Το προηγούμενο 2-0 στο ημίχρονο σε Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός

Δευτέρα, 10/4/2023 - 08:20

Πέρα από το εντυπωσιακό σερί, με επτά αγώνες χωρίς ήττα από τον Ολυμπιακό, ο Παναθηναϊκός έχει και άλλα κατορθώματα να… παρουσιάσει μετά το 2-0 επί του «αιώνιου» αντιπάλου μέσα στη Λεωφόρο.

Συγκεκριμένα, η προηγούμενη φορά που το «τριφύλλι» έκλεισε το πρώτο ημίχρονο ντέρμπι απέναντι στους Πειραιώτες, όντας μπροστά στο σκορ με 2-0 ήταν στις 26 Ιανουαρίου 1992.

Τότε, όμως, τα γκολ είχαν μπει λίγο νωρίτερα (18’ Μαραγκός, 30’ Σαραβάκος),ενώ το τελικό αποτέλεσμα ήταν 3-0 (με το γκολ που σημείωσε στο 78’ ο Βαζέχα).

Η προηγούμενη, βέβαια, φορά που οι «πράσινοι» πέτυχαν δύο γκολ στο πρώτο μέρος ήταν στις 5 Δεκεμβρίου 1998 (29’ Κωνσταντινίδης, 32’ Βαζέχα), όμως το σκορ του ημιχρόνου ήταν 2-1 και τελικά υπήρξε ανατροπή με 2-4 στην επανάληψη.

Από εκεί και πέρα, η SportDay καταγράφει το γεγονός πως ο Παναθηναϊκός έσπασε και το αήττητο σερί 21 αγώνων του Ολυμπιακού στο φετινό πρωτάθλημα, το οποίο είχε αρχίσει μετά την εντός έδρας ήττα με 2-1 από τον ΠΑΟΚ στις 17/10/2022.

Εν τω μεταξύ, η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς συμπλήρωσε 8 σερί αγώνες χωρίς να έχει δεχθεί γκολ, με τον τελευταίο που είχε παραβιάσει την «πράσινη» εστία να είναι ο Οντουμπάτζο, στο παιχνίδι με τον Άρη στη Θεσσαλονίκη, στις 12 Φεβρουαρίου.