Πήρε τη… δουλειά από τον Χάαλαντ ο Μαχρέζ και η Σίτι πέρασε στον τελικό

Σάββατο, 22/4/2023 - 21:10

Στον τελικό του FA Cup για 12η φορά στην ιστορία της βρίσκεται η Μάντσεστερ Σίτι!

Έχοντας σε μεγάλη βραδιά τον Ριγιάντ Μαχρέζ, που έγινε ο πρώτος, που σημειώνει χατ-τρικ σε ημιτελικό Κυπέλλου στην ιστορία του… Wembley τον 21ο αιώνα, οι «πολίτες» επικράτησαν πολύ άνετα 3-0 της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ και πήραν το «εισιτήριο» για τον μεγάλο αγώνα της 3ης Ιουνίου! Εκεί, μάλιστα, ενδέχεται να έχουμε και ντέρμπι του Μάντσεστερ, αν η Γιουνάιτεντ, φυσικά, ξεπεράσει αύριο (23/04) το εμπόδιο της εξαιρετικής Μπράιτον στον άλλο ημιτελικό.

Ο Μαχρέζ πήρε αν μη τι άλλο τη… δουλειά από τον Χάαλαντ, ο οποίος έμεινε -και όμως- άσφαιρος, με τη Σίτι, πάντως, να αργεί να ανοίξει το σκορ κόντρα στην ομάδα του Τζορτζ Μπάλντοκ, που ήταν βασικός για τις «λεπίδες».

Στο 43', ωστόσο, ο Αλγερινός άνοιξε το σκορ από το σημείο του πέναλτι, ενώ έκανε το 2-0 στο 63ο λεπτό, για να κάνει τρία τα γκολ του τέσσερα λεπτά μετά, εκμεταλλευόμενος την άψογη μεταβίβαση του Τζακ Γκρίλις. Το δεύτερο τέρμα του, εξάλλου, ήταν όλα τα λεφτά, με τον Αφρικανό να κλέβει την μπάλα στη σέντρα, να διασχίζει το μισό γήπεδο και να σκοράρει με τρομερό πλασέ.

Η Μάντσεστερ Σίτι έχει, πλέον, 11 νίκες και 1 ισοπαλία στα 12 τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις και προετοιμάζεται, πλέον, για τη «μάχη» με την Άρσεναλ στο Etihad το βράδυ της Τετάρτης, που δεν αποκλείεται να κρίνει και το πρωτάθλημα!