Πρώτη νίκη με... ανατροπή του Γιούσεφ (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 25/10/2017 - 20:48

Ο Άρης με πρωταγωνιστή τον Γιούσεφ ο οποίος πέτυχε και τα δυο γκολ για την ομάδα του, κατάφερε να επικρατήσει του Εθνικού στο «εξάποντο». Ο Εθνικός προηγήθηκε προσωρινά με τον Παπαγεωργίου.

Α΄ Ημίχρονο:

O Εθνικός θα χάσει την πρώτη ευκαιρία στο παιχνίδι μόλις στο 8΄. Ο Κυπριανού βρέθηκε στο δεύτερο δοκάρι και μετά από σέντρα προσπάθησε με απευθείας σουτ να στείλει την μπάλα στα δίκτυα, χωρίς όμως επιτυχία. Δύο λεπτά αργότερα οι ποδοσφαιριστές του Εθνικού ήταν πιο εύστοχοι, αφού κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Παπαγεωργίου. Ο Κιπιάνι έδωσε εντός της περιοχής στον νεαρό ο οποίος αφού έκανε προσποίηση σούταρε και νίκησε τον Νουρεντινόφσκι.

Σταδιακά ο Άρης κέρδισε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Το μόνο όμως που κατάφερε να κάνει μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ήταν μια κεφαλιά του Νικολίτα στο 35΄ η οποία όμως πέρασε λίγο έξω.

Β΄ Ημίχρονο:

Ο Άρης ευτύχησε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου να ισοφαρίσει (47΄). Ο Γιούσεφ έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Εθνικού μετά από πάσα του Νικολίτα και με δυνατό σουτ έκανε το 1-1. Τρία λεπτά αργότερα ο Άρης θα χάσει ευκαιρία για να ανατρέψει τον αγώνα, ο Χριστοφόρου έκανε το σουτ όμως ο τερματοφύλακας απέκρουσε.

Στο 59΄ο Εθνικός απείλησε για πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο με τον Παπαγεωργίου. Ο Κιπιάνι γύρισε την μπάλα στην περιοχή όμως το σουτ του νεαρού πέρασε έξω.

Στο 64΄ ο Άρης θα χάσει μοναδική ευκαιρία με τον Πάγκαλο. Ο Ελλαδίτης επιθετικός μόνος απέναντι από τον Μπογκαντίνοφ τσίμπησε την μπάλα όμως στην συνέχεια δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει με επιτυχία την προσπάθεια του.

Το γκολ που ζήτησε ο Άρης τελικά θα έρθει στο 83΄ και πάλι με τον Γιούσεφ, ο οποίος πέτυχε ένα εξαιρετικό γκολ. Ο ποδοσφαιριστής του Άρη πήρε την μπάλα από τα αριστερά και με «ξερό» διαγώνιο σουτ γύρισε το παιχνίδι.

Άρης: Νουρεντινόφσκι, Μουλόπουλος, Ευσταθίου, Χριστοφόρου, Φράγκος (63΄ Πάγκαλος) Νικολίτα, Ντρομπάροφ, Παναγή, Γιούσεφ, Αλέξε (67΄ Ιονίτσα) Ράντου.

Εθνικός: Μπογκαντίνοφ, Χριστόφ, Ρόγκατς, Πιντσέλι (34΄ Ενέσκου) Κιπιάνι, Ιλουρίντζε, Κυπριανού (73΄ Αρέστη) Σικάρσκι, Φιλίποφ, Παπαγεωργίου, Ντόβμπνια.