Σούπερ Λάτσιο, έκανε τη Γιουβέντους να βλέπει… αστεράκια

Κυριακή, 9/4/2023 - 09:05

Μόνο η φετινή Λάτσιο του Σάρι θα μπορούσε να σπάσει την… κατάρα!

Οι Ρωμαίοι επικράτησαν 2-1 της Γιουβέντους, παραμένουν δεύτεροι στη βαθμολογία και δείχνουν πιο ικανοί από ποτέ για να πάρουν ένα εισιτήριο για το Champions League της επόμενης σεζόν.

Αυτή ήταν μόλις η δεύτερη νίκη των «λατσιάλι» στα 18 πιο πρόσφατα ματς που υποδέχτηκαν τη «Γηραιά Κυρία» στο «Ολίμπικο», με την ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι να είναι τρομερά πειθαρχημένη σε ένα παιχνίδι με μπόλικα παράπονα για τον διαιτητή Μάρκο Ντι Μπέλο.

Διότι ο 41χρονος ρέφερι κατάφερε με τις αποφάσεις του να συγκεντρώσει αρκετά από τα… φώτα πάνω του, αφού μέτρησε το γκολ του Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς στο 38ο λεπτό μετά την ασίστ του Τζακάνι, με τον Σέρβο να φαίνεται πως έχει βάλει τα χέρια του στην πλάτη του Άλεξ Σάντρο και πιθανότατα έχει κάνει επιθετικό φάουλ. Ωστόσο, τέσσερα λεπτά αργότερα η Γιουβέντους «απάντησε» με τον Ραμπιό για το 1-1. Σε μια φάση που ήταν η σειρά της Λάτσιο να φωνάξει για επιθετικό φάουλ του σκόρερ, αυτή τη φορά στον Προβεντέλ, αλλά ο Ντι Μπέλο το μέτρησε, επίσης.

Τα νεύρα ήταν τεταμένα, οι μονομαχίες πολλές και ο ρυθμός εξαιρετικός. Η μπάλα πάνω-κάτω, με την Λάτσιο να το εκμεταλλεύεται και να χτυπάει σε υποδειγματική κόντρα όταν ο Φελίπε Άντερσον έσπασε στον Λουίς Αλμπέρτο που με υπέροχο τακουνάκι έβγαλε σε θέση βολής τον Τζακάνι, ο οποίος με άψογο πλασέ στην κίνηση εκτέλεσε τον Σέζνι για το 2-1 στο 53’.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Τζακάνι σκόραρε ξανά αλλά το γκολ δεν μέτρησε σωστά για οφσάιντ, με τη Γιουβέντους να πιέζει για την ισοφάριση και να την αγγίζει με τον Βλάχοβιτς στο 62’. Λίγο αργότερα δε οι «μπιανκονέρι» φώναξαν έντονα για πέναλτι, αλλά ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το ματς και η Λάτσιο κατάφερε ως το φινάλε να κρατήσει μια τεράστια νίκη την οποία πανηγύρισαν άπαντες έξαλλα στο «Ολίμπικο».