Πήρε κεφάλι για πρόκριση η Ολλανδία, η βαθμολογία στον όμιλο της Ελλάδας

Κυριακή, 10/9/2023 - 23:51

Προβάδισμα για να βρεθεί στα τελικά του Euro 2024 πήρε η Ολλανδία από την... Ελλάδα! Οι «οράνιε» επικράτησαν με ανατροπή της Ιρλανδίας με 2-1 στο Δουβλίνο και βρίσκονται στην 2η θέση της βαθμολογίας.

Παρέα με την Εθνική στους 9 βαθμούς η Ολλανδία, αλλά υπερτερεί της «γαλανόλευκης» στην ισοβαθμία, ενώ έχει και ματς λιγότερο. Κάπως έτσι, οι Ολλανδοί διατηρούν το πάνω χέρι για την πρόκριση, αλλά θα πρέπει να κάνουν... υπομονή, αφού υπάρχει και το ματς στην "OPAP Arena" όπου φαίνεται πως εκεί θα ξεκαθαρίσουν όλα!

Πολύ νωρίς στο ματς άνοιξε το σκορ η Ιρλανδία και συγκεκριμένα στο 5ο λεπτό με τον Ίντα ο οποίος εκτέλεσε εύστοχα από την άσπρη βούλα. Ωστόσο η Ολλανδία κατάφερε να ισοφαρίσει με τον ίδιο τρόπο στο 19ο λεπτό με τον Χάκπο.

Γενικότερα η ομάδα του Ρόναλντ Κούμαν είχε τον έλεγχο και κρατούσε την μπάλα, με τους Ιρλανδούς να παίζουν κυρίως στις αντεπιθέσεις. Ο Βέγκχορστ στο 56’ έγραψε το 2-1 για τους «οράνιε» οι οποίοι κατάφεραν μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του παιχνιδιού να κρατήσουν το προβάδισμα και να πάρουν μια σημαντική νίκη, για την 6η αγωνιστική των προκριματικών του Euro 2024!

*πηγή φωτογραφίας: sport-fm.gr