), προτού οδηγηθούν στη... ρουλέτα - όπου οι Βάσκοι ήταν πιο ψύχραιμοι.

Νωρίτερα, η Αθλέτικ Μπιλμπάο λύγισε με 1-0 την Εσπανιόλ χάρη σε γκολ του Ντε Μάρκος στο 27’, ενώ η Βαλένθια είχε εύκολο έργο στο Χιχόν, όπου συνέτριψε με 4-0 την τοπική Σπόρτινγκ.

Δύο γκολ πέτυχε ο Καβάνι, στο 10’ και στο 39’, ενώ δίχτυα βρήκαν επίσης οι Κλάιφερτ (21’) και Λίνο (64’).

Αξίζει επίσης να σημειωθεί ότι βασικός για τις «νυχτερίδες» αγωνίστηκε ο Τόνι Λάτο, που συνδέθηκε έντονα με τον Ολυμπιακό.