Προκρίθηκε με νέα νίκη η ΑΕΚ

Πέμπτη, 20/7/2017 - 20:32

Έπαιξε με την φωτιά η ΑΕΚ στην Αρένα στο πρώτο ημίχρονο. Οι Λαρνακείς δεν είχαν καθόλου καλή απόδοση στο πρώτο ημίχρονο και μάλιστα κινδύνεψαν τουλάχιστον δυο φορές για να δεχθούν γκολ από την Κόρκ Σίτι. Ωστόσο κόντρα ροή του αγώνα πήρε το προβάδισμα με τον Τολμές στο 33'. Ο Γάλλος σε σουτ του Λαμπάν πετάχτηκε μέσα στην μεγάλη περιοχή των Ιρλανδών και έγραψε το 1-0 που βάζει γερά θεμέλια πρόκρισης για την Κυπριακή ομάδα.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ προσπάθησε να ελέγξει τον ρυθμό αφού πλέον και με το γκολ του Φλοριάν είχε ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης. Από την άλλη η Ιρλανδοί προσπαθούσαν χωρίς όμως να καταφέρουν κάτι μπροστά από την εστία του Πάμπλο.

Η πρώτη σημαντική ευκαιρία στο δεύτερο μέρος θα ρθει στο 62΄ με τον Φλοριάν, όμως το σουτ του από το ύψος της περιοχής πέρασε λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι.

Χωρίς κάτι το ιδιαίτερο μέχρι το 85΄ όταν ο Τέτε έδωσε στον Τρισκόφσκι ο οποίος σούταρε, όμως ο τερματοφύλακας έδιωξε σε κόρνερ.

ΑΕΚ: Πάμπλο, Αντωνιάδης, Καταλά, Μοϊσόφ, Τρουγιόλς, Λαρένα, Τομάς (72΄ Τέτε) Λαμπάν, Τρισκόφσκι (87΄ Μπόλιεβιτς), Χέφελ, Φλοριάν (80' Μυτίδης)

Κορκ: Mark McNulty, Ryan Delaney, Greg Bolger, James Keohane, Conor McCormack, Steven Beattie, Stephen Dooley (61΄Sadlier) Kevin O'Connor, Gearoid Morrissey, Seán Maguire, Garry Buckley (61΄Campion)