«Πιστή» στην πρώτη κατηγορία η Κόλο Κόλο (BINTEO)

Πέμπτη, 18/2/2021 - 08:58

Είναι βαριά της Κόλο Κόλο η φανέλα και δεν... επιτρέπεται να υποβιβαστεί! Ο ιστορικός σύλλογος κέρδισε 1-0 την Ουνιβερσιτάδ ντε Κονσεπσιόν στον τελικό των πλέι-άουτ και απέφυγε τον πρώτο υποβιβασμό της ιστορίας της.

Οι ποδοσφαιριστές της Κόλο Κόλο ήξεραν ότι το σημερινό παιχνίδι ήταν ζωής και θανάτου! Ίσως και... κυριολεκτικά, αφού χθες εκατοντάδες οπαδοί τους είχαν μαζευτεί για να τους ξεκαθαρίσουν πως «κερδίζετε ή πεθαίνετε». Έχοντας αυτό στο μυαλό τους, οι παίκτες των Κιντέρος και Λέμα μπήκαν με το μαχαίρι στα... δόντια. Πρώτοι σε κάθε μονομαχία, με το πάθος να ξεχειλίζει και από τις δύο πλευρές.

Το γκολ δεν άργησε να έρθει στο ματς και μάλιστα ήταν για την Κόλο Κόλο. Ήταν το 19ο λεπτό όταν ο Χάρα άλλαξε παιχνίδι για τον Σολάρι, ο οποίος με απίθανη ατομική ενέργεια και άψογο πλασέ άνοιξε το σκορ και οι ποδοσφαιριστές της Κόλο Κόλο έγιναν ένα... κουβάρι στο χορτάρι του ουδέτερου «Fiscal de Talca».

Το προβάδισμα διατηρήθηκε με σχετική ευκολία από τους τυπικά γηπεδούχους, που είδαν την Ουνιβερσιτάδ ντε Κονσεπσιόν να παίρνει τα ηνία στην επανάληψη. Οι ποδοσφαιριστές της Κόλο Κόλο, όμως, έδειξαν αυταπάρνηση, έπεφταν σαν... καμικάζι στην μπάλα και έδειχναν πως δεν πρόκειται να είναι αυτοί «ένοχοι» για την πιο μαύρη σελίδα στην ιστορία του μεγαλύτερου συλλόγου της Χιλής.

Το ματς μύριζε... μπαρούτι σε πολλές φάσεις, οι αψιμαχίες ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων πολλές με αποτέλεσμα στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων να αποβληθεί ο Ντίαζ! Από όλα αυτά, όμως, κερδισμένη ήταν μόνο η Κόλο Κόλο, η οποία κατάφερε να κρατήσει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή την σπουδαία νίκη που την διατηρεί στην πρώτη κατηγορία της Χιλής και όλο το ποδοσφαιρικό τμήμα να γίνεται ένα κουβάρι στους πανηγυρισμούς.