Πήρε τη ματσάρα η Γιουνγκ Μπόις, «καθάρισαν» Σπάρτα Πράγας και Ζάλτσμπουργκ

Πέμπτη, 22/8/2024 - 00:05

Ολοκληρώθηκε το πρώτο σκέλος των playoffs για το Champions League, με τη Γιουνγκ Μπόις να νικά 3-2 σε ματσάρα τη Γαλατάσαραϊ και να παίρνει προβάδισμα πρόκρισης για το league phase.

Οι Ελβετοί προηγήθηκαν 2-0 χάρη σε δύο γκολ του Μοντέιρο στο 3’ και στο 45+4’, με τον Μπατσουαγί να περνά στο ματς ως αλλαγή στο 66’ και να μειώνει μετά από λίγα δευτερόλεπτα, προτού φέρει το ματς στα ίσα στο 72’.

Παρ’ όλα αυτά, το πέναλτι του Ούγκρινιτς στο 86’ έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους, με τον Μπαρντακτσί να αποβάλλεται στην ίδια φάση.

Στη Σουηδία, η Σπάρτα Πράγας καθάρισε με 2-0 τη Μάλμε και βρίσκεται με το ενάμιση πόδι στο league phase της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Το αυτογκόλ του Στρίγκερ Λάρσεν στο 30’ έδωσε το προβάδισμα στους Τσέχους, με τον Ρινές να διμαορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στο 88ο λεπτό της αναμέτρησης.

Με το ίδιο σκορ επικράτησε και η Ζάλτσμπουργκ της Ντινάμο Κιέβου, σε αγώνα που διεξήχθη στην Πολωνία.

Ο Νενέ άνοιξε το σκορ για τους Αυστριακούς στο 29’, με το πέναλτι του Κιέργκααρντ στο 49’ να σφραγίζει τη νίκη για τους φιλοξενούμενους.

Τέλος, ορθάνοιχτοι έμειναν οι λογαριασμοί της Μίντιλαντ με τη Σλόβαν Μπρατισλάβας, μετά το μεταξύ τους 1-1στη Δανία.

Οι Σλοβάκοι ήταν αυτοί που πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Μπλάκμαν, στο 59’, ωστόσο ο Τσιλούφια έφερε το ματς στα ίσα στο 79’, με το σκορ να μην αλλάζει στα εναπομείναντα λεπτά.